Мегасделка: BHP Group иска да купи Anglo American за близо 39 млрд. долара
BHP Group е направила оферта от 38.8 милиарда долара за придобиването на Anglo American, сделка, която може да създаде най-голямата добивна компания за мед в света, съобщи Ройтерс.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- BHP заяви, че ще предложи на акционерите на Anglo цена от 25.08 паунда на акция, премия от 31%, и ще отдели активите на желязна руда и платина на листнатата в Лондон група в Южна Африка, където най-големият регистриран миньор в света няма активи.
- Предложението за придобиване е предхождано от старт на прегледа на активите от страна на Anglo, чиято пазарна капитализация достига 37.7 млрд. долара в края на сесията на 24 април. Компанията се сблъска с 94% спад на годишната печалба след серия от отписвания поради по-слабото търсене на повечето метали, които добива.
- Anglo притежава мини в редица страни, включително в Чили, Южна Африка, Бразилия и Австралия.
- BHP, най-голямата миннодобивна компания в света, която е най-известна с добива на желязна руда, мед, коксови въглища, поташ и никел, може да се похвали с пазарна капитализация от около 149 млрд. долара.
МЕДТА Е НА ФОКУС
Сделката ще даде на BHP достъп до повече мед, един от най-търсените метали за прехода към чиста енергия, и поташ, които са нейните ключови стратегически суровини, както и повече коксови въглища в Австралия.
Технологичното развитие като изкуствен интелект (AI), автоматизация и енергийния преход, който включва електрически превозни средства и възобновяема енергия, увеличиха перспективите за търсене на медни кабели, използвани като проводник на електричество.
Anglo разполага с медни мини в Чили и Перу, страни, в които BHP също развива добивна дейност, като тяхната обща продукция ще възлиза на около 2,6 млн. метрични тона годишно, или около 10% от световното производство. По този начин BHP ще вземе значителна преднина пред базираната в САЩ Freeport-McMoRan и чилийската държавна компания Codelco.
Насоките на Anglo за производство на мед за 2024 г. са 730 хил. до 790 хил. тона. BHP междувременно се стреми към производство на мед между 1,7 млн. и 1,9 млн. тона за 12-те месеца до края на юни.
ГОЛЯМО ЧИСЛО
15%. С толкова са скочили цените на медта на Лондонската метална борса от началото на годината, доближавайки се до 10 хил. долара за тон. Цените отчетоха двугодишни върхове поради надеждите за засилващо се търсене, породени от окуражаващите макроикономически данни, както и от залозите за намаляване на лихвите в САЩ и спекулативната търговия. Проблемите с доставките, предизвикани от принудителното спиране през декември на Cobre Panama, една от най-големите открити медни мини в света, също подхранват ценовите ръстове.