Пръв поглед на Mercedes AMG GT 63 S E Performance
„E“ означава електрически, а Mercedes AMG прехвърли технологията за хибридно задвижване на Формула 1 в първокласен gran turismo. Хибридът GT 63 S E дебютира по време на уикенда на Формула 1 в Шанхай. Този суперавтомобил има една от най-добрите и сложни истории. Да погледнем какво го прави уникален.
Важен елемент е задвижването на четирите колела. Отпред е монтиран ръчно сглобения осмак с двойна турбина на AMG, който развива 850 Нютон метра въртящ момент. Благодарение на чудесата на турбоусилването, 612 конски сили са напълно достъпни, така че мощността не е пикова, а лесно достъпна – тя е там, когато я искате. Мощността от двигателя с вътрешно горене преминава през 9-степенна скоростна кутия. Дори и без електрическия мотор, това би се оказало изключително задоволително силово предаване.
За да увеличи наличната мощност през голяма част от диапазона на оборотите, AMG е монтирал електрически мотор отзад със собствена 2-степенна скоростна кутия, която гарантира, че електрическият въртящ момент остава фактор при по-високи скорости, а не само при стартиране.
Литиево-йонната система за съхранение на енергия (да я наречем батериен пакет) е 400-волтова и с течно охлаждане, което гарантира, че батериите винаги са на оптимална температура и са способни да доставят максимален сок към електрическия мотор. Химията на батерията е формулирана за производителност, за изключително бързо разреждане и презареждане, ако е необходимо, когато обикаляте състезателна писта или се наслаждавате на планински път с много завои. Може да се включи да презарежда с 3.7 kW бордово AC зарядно устройство.
Този електродвигател добавя 94 електрически еквивалентни конски сили по всяко време, а когато се вкара в буст режим, до 204 конски сили. Но реално измеримият, разбира се, е електрическият въртящ момент от 320 Нютон метра, който е достъпен моментално от нулеви обороти. Ако задните гуми са претоварени с комбиниран въртящ момент на V8 и електрическия мотор, излишният въртящ момент от електрическия мотор всъщност може да достигне до предните колела. Все пак е със система 4MATIC.
Параграф за технологичните маниаци, които просто трябва да знаят. Използваната охлаждаща течност е електрически непроводима и тече около всички 560 клетки на батерията. В сравнение с водната охлаждащата течност има два до три пъти по-голям топлинен капацитет и съхранява повече топлинна енергия. За директно охлаждане на всяка клетка, AMG разработи нови 0.04-инчови супер тънки охлаждащи валове. Накратко, тази литиево-йонна система е напълно студена и напълно AMG.
Крайният резултат е 2+2 GT автомобил, с 816 комбинирани конски сили и общ въртящ момент до 1420 Нютон метра, който е достъпен в режимите Sport+ и Race. В тези настройки AMG GT 63 S E ще достигне 100 километра в час за 2.7 секунди. Малко са суперавтомобилите и хиперавтомобилите, които могат да достигнат тази скорост за по-малко от 3 секунди. Този AMG GT живее в най-разредения регион на висока производителност без силуета и практическите ограничения, които идват с толкова много хиперавтомобили със средно разположен двигател. Удивително какво може да направи една доза моментално включване на електрически въртящ момент.
AMG GT S E има номинална максимална скорост от 320 километра в час, така че активната аеродинамика е задължителна, а не маркетингово влияние. При скорости над 80 километра в час панел от въглеродни влакна, разположен под носа на автомобила, се спуска с 40 милиметра. Полученият ефект на Вентури по същество засмуква колата, като гарантира, че предните колела са здраво закрепени при свръхвисоки скорости.
Плавно прибран в задния ръб на багажника е нещо като активен аероспойлер, който помага да държи задните колела силно притиснати. В зависимост от избраната програма за калибриране, спойлерът може да заеме една от пет позиции при скорост от над 80 километра в час, за да оптимизира стабилността при шофиране или да намали съпротивлението. Представете си работата на софтуерните маниаци, които комбинират всички тези слоеве и функции между бензин и електричество, активна авиационна система и, разбира се, активно окачване.
Което ни води до AMG Active Ride Control, многопластова и многофункционална форма на активно окачване. Активните хидравлични елементи заменят конвенционалните механични стабилизатори на торсионна греда и компенсират накланянето за части от секундата. С други думи, при завой колата ще се накланя много, много малко. Адаптивните амортисьори имат две хидравлични връзки: една от страната на натиск на амортисьора (колелото подскача нагоре след удар в неравност), а другата от страната на отскока (амортисьорът натиска колелото плавно и плътно обратно).
AMG GT 63 S E е уникален суперавтомобил, а MANUFAKTUR, ателието на AMG, ще го превърне в различен от всички останали, като боядиса и подреди автомобила според желанията на клиентите.