Ръст на цените на петрола заради напрежението в Близкия изток
Слаба промяна отчетоха цените на петрола в четвъртък на фона на спад в търсенето на горива в САЩ – най-големият потребител на петрол в света, признаците за забавяне на икономиката и опасенията за ескалация на конфликта в Близкия изток.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на суровия петрол тип “Брент“ се повишиха до 88.15 долара за барел, след като спаднаха с 0.5% през предходната сесия.
- Фючърсите на американския суров петрол West Texas Intermediate поскъпнаха до 82.97 долара за барел, след като в сряда се понижиха с 0,6%.
- Междувременно в САЩ спада търсенето на бензин, показват данните на Администрацията на енергийната информация на САЩ. Според числата през седмицата до 19 април се отчита спад от 2.8% на седмична и 11% на годишна база.
- Търсенето на дестилатни горива също се е понижило спрямо предходната седмица и е с 4.7% по-малко спрямо предходната година.
- Администрацията на енергийната информация на САЩ отчете още понижение в запасите на петрол в страната през миналата седмица заради по-високия износ. Запасите от бензин са намалели по-малко от прогнозите. Запасите от суров петрол са намалели с 6.3 млн. барела до 453,6 млн. барела.
АКЦЕНТ
Намаляващото търсене на горива се случва на фона на признаците за охлаждане на бизнес активността в САЩ през април, след като данните за инфлацията и заетостта в страната попариха надеждите, че Федералният резерв на САЩ ще разхлаби паричната политика, намалявайки лихвените проценти. Това значително натежа върху икономическите нагласи.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Настоящата слабост на бенчмарковите цени се дължи на пренасочването на пазарните нагласи към глобалните икономически пречки“, казва Емрил Джамил, старши анализатор в LSEG Oil Research, цитиран от “Ройтерс”.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Геополитическото напрежение в Близкия изток и очакванията за допълнителна ескалация оказват влияние върху цените на горивата. Продължаващите сражения в ивицата Газа се очаква да се разгърнат на фона на опасения, че Израел може да започне нападение срещу Рафах, намиращ се в южната част на анклава. Това значително може да увеличи шансовете за по-широка война и потенциално да наруши доставките на петрол в Близкия изток.
Въпреки това от миналата седмица насам няма признаци за пряк конфликт между Израел и подкрепящия Хамас Иран, който е основен производител на петрол.
Освен геополитическото напрежение обаче в следващото тримесечие цените ще се определят и от други фактори, сред които намаляване на доставките от големи производители, икономически данни от Китай и еврозоната, както и от очакванията за увеличаване на търсенето.
Индикациите за намеренията на Федералния резерв на САЩ също ще окажат влияние. Такива се очакват след публикуване в края на тази седмица на данните за БВП на САЩ и разходите за лично потребление през март.