Украйна поиска по-близко сътрудничество с българския бизнес
Бизнесът и предприемачите в България и Украйна поглеждат към потенциала от двустранни икономически отношения след края на войната на Русия. Това стана ясно след провелия се днес Българо-украински бизнес форум, който цели да разшири търговско-икономическите връзки между двете държави и да създаде предпоставки нови контакти между предприемачи и компании.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- България и Украйна могат да си сътрудничат в редица сектори. Особен акцент е даден върху сектор търговия и логистика и по-точно съдействие за пренос на украински продукти през Черно море.
- Киев ще приоритизира възстановяването на промишлеността в страната, така че да се увеличи преработвателният капацитет и потенциалът на несуровинния износ.
- Други потенциални сектори на сътрудничество са строителство, хранително-преработвателна промишленост, енергетика, селско стопанство, фармацевтична индустрия и информационни технологии.
- Работи се в посока режим на свободен достъп до местния пазар в Украйна, както и върху облекчен данъчен режим.
- Особен фокус се поставя върху възстановяването на Украйна след войната на Русия и възможностите, които това крие за бизнеса, особено в контекста на европейските фондове за реконструкция на икономиката и инфраструктурата на Украйна.
- България и Украйна са обсъдили и съвместното навлизане на пазари на трети страни на база сътрудничество, а не на база конкуренция. Потенциалът ще бъде реализиран в рамките на европейската солидарност към Украйна.
- Форумът е организиран от Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП), съвместно с Българо-украинската индустриална камара и подкрепата на Българската търговско-промишлена палата.
- В събитието взеха участие 30 украински и над 50 български компании.
АКЦЕНТ
Отчита се увеличение на стокообмена между България и Украйна като целта е той да се удвои през следващите две години. По данни на НСИ за 2023 г. двустранният стокообмен между България и Украйна е надхвърлил 1 млрд. долара, но се отбелязва спад от 14.3%, спрямо реализирания през същия период на предходната година. Българският износ за Украйна се е увеличил с 50.6% и е достигнал 537,5 млн. долара, а вносът от Украйна в България е възлязъл на 483,5 млн. долара, като регистрира 42% спад спрямо първото полугодие на 2022 г.
ГОЛЯМО ЧИСЛО
От началото на руската инвазия Европейският съюз е мобилизирал около 6.2 млрд. евро финансова подкрепа за Украйна като блокът се ангажира да създаде платформа за възстановяването на страната. Очаква се ЕС да покрие 45% от спешните разходи за възстановяването на Украйна, което се равняват на около 50 млрд. евро от грантове, кредити и замразени руски активи.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Днешният форум е в резултат и на посещението в София на украинския президент Володимир Зеленски през есента на 2023 година и тазгодишната визита в Киев на председателя на Народното събрание Росен Желязков