В преследване на данните
Основателят на 365 Careers Недко Кръстев иска да промени индустрията на онлайн курсовете за професионално обучение, като даде нова рамка за създаване на съдържание
Макар да има магистърска степен по компютърни науки и три години трудов стаж като Java и C++ разработчик, Киран Бадрипрасад преследва кариера в хотелиерството като мениджър за връзки с гостите. Но пандемията през 2020 г. поставя туризма на пауза и той попада в ситуация да търси алтернативни решения. Има страст към науката за данните, а и вече е правил анализ на данните за гости и е останал удивен какви допълнителни приходи може да се генерират с някои скрити на пръв поглед прозрения.
Докато рови в каналите на YouTube за подходящо образователно съдържание, открива практичните уроци на 365 Data Science с лесни за разбиране и следване обяснения, които го отвеждат до платформата с курсовете, достъпни и удобни за начинаещи. С работа по три до четири часа на ден Бадрипрасад защитава 14 сертификата, с които е нает като анализатор на данни в Индия. „Търсенето на специалисти никога няма да намалее, така че науката за данните определено е тук, за да остане“, пише той в графата за успешни истории, публикувани в платформата на 365 Data Science. Хиляди курсисти споделят, че са намерили работа в глобални компании като Tesla, Meta, Booking, PayPal.
Броячите в световната платформа за видеоуроци Udemy отчитат, че над 2.75 млн. души от цял свят са изкарали поне един от 77-те курса на 365 Careers, обединяващи знания за науката за данните и финансови анализи. „Имаме над 4 млн. индивидуални записвания в Udemy и още много в други платформи“, казва основателят на бранда Недко Кръстев (36). Той създава образователен продукт на световно ниво, който носи 4.5 млн. лв. приходи за 2023 г. общо в двете негови компании за професионално обучение – „365 Кариери“ и „365 Къмпани“ с платформите 365 Data Science и 365 Financial Analyst.
Само преди няколко години науката за данните звучеше като фантастика с почти никакво значение за обикновения човек, но с навлизането на изкуствения интелект (AI) във всички области на работата и живота данните излизат на преден план в стратегиите за успех на всяка компания. Според доклада на McKinsey за 2023 г. науката за данни е на първо място като най-търсената технологична професия, а прогноза сочи 35% ръст до 2032 г. „Компаниите ще имат нужда да свържат своите данни и дейности с големите езикови модели (LLM), какъвто е ChatGPT, и да дадат възможност на служителите да използват способностите на AI. Затова трябват подготвени хора“, обяснява той.
Недко Кръстев е финансист по образование. Той завършва Италианския лицей в София, след което е приет в частния икономически университет Bocconi в Милано, Италия. Докато кара стажа си в компания за полупроводници в Германия, се запознава с експерти от PwC, които в това време подготвят в завода процес за сливане и придобиване. Затова, когато се връща в Италия, съвсем целенасочено търси работа в местните структури на PwC. Планът е да изкара няколко години, да събере пари, а после да се завърне в България, за да развие собствен бизнес.
През 2013 г. Недко Кръстев се прибира в София с 15 хил. евро спестени пари и с една амбициозна идея. Иска да създаде сайт за кариери, 365 Careers, за хора от цял свят, завършили бизнес и финанси, за да си намират по-бързо работа. Самият той е изпитал затруднения да бъде нает по време на финансовата криза.
Не си е направил сметката, че парите му доникъде няма да стигнат. Всичко отива за разработчиците на платформата, а е само в началото. Решава да вземе всичко в свои ръце, като се научи да програмира. Кратките уроци по програмиране в YouTube го отвеждат в специализиран курс в Udemy, което отключва нова идея: „Дадох си сметка, че вместо да се обучавам за програмист, мога да правя онлайн курсове по финанси в Udemy“.
Започва с тема, от която много разбира – „Как да направя финансов модел в Excel“. След като разписва старателно съдържанието, установява, че изпитва комплекс от акцента си на английски език и силно се притеснява да говори пред камера: „Трябваше да измисля друг начин за уроците да изглеждат добре“. Той изпраща текста на актьор американец, който записва професионално гласа. Видеото е стегнато, както го искат клиентите, а съдържанието – ясно и изчистено след няколко ревизии. Прецизното изпълнение става запазена марка на 365 Careers и силно оръжие за растеж.
С появата си в Udemy първият курс му носи по 150–200 долара на месец, а всяка следваща тема удвоява приходите. Недко Кръстев разработва още няколко курса, но тази му дейност изобщо не отговаря на представите, които родителите му имат за неговото бъдеще. Те упорито настояват да си потърси работа по специалността, докато склони. След няколко интервюта Недко Кръстев се озовава в Лондон, нает за финансов анализатор в Coca-Cola. През деня си върши работата в компанията, а вечер записва курсове. Платформата за кариери е изоставена тотално. Използва само бранда 365 Careers.
От Udemy са доволни. Те включват курсовете му в различни промоции, което увеличава сериозно трафика и продажбите. „Много скоро се обадиха да правя още курсове. Това ми даде импулс и кураж да продължа“, казва Недко Кръстев. Той разпраща уроците и на други платформи, включително и на глобалния Forbes, които разработват своя: „От Forbes сами ме потърсиха. Видели са какво правим в Udemy“.
В края на 2016 г. създателят на 365 Careers прави до 10 хил. долара на месец от уроци, а потенциалът за растеж го кара да вземе важно решение. Той напуска Лондон и сигурната си работа, за да записва още курсове в България. С приятели, завършили Bocconi, успява да пусне поредица теми по статистика, машинно обучение и програмиране, които са в основата на анализа на данни.
През 2017 г. професията експерт по науката за данни придобива все по-голяма популярност, а 365 Careers завършва с един милион лева приходи. В платформите започва да става населено от компании, които предлагат същите професионални курсове по статистика, машинно обучение и програмиране, и всеки се бори за клиенти.
„Начинът да се отличим беше да предложим нещо, което бие офертата на другите“, казва Недко Кръстев. Той обединява трите основни курса в пакет по анализ на данни и го предлага на добра цена. Същия подход прилага с курсовете по финансов анализ. В новия си вид продуктите на 365 Careers се нареждат сред най-успешните в Udemy, но голямата надпревара тепърва започва. Световни компании като IBM и Google също изригват с курсове и сертификати за специалисти по наука за данните. „Техните уроци може да са по-кратки или не толкова практично насочени, но носят печата световен бранд, който привлича клиенти“, коментира Кръстев. За да остане в играта, на него също му трябва голям бранд.
Решава да потърси контакти с експерти, които работят в световни компании и са готови да правят курсове с него и да печелят от това заедно. В полезрението му попада Тина Хуанг, китайка в тима на Facebook в САЩ. Тя е инфлуенсър, който разказва в собствения си канал в YouTube как е станала експерт по данните. „Тина имаше 100 абонати, когато ѝ писах, а сега са над 600 хил. Единственият начин да направиш добро партньорство с инфлуенсъри е да ги намериш рано. После спират да ти обръщат внимание“, разказва Кръстев.
Всеки успешен контакт го отвежда до следващия експерт с кариера в голяма компания. Сред инструкторите вече има хора от Meta, Spotify, IKEA, Netflix. Сред най-влиятелните имена е Бърнард Мар, световноизвестен футурист и автор на Generative AI in Practice: 100+ Amazing Ways Generative Artificial Intelligence is Changing Business and Society и на още над 20 награждавани книги. Той има над 4 млн. последователи в социалните мрежи и обучава експерти от най-известните организации в света. „Писахме му, а той вече беше чувал за нас. Прие поканата за онлайн среща и му направихме предложение, на което не може да откаже“, споделя Кръстев с доволна усмивка.
С участието си лидери като Бърнард Мар слагат българската компания на световната карта за професионални обучения. Те придават повече стойност с практичните си съвети. Показват какви проблеми ще срещнат курсистите в процеса на работа и какви решения могат да дадат на бизнеса.
Курсовете помагат на завършилите университет да си намерят по-лесно първа работа, също и на хора, които искат да се преквалифицират и имат нужда от подготовка в удобно за тях време.
По време на пандемията няколкостотин хиляди души се възползват от безплатните уроци, които компанията пуска. „Трафикът претовари сървърите, което показа, че много хора харесват уроците“, коментира Недко Кръстев.
По време на криза той решава да създаде собствена платформа, дори две, за обучения в сферата на науката за данните – 365 Data Science и 365 Financial Analyst за сертифицирани финансови анализатори, инвестиционни банкери и инвестиционни анализатори. Подобна платформа би позволила да работи с много повече външни партньори наведнъж и да навлезе в нови сфери, разсъждава той. Само че да правиш глобална платформа с богато портфолио и да намериш правилната стратегия за маркетинг е тотално различен бизнес, в който тепърва навлиза. Той смята, че марката има добра разпознаваемост с над 300 хил. посещения на месец общо в YouTube канала и сайта. В първите три години набира голям брой потенциални партньори от световни компании в САЩ и Европа, които искат да правят курсове. Но липсата им на опит в изграждането на видео за обучително съдържание създава тежка бариера.
„Те нямаха опита на инфлуенсърите. Искаха ние да облечем целия продукт, а това отнема ресурс и месеци работа“, споделя Недко Кръстев. В офиса си има 30 души, които да го правят. Не разполага с време да обучава нови. Няма и подобна мисъл, защото осъзнава, че с темпото, с което излизат видеоуроците, много трудно може да се движи успоредно с новостите в сферата на AI. Там нещата се променят всяка седмица и хората, които създават технологиите за AI, трябва да получават обучение в реално време. В един момент видеоформатът се превръща в препятствие.
Той стига до заключението, че трябва да има по-бърз и удобен начин да се пускат по 10 курса на два месеца вместо един. Смята, че го е намерил във формата но електронен учебник с интерактивни упражнения. Иска да даде на експертите модел и инструменти, с които сами да създават съдържание. По този начин да захрани платформата с много автори и да добавя по-бързо съдържание по горещите теми.
Идеята за текстови модел идва в много интересен момент. С появата на ChatGPT той вижда възможност изкуственият интелект да прави упражненията в курса и да превежда съдържанието на друг език. „Ние разработваме образователен продукт от следващо поколение, базиран на текст и интерактивност. Въпрос на изпълнение е дали точно така ще се случат нещата“, казва той.
С ясна визия и посока за развитие, Кръстев решава да потърси външен капитал за агресивен растеж. В платформите до този момент казва, че е инвестирал 1.2 млн. лв. лични средства. Като предприемач често среща упреци, че отделя по-малко средства за развитие, отколкото може да си позволи. Той обаче смята, че един бизнес трябва да вади печалба, не само да расте. В сметките има 2 млн. лв. неразпределена печалба от минали години.
През зимата на 2023 г., точно когато обявява първия рунд за финансиране, американски фонд му отправя оферта да изкупи целия бизнес за 14 млн. долара. Отказва, без да се замисля. Дори не иска да се ангажира с никакви американски фондове, които в годините засвидетелстват интерес да инвестират в неговите компании. Опасява се, че ако им изпрати идеята за текстовата платформа, това ще влезе в ръцете на всичките им клиенти с платформи: „Може да попаднем в сценарий, в който не само не събираме достатъчно финансиране, а идеята е погълната, преди да я изпълним“.
Миналата есен „365 Къмпани“ успява да набере 1.1 млн. евро от два български фонда – „Витоша Венчърс“ и New Vision 3, и от един частен инвеститор. Компанията е оценена на 4.5 млн. евро. „Инвеститорите видяха възможност да подкрепят проект, който може да промени индустрията на онлайн курсовете, като даде нова рамка за създаване на съдържание, казва Недко Кръстев.
Той вече работи по четири курса с експерти от Мета, IBM, Adobe и един бивш специалист по данни в Morgan Stanley: „Тези хора си обичат работата. Искат да споделят знания и най-вече да имат страничен бизнес. Нещо като предприемаческо приключение, което не са могли да намерят в кариерата си. Има и консултанти, които търсят повече популярност“. За него е удовлетворението, че обученията в платформите ще помогнат на повече хора да имат по-добра кариерна реализация.