Всеки 100 души, които излизат от пазара на труда у нас, се заместват от едва 60
Умерени планове за наемане на нови служители за периода април 2024 г. – септември 2024 г. споделят работодателите според прогнозно проучване на пазара на труда на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ). Нетният коефициент на заетостта — разликата между работодателите, които планират да намалят работната сила, и тези, които прогнозират да я увеличат, е +16%, или увеличение от 6 процентни пункта спрямо предишното шестмесечие и с 24 процентни пункта по-малко в сравнение със същия период на 2022 г.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- 31% от общо 1 189 анкетирани компании прогнозират увеличение на работната сила, а 36% очакват да запазят числеността на служителите си.
- Да намалят персонала планират 15% от работодателите, а 18% не са сигурни дали ще задържат или освободят кадри.
- В сравнение с предишния изследван период прогнозите на работодателите в София, Пловдив и Варна се подобряват с един процентен пункт и коефициентът на заетост достига съответно +66%, +11% и +10%.
- Секторите, в които работодателите споделят най-голямо увеличение на плановете си да наемат служители в сравнение с предишния изследван период, са „Хотелиерство и ресторантьорство“ (ръст от 7 процентни пункта) и „Търговия на едро и дребно“ (увеличение с 5 процентни пункта), като коефициентът на заетост достига съответно +11% и +16%.
- В секторите „Информационни технологии“ и „Аутсорсинг“ прогнозите на работодателите се подобряват със съответно три и един процентни пункта, достигайки коефициенти на заетост от +24% и +13%.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Всеки сто човека, които излизат от пазара на труда се заместват от само 60, а това е основен проблем на пазара на труда, защото работодателите в страната са сблъскват с болезнената липса на хора,” каза Надя Василева, председател на БКЗ за Forbes. Тя допълни, че трябва да бъдат насочени усилия поне част от тези които са изтекли от пазара на труда да бъдат върнати, като това се отнася не само за младите, а за по-възрастните кадри, които все още имат какво да датат на пазара.
“И държавата, и организации като нашата полагат сериозни усилия да върнат поне малка част от българите в чужбина, но резултатите към момента не са обнадеждаващи. На всички ни предстои изключително много работа в тази посока, ако държим да нормализираме не само пазара на труда, но цялата икономика на България,“ допълни тя.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Според Василева, последствията от хроничния челен сблъсък на бизнеса с дефицита на кадри ще продължат да се усещат не само през предстоящия летен сезон, но поне до края на септември. Според нея няма трябва да се улесни процедурата за внос на кадри, защото това ще облекчи поне част от проблемите на определени сектори. Трябва да се положат усилия и към интегриране на трайно безработните и често пренебрегвани социални групи в пазара на труда.