Свръхтуризъм: От Барселона до езерото Комо местните жители започват протести
Това е лятото на Олимпийските игри в Париж и на турнето на Тейлър Суифт “Eras” в европейските градове, но за местните жители то вече се очертава като лято на протести – на езерото Комо, в Барселона, на Канарските острови, във Венеция и Амстердам хората вече се борят срещу това, което възприемат като свръхтуризъм.
В Барселона изтриват автобусен маршрут от картата
Жителите на квартал “Ла Салут” често се сблъскват с туристите, които пресичат автобусния маршрут 116 в посока парка Гюел на Антонио Гауди – втората най-посещавана забележителност в Барселона след базиликата Саграда Фамилия. The Guardian съобщава, че жителите по маршрута на автобус 116 успешно са подали петиция до местния съвет, за да поискат от Google и Apple maps да изключат автобусния маршрут. Един от тях се пошегува, че следващото нещо ще бъде да поискат да премахнат парка изцяло. Bloomberg обаче изтъква, че по-добро решение би било да се повишат цените на автобусните билети или да се пуснат повече автобуси до парка, за да се облекчи пренаселеността в града.
Езерото Комо иска да въведе входна такса
Италианското езеро е третото по големина в страната и приема 1,4 млн. туристи годишно, много от които са еднодневни и обикновено не носят толкова приходи, колкото дългосрочните гости, а местните жители се оплакват от пренаселеност.
Кметът на Комо заяви, че иска да въведе входна такса, за да се бори със свръхтуризма, съобщава EuroNews. Алесандро Рапинезе обмисля да въведе дневна такса в стил Венеция (която вече влезе в действие).
Районът на езерото Комо се радва на огромен наплив от чужденци, които купуват жилища в района и след това ги отдават под наем на туристи – от 2016 г. насам броят на ваканционните жилища и частните наеми се е увеличил с 673%.
Между другото, обитателите на Венеция наскоро протестираха срещу входната такса, защото смятат, че градът се нуждае от нова визия, която да се съсредоточи върху настаняването на жителите, а не върху контрола на туристите – в града има повече легла за туристи, отколкото за местните.
“Моята мизерия, твоят рай”
Местните жители на испанските Канарски острови планират масови протести заради неконтролируемия според тях поток от туристи към островите. През 2023 г. архипелагът е посрещнал 14,1 млн. туристи, което е годишен рекорд. Една група в Тенерифе планира гладна стачка заради два нови хотела, виждат се и графити с надпис “Туристи, вървете си у дома” – много жители излизат по улиците, за да протестират. Подобно на езерото Комо, Венеция и Барселона, увеличението на цените на наемите изтласква жителите от местния пазар на жилища.
Амстердам казва “не” на новите хотели
Нидерландските власти обявиха, че в Амстердам няма да се откриват нови хотели, тъй като градът се бори със свръхтуризма, съобщава The Washington Post. Нови хотели ще бъдат отваряни само на принципа “един напуска, един влиза” и дори тогава новите хотели ще могат да заемат мястото на старите, само ако се счита, че те са по-добри – по-устойчиви, например, от предишните. В официалното изявление се казва, че те искат “да направят и запазят града обитаем за жителите и посетителите”.
Последната политика по отношение на новите хотели е само една от дългия списък с мерки за привличане на по-устойчиви туристи и туристическо поведение. През последните няколко години нидерландското правителство се опитва да обезкуражи хората да посещават само няколко обекта и се стреми да популяризира повече обекти в цялата страна, окуражено от усърдието, с което местните туристи тъпчеха нивите с лалета, за да правят снимки за Instagram.
През 2023 г. правителството стартира кампания, насочена специално към британските мъже на възраст между 18 и 35 години, които традиционно опустошават Амстердам по време на парти уикендите. Когато бъдещите британски туристи въвеждат определени термини в търсачките си, като например “ергенско парти в Амстердам”, “евтин хотел в Амстердам” или “обиколка на кръчми в Амстердам”, те виждат изскачащи прозорци, които ги информират за огромни глоби, ако се държат лошо, и за риска да се върнат в Обединеното кралство с криминално досие.
Страхът, че “Рипли” на Netflix може да увеличи пренаселеността на Амалфийското крайбрежие в Италия
Критиците като цяло харесаха версията на Андрю Скот на книгата на Патриша Хайсмит “Рипли” по Netflix, но някои местни жители се опасяват, че тя ще доведе до още повече тълпи по крайбрежието, което по принцип е магнит за туристи.
Атрани, което участва в сериала, се намира в непосредствена близост до многолюдния си съсед Амалфи (на тридесет минути пеша по крайбрежието), а Airbnb (цитирана от The Guardian) твърди, че след излъчването на сериала е отбелязала 93% увеличение на резервациите за района на Атрани. Така в селцето с 800 жители, където пътищата на влизане и излизане често са задръстени през летните месеци, се засилва страхът, че повече посетители могат да станат неуправляеми.
Както съобщава Bloomberg, Европа е континентът, който се затопля най-бързо, и затова въпросът за свръхтуризма поставя допълнителни предизвикателства – през 2023 г. в Европа е регистриран най-големият горски пожар и е предизвикано най-скъпото наводнение.
В един от първите признаци на воден конфликт между жителите и туристите от 2024 г. североизточната част на Испания планира да ограничи водата за туристите, ако настоящата суша продължи. Каталуния ще ограничи туристите, отседнали в хотели, до 100 литра (26 галона) на ден, въпреки че това не включва водата, използвана за пълнене на плувни басейни.