Български ученици създават биоразградима капсула за кафе, с която влизат в конкуренция с най-големите производители
Като тийнейджъри с натоварено ежедневие Калина Георгиева и Никалъс Андрич обичат да пият кафе. Но като млади хора, които мислят за планетата, не харесват купчините пластмасови капсули, които остават след кафето. Ето защо, когато преди повече от година решават да се включат в състезанието на Junior Achievement за учебни компании, те се насочват към търсенето на иновативно решение на този екологичен проблем.
„Нашата компания създава биоразградими капсули за кафе, съвместими с Nespresso машина, които са направени изцяло от природен материал – конопена пластмаса и филтърна хартия, и се разграждат в природата за 3-4 месеца“, казва Никалъс броени дни след като компанията им G Coffee печели наградата за зелено предприемачество и кръгова икономика в конкурса „Изгряващи звезди“. Но от първоначалната идея до спечелването на наградата минават месеци, в които учениците правят опити, прототипи и се сблъскват с предизвикателства.
Първото е производството на капсулите. Тестват различни подходи – от капсула за многократна употреба, която да може да се пълни вкъщи, през различни видове материали, от които да е изработена. Накрая се спират на капсула от конопени материали и производство чрез 3D принтер. „Конопеният материал е наричан още зелената пластмаса, защото е твърд като структура, а това беше много важно за нас, за да издържи на налягането от машината“, казва Калина и добавя, че са тествали много видове екологични материали в изработката на капсулите, но повечето от тях са ставали „буквално на стотинка“ заради налягането. Макар десетките неуспешни тестове да им действат демотивиращо, те не се отказват от идеята си, а дори напротив – опитват се да я направят още по-зелена. „Произвеждаме капсулите на 3D принтер, захранван от фотоволтаици със слънчева енергия. Това прави не само продукта ни екологичен, но и самото производство“, казва Калина.
След като капсулите са изработени, учениците купуват кафе на зърна, което смилат и пълнят ръчно в капсулите. Така крайният потребител получава готов продукт, който да зареди в кафемашината си. Екипът на G Coffee (в който освен Калина и Никалъс участват още петима техни съученици от ЧЕГ „Проф. Иван Апостолов“) се надява с разрастване на бизнеса да добива кафе от собствена ферма и да автоматизира процеса по производство, пълнене и запечатване на капсулите.
В момента основните клиенти на компанията са тийнейджъри и посетители на изложения и щандове, на които G Coffee участва. „Смятаме, че промяната може да започне с младите хора, затова сме решили да вкараме различни аромати, така че да се харесат на младите“, казва Никалъс. Разбирайки нуждите на своите връстници, които са техният основен таргет, създателите на екокапсулите разработват варианти на кафе с различни аромати, както и капсули с чай, което е изцяло иновативен продукт. Рекламните им кампании са позиционирани в Инстаграм и Тик-ток.
Следващата стъпка на G Coffee е създаването на партньорства с ресторанти, заведения и кафенета, така че да достигнат до по-широка аудитория и да предотвратят използването на възможно най-много пластмасови и алуминиеви капсули. „Водим преговори с компанията, от която купуваме кафе, с цел да произвеждаме екологични капсули за тях. Търсим варианти и за други партньорства, чрез които да използваме дистрибуционните и комуникационните канали на утвърдени фирми“, казва Калина. С началото на 2024 г. са насочили усилията си и към хотелите, заради нови санкции относно генерирания боклук, които влизат в сила. Капсулите на G Coffee се разграждат напълно в рамките на 4 месеца. Как учениците разбират това? Просто заравят използваните капсули в задния двор на училището, за да проведат тестовете и изчисленията си. Точно след 3 месеца и половина капсулите са изцяло разградени.
Последният ключов елемент от разработването на бизнес плана е определянето на цената. Първоначално се притесняват, че по-високата цена би отказала потребителите от покупка, но правят доста проучвания и установяват, че младите хора са склонни да платят повече, ако с това допринасят за по-чиста природа. В момента капсулата на G Coffee е с около 30-50 стотинки по-скъпа от пластмасовите капсули на техните конкуренти от Nespresso, но очакват, че при автоматизиране на процеса тази разлика ще се намали още повече.
„И капсулите за кафе, и тези за чай са уникални за България. Мисля, че в бъдеще ще се залага все повече на такъв тип екологични продукти. Това е бъдещето“, казва Калина.