Кой печели и кой губи от забраната на реклама на хазарт?
Официално – забраняват рекламата на хазарт във всички медии. Темата възпали остър обществен дебат и оформи два лагера – за и против.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Депутатите приеха скоропостижно на второ четене предложенията за изменения в Закона за хазарта, след като по-рано днес промените бяха одобрени и в бюджетната комисия в НС.
- Измененията предвиждат рекламата на хазарт да бъде забранена в радиа, телевизии, онлайн медии, обществени места, включително фасади на сгради. Забранява се хазартна реклама върху продукти, предназначени за непълнолетни.
- Изключение има за Българския спортен тотализатор. Остава позволено излъчването на тиражите на обществени места, включително фасади на сгради, в печатни произведения и електронни медии, включително и интернет страници, върху имущество държавна собственост и общинска собственост, върху външни рекламни съоръжения в повече от 5 на сто от общата рекламна площ на всеки доставчик на рекламни услуги чрез външни рекламни съоръжения.
- Основният мотив за изключването на държавното тото от закона е, че за разлика от частните оператори, тотализаторът е длъжен да разпределя печалбата си за разходи за спорт и здраве.
- Предлага се да остане разрешението за рекламни билбордове, стига да не са в непосредствена близост до учебни заведения и детски градини (поне 300 м). Това включва висши училища, читалища, детски площадки, ученически и студентски общежития, както и от обекти, в които се предоставят социални услуги на деца и младежи
- Ще остане позволена и рекламата върху хазартните зали, спортната екипировка и спортните съоръжения.
- Промените предвиждат още хазартни зали да има само в населени места с над 10 хил. жители. Изключение правят курортите. Тази разпоредба обаче би влязла с гратисен период от три години – срокът, в който собствениците трябва да премахнат обектите, които не отговарят на изискването.
- Надзорът по спазването на закона ще се извършва от Съвета за електронни медии (СЕМ) и при нарушения ще сезира Националната агенция за приходите.
- От 1 януари догодина недееспособните лица няма да могат да получават билети или талони за участие в лотария, тото игри и томболи, решиха още депутатите. Няма да се допускат до хазартни игри лица, които получават месечна социална помощ, лица с психични разстройства и такива, поставени под запрещение.
КОНТРА
Против предложенията се обявиха от медийния и рекламния сектор и засегнатия бизнес. Основният мотив – забраната за реклама на хазарт ще доведе до ръст на сивия сектор и ще тласне хората към нелицензирани доставчици.
Такава позиция изразиха още преди гласуването на първо четене от Асоциацията на българските радио- и телевизионни оператори (АБРО) алармираха, че премахването на рекламата на хазарт ще тласне хората към преминаване към незаконни доставчици и призоваха за диалог и координация между първо и второ четене, какъвто обаче не е имало.
Остро излязоха с индивидуални позиции и от различните частни медии, които са категорични, че забраната за реклама на хазарт застрашава икономическата им стабилност. Обществената БНТ поискаха от забраната да отпадне рекламата на Българския спортен тотализатор.
Очаквано против се обявиха и от засегнатия бизнес. Българската гейминг асоциация (БГА), Българската асоциация на хазартните дейности (БАХД) и Сдружението на организаторите на хазартни игри и дейности в България посочват в позиция до Българската телеграфна агенция, че промените ще имат трайни последици върху приходите в държавния бюджет, върху самите лицензирани организатори на хазартни игри и производители на игрално оборудване, върху инвестициите и заетостта в сектора, както и за българския спорт, медиите и обществото като цяло.
Рекламните агенции също ще бъдат засегнати от подобна забрана и се обявиха против предложенията за промени.
ДОПИРАТЕЛНА
Бизнесът с билборди всъщност ще спечели от измененията. Причината – рекламата на хазарт ще остане разрешена, стига тя да е разположена на поне 300 метра от учебни заведения и детски градини. Рекламата ще остане позволена върху хазартни зали, спортна екипировка и спортни съоръжения.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Промените в Закона за хазарта минаха по бързата писта на първо четене в комисия и зала. Депутатите скъсиха и срока за предложения между двете четения на три дни и днес бе окончателното им разглеждане в зала на извънредно заседание. Въпреки това са постъпили някои редакции, които минаха на днешното заседание на бюджетната комисия, а по-късно и в зала. Сред тях – промени се минималното разстояние, на което трябва да бъдат поставени билбордове в райнона на учебни заведения и детски градини. Първият вариант предвиждаше те да могат да се поставят на минимум 100 м. В първоначалния вариант промените предвиждаха още още хазартни зали да има само в населени места с над 5000 жители.