Таванът за “de minimis” в селскостопанския сектор да скочи до 50 хил. евро за предприятие
България и още 13 държави в ЕС поискаха увеличаване на тавана по “de minimis” в селскостопанския сектор до 50 000 евро на предприятие.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Таванът по “de minimis” в селскостопанския сектор да се увеличи до 50 хил. евро в продължение на три години и съответно националните тавани за държавите членки. Това поискаха на заседанието на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство в Люксембург днес от делегацията на Германия.
- Според сегашните разпоредби максималната помощ по “de minimis” е 25 хил. евро за период от три последователни бюджетни години.
- Искането е от името на общо 14 държави, сред които и България. То включва за съответно повишаване националните максимални ставки за държавите членки на ЕС.
- Аналогични мерки следва да се приложат и за сектора на рибарството и аквакултурите, съобщиха от Министерство на земеделието и храните (МЗХ).
- Служебният аграрен министър Георги Тахов е категоричен, че има нужда от достатъчно голям бюджет, който да донесе сигурност в сектора и да се работи за изравняване нивата на директни плащания, за да могат земеделските стопани от държавите с по-ниски плащания да се чувстват равнопоставени на останалите фермери в ЕС.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Общата селскостопанска политика (ОСП) на ЕС се нуждае от адекватен бюджет, който осигурява справедливо ниво на подпомагане на фермерите, за да няма неравнопоставеност на земеделските стопани в Европейския съюз. Важно е да се отчитат нарастващите предизвикателства пред земеделието и да се гарантира бюджет в достатъчни размери, който да донесе сигурност в сектора”, коментира служебният министър на земеделието Георги Тахов.
АКЦЕНТ
Помощта “de minimis” се предоставя за покриване на част от разходите за изхранване на животните през зимния сезон и за осигуряване подготовката за реколтата в предстоящата година, отбелязват от БТА.
ГОЛЯМО ЧИСЛО
47.5 млн. лева е бюджетът по “de minimis” за 2023 г. Средствата се разпределиха поравно за секторите “Животновъдство” (в това число пчелен мед) и “Растениевъдство” по 23 750 000 лева. От помощта се възползваха общо близо 30 000 земеделски стопани.