Фед попари и последните надежди за понижаване на лихвите
Федералният резерв на САЩ (Фед) даде още един сигнал, че ще забави още разхлабването на паричната политика, запазвайки разходите по заемите по-високи заради по-лошите от очакваното данни за инфлацията в страната.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Президентът на Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ Джером Пауъл заяви след заседанието на централната банка на САЩ заяви, че инфлацията все още е твърде висока и по-наташънтия напредък по нейното намаляване все още не е сигурен.
- Фед обаче увериха, че няма да пристъпят към други повишения на лихвените проценти – глътка въздух за инвеститорите. Все пак има лъч надежда – според Фед рисковете за постигането на съвместните цели за пълна заетост и потиснат ценови натиск “са се придвижили към по-добро равновесие през изминалата година”.
- Коментарите на Фед означават също, че разходите по заемите могат да останат по-високи за много американски избиратели в навечерието на тазгодишните президентски избори, насрочени за ноември.
- Фед обяви също, че от юни ще намали лимита за размера на американските държавни облигации от 60 млрд. долара на 25 млрд. долара. Остава разрешаването за теглене на ценни книжа, обезпечени с ипотеки, на стойност до 35 млрд. долара. Всички плащания по главницата, надхвърлящи лимита от 35 млрд. долара, също ще бъдат реинвестирани в държавни ценни книжа.
- Централната банка наблюдава пазара на труда, който досега показва устойчивост в лицето на затягането на паричната политика и заяви готовност да отговори на неочаквано отслабване на пазара на труда.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Вероятно ще ни отнеме повече време, за да сме сигурни, че вървим по устойчив път към инфлация от 2%. Призракът на стагфлацията, който Фед сякаш решително остави зад гърба си през 2023 г., сега отново е на дневен ред”, заяви председателят на Фед Джей Пауъл
ГОЛЯМО ЧИСЛО
Между 5.25 и 5.5% остават лихвите по заемите в САЩ за шести пореден път. Основният показател за разходите за лично потребление, на който се базира целта на Фед от 2%, се повиши през март – до 2,7% от 2,5% през годината до февруари.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Сигналът за по-високи лихвени проценти за по-дълъг период от време от страна на ФЕД следва неотдавнашните данни, които показаха, че инфлацията отново се е повишила, главно поради по-скъпите горива, докато икономиката на САЩ е нараснала по-бавно през първото тримесечие на годината, отколкото се очакваше.
Целта на Фед е инфлацията в САЩ да достигне 2%. Данните обаче показаха, че тя е далеч от това равнище – базисната инфлация в страната за март е 3,8%, което надхвърли прогнозите за 3,7% и попари надеждите на инвеститорите, че Фед ще пристъпи към намаляване на лихвените проценти.
Пазарът внимателно следи движенията, които правят световните банки. Сигнали за разхлабване на паричната политика има в Европа. ЕЦБ даде заявка, че ще направи първите крачки към пониженията това лято, но има опасения, че изпреварващ ход на ЕЦБ спрямо Фед на практика ще предизвика по-висока инфлация и обезценяване на еврото.