Британски стартъп хвърли ръкавицата на Tesla с инвестиция за над 1 млрд. долара
Британският стартъп за технологии за самоуправление Wayve набра над 1 млрд. долара в нов кръг на финансиране, ръководен от SoftBank Group.Целта на компанията е да ускори разработването и пускането на серийния автомобилен пазар на на своята технология Embodied AI, която може да се учи от човешкото поведение и да се адаптира към него – директно предизвикателство към Tesla, която ще представи роботизираното си такси това лято.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Това е третият кръг финансиране и е в размер на 1.05 млрд. долара.
- В кръга на финансиране участват технологични гиганти като лидерът в производството на чипове Nvidia, както и досегашният инвеститор в лицето на Microsoft.
- С последното финансиране общият размер на привлечените средства възлиза на малко над 1,3 млрд. долара и представлява най-голямата инвестиция в британски стартъп, фокусиран върху технологиите за изкуствен интелект.
- В изявление британският министър-председател Риши Сунак приветства кръга на финансиране като “свидетелство лидерската позиция на Обединеното кралство в сферата”.
- Понастоящем технологията на стартъпа е интегрирана в шест различни автомобилни платформи, включително в електромобили като Jaguar I-PACE и Ford Mustang MachE, като част от усъвършенстваните системи за подпомагане на водача (ADAS).
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Интегрирането технологията в превозните средства и роботите ще доведе до промяна на начина, по който машините взаимодействат с човешкото поведение и се учат от него в реална среда”, посочват от компанията.
АКЦЕНТ
Основаната през 2017 г. технология за автономно управление на Wayve използва изкуствен интелект, който според стартъпа ще позволи на автомобилите да “навигират в ситуации, които не следват строги модели или правила”, което според компанията ще даде възможност на производителите на автомобили да ускорят прехода от асистирано към автономно шофиране.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
С инвестицията за над 1 млрд. долара Wayve хвърля ръкавицата на Tesla. Новината за кръга финансиране идва малко, след като компанията на Илън Мъск обяви, че през август ще представи собствените си роботизирани таксита.
Проблемът при разработването на този тип технологии е, че процесът по създаването на автомобили, които наистина могат да се управляват сами, се оказва много по-труден от очакваното. Сред основните предизвикателства е, че на софтуерните системи за самоуправление просто липсват способностите на живите водачи да предвиждат и оценяват бързо рисковете.
Именно поради мащабите на това предизвикателство подобни огромни инвестиции като тази в Wayve много по-редки.