Либерализацията на тока: 6 месеца домакинствата ще получават електроенергия по цени, определени от правителството
Битовите клиенти на електроразпределителните дружества ще получават електроенергия по регулирани цени, определени с програма на Министерския съвет, по време на преходния период 1 юли 2025 – 31 декември 2025 г.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Това реши Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), приемайки промени в Наредба №1 за регулиране на цените на електрическата енергия (НРЦЕЕ).
- Според измененията регулаторът ще определя ежемесечно компенсация за покриване на част от разходите на битови крайни клиенти за закупена електрическа енергия от краен снабдител по регулирани цени
- Промяната в законодателството открива следващ етап от либерализацията на пазара на електрическа енергия, който предвиждапълна либерализация на пазара на едро на електрическа енергия като необходим етап от пълната либерализация на пазара на дребно в частта му, обхващаща крайните битови клиенти.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
На 25 април беше решено либерализацията на пазара да бъде отложена с една година. Така преходният период ще започне от 1 юли 2025 г. вместо от началото на юли тази година. След тази дата се премахва фигурата “обществен доставчик на електрическа енергия”, определянето на прогнозна месечна разполагаемост за производство на електрическа енергия на производителите, от които общественият доставчик да изкупува електрическа енергия, както и количеството електрическа енергия, в съответствие с което общественият доставчик сключва сделки с крайните снабдители.
Тогава ще отпадне задължението на КЕВР да утвърждава цени, по които: производителите, в рамките на определената им разполагаемост продават електрическа енергия на обществения доставчик; общественият доставчик продава на крайните снабдители изкупената електрическа енергия за нуждите на регулирания пазар; крайните снабдители продават електрическа енергия на битови крайни клиенти.
С отпадането на задължението за регулиране на цените на обществения доставчик и крайните снабдители и въвеждането на нови условия и ред за формиране на цената на крайния снабдител във връзка със снабдяването с електрическа енергия на битови крайни клиенти, както и определянето на компенсации, ще се осигури постепенно възможност за пълна либерализация на пазара на дребно.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Либерализацията на пазара на електроенергия трябваше да започне от 1 юли тази година, след като през септември 2023 г. бяха приети промени в Закона за енергетиката, с които се определи и времевата рамка за това.
Съгласно промените НЕК щеше са спре да работи като обществен доставчик и тази функция трябваше да се поеме от електроразпределителните дружества, които да купуват нужната енергия от борсата и да я продават директно на крайните потребители. Комисията за енергийно и водно регулиране трябваше да определя компенсациите, с които да се покрият част от разходите на битови крайни клиенти за закупена електрическа енергия от краен снабдител по регулирани цени, определени по Наредба от Министерския съвет. Въведено бе и понятие за “уязвим клиент за снабдяване с електрическа енергия“.
КОНТРАПУНКТ
Либерализацията на пазара на електроенергия щеше да даде право на потребителите да сменят доставчика си на електроенергия, без значение от географското им местоположение. Отлагането на реформата в енергетиката означава, че страната ни можe да загуби очакваните над 1 млрд. лева по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ).
“Либерализацията е изискване по ПВУ и докато не го изпълним, ще се забавят някои траншове. Проблемът е, че има кратки срокове за усвояване на тези средства – до средата на 2026 г. Сами си затрудняваме работата. Колкото повече се бави транша, толкова по-трудно ще бъде да се усвоят парите и да се инвестира. Първата фаза е да се извършат реформи и да се получат парите, а втората – те да се инвестират и да има краен резултат”, обясни за Forbes икономистът Георги Ангелов.