САЩ удрят Китай и през Huawei. Войната застига и глобалния пазар
САЩ посяга на лицензите за износ на Intel и Qualcomm в пореден опит да удари Китай. Според източници на агенция “Ройтерс”, “Financial Times” и CNBC Вашингтон отнема правата на най-големите производители на чипове да доставят полупроводници на Huawei.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Решението е взето от Министерството на търговията на САЩ. От там посочват, че контролът може “най-добре да защити интересите на националната сигурност и външната политика” – мотив, който доведе до забраната на TikTok за американските потребители и съдебна сага, която започна официално днес.
- Заповедта на Министерството на търговията е насочена към износа на чипове на Intel и Qualcomm, използвани за захранване на предстоящите смартфони и лаптопи на Huawei. От ведомството потвърждават за няколко отнети лиценза за износ за Huawei, но не назова засегнатите американски компании.
- По-голямата част от най-новите телефони на Huawei използват локално разработени чипове Kirin. Компанията обаче използва процесори Snapdragon на Qualcomm за голяма част от устройствата си. Миналия месец Huawei пусна на пазара и своя флагмански лаптоп MateBook X Pro, задвижван от най-новите чипове Core Ultra 9 на Intel – който разполага с невронен процесор.
ГОЛЯМО ЧИСЛО
Нетната печалба на Huawei през 2023 г. е нараснала със 144,5% спрямо предходната година до 87 млрд. юана (около 12 млрд. долара), отчасти подпомогната от продажбите на Mate 60 Pro в Китай.
КОНТРА
Различията между водените от САЩ западни и китайските икономически блокове застрашават световното търговско сътрудничество и икономическия растеж, предупреди Гита Гопинат, заместник-управляващ директор в Международния валутен фонд.
Нарастващото напрежение между двете най-големи икономики в света се отразява в глобален мащаб, като през 2022 г. и 2023 г. държавите по света ще наложат над 3000 търговски ограничения, което е повече от три пъти повече в сравнение с 2019 г., според данни на МВФ.
Китай се бори за запазване на чуждестранните инвестиции на фона на засиленото напрежение със Запада. Потоците от преки чуждестранни инвестиции в страната са намалели с 26% през първите три месеца на 2024 г. в сравнение със същия период на предходната година.
Въпреки че икономическата фрагментация все още не е достигнала равнището на Студената война, потенциалното й въздействие е много по-голямо поради по-голямата зависимост на световната икономика от търговията. Ако разделенията не бъдат преодолени, МВФ изчислява, че икономическите разходи за световния БВП могат да достигнат до 7% при сценарий на крайна фрагментация. В случай на леки разделения БВП ще бъде засегнат с около 0,2%.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
През последните няколко години усъвършенстваните полупроводници се превърнаха в ключово дипломатическо поле за битка между САЩ и Китай, което постави компании като Huawei под прицел.
През 2019 г. Huawei беше включена в черния търговски списък на САЩ, който забрани на американските фирми да продават технологии – включително 5G чипове – на китайския технологичен гигант поради опасения за националната сигурност. През 2020 г. САЩ затегнаха ограниченията върху чиповете на Huawei, като задължиха чуждестранните производители, използващи американско оборудване за производство на чипове, да получат лиценз, преди да могат да продават полупроводници на Huawei.
Потребителският бизнес на Huawei, който включва смартфони и лаптопи, бележи съживяване след пускането на смартфона Mate 60 Pro през август, който е с усъвършенстван чип, произведен от най-големия китайски производител на чипове SMIC. Твърди се също, че смартфонът е оборудван с 5G свързаност – функция, която американските санкции се опитваха да блокират.
Стъпката за блокиране на износа на чипове за Huawei идва само няколко седмици след като републикански законодатели в Конгреса разкритикуваха наличието на процесори на Intel в новите лаптопи на китайския технологичен гигант.