Температурите продължават да чупят рекорди
Светът току-що преживя най-горещия си април в историята, удължавайки 11-месечна поредица, в която всеки месец е поставил температурен рекорд, съобщи службата на Европейския съюз за мониторинг на изменението на климата – Коперник.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Всеки месец от юни 2023 г. насам е класиран като най-горещия на планетата в историята, в сравнение със съответния месец през предходните години, се казва в месечен бюлетин на Коперник.
- Включвайки април, средната температура в света е била най-високата, регистрирана за 12-месечен период – 1.61 градуса по Целзий над средната за прединдустриалния период 1850-1900 г.
- Наборът от данни на Коперник датира от 1940 г., който учените са проверили с други данни, за да потвърдят, че миналият месец е бил най-горещият април от прединдустриалния период.
- Някои от крайностите, включително месеци на рекордни температури на морската повърхност, накараха учените да проучат дали човешката дейност сега е предизвикала повратна точка в климатичната система.
- „Мисля, че много учени задават въпроса дали може да има промяна в климатичната система“, каза Жулиен Никола, старши учен по климата в Коперник, цитиран от Ройтерс.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Емисиите на парникови газове от изгарянето на изкопаеми горива са основната причина за изменението на климата. През последните месеци природният феномен Ел Ниньо, който затопля повърхностните води в източната част на Тихия океан, също повиши температурите.
Учените вече потвърдиха, че изменението на климата е причинило някои специфични метеорологични крайности през април, включително гореща вълна в Сахел, свързан с потенциално хиляди смъртни случаи.
Хейли Фаулър, климатолог от университета в Нюкасъл, каза, че данните показват, че светът е опасно близо до нарушаване на целта на Парижкото споразумение от 2015 г. за ограничаване на глобалното затопляне до 1.5 градуса по Целзий.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„В кой момент да обявим, че сме загубили битката за поддържане на температурите под 1.5 градуса? Моето лично мнение е, че вече сме загубили тази битка и наистина трябва да помислим много сериозно за поддържането на температурата под 2 градуса по Целзий”, каза тя.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Държавите постигнаха съгласие за целта от 1.5 градуса по Целзий на среща на върха за климата на ООН през 2015 г. Това е нивото, което според учените ще избегне най-катастрофалните последици от затоплянето, като фатална топлина, наводнения и необратима загуба на екосистеми.
Технически, целта от 1.5 градуса все още не е пропусната, тъй като се отнася за средна глобална температура за десетилетия. Но някои учени казаха, че целта вече не може реалистично да бъде постигната и призоваха правителствата да намалят емисиите на CO2 по-бързо, за да ограничат превишаването на целта.