Забраната на TikTok: ByteDance влезе в съдебен сблъсък със САЩ
Китайската компания ByteDance официално подаде иск във федералния съд на САЩ заради забраната на TikTok. Това е само началото на дълга съдебна битка, която се зададе още с подписването на законовите промени, които поставиха ByteDance пред ултиматум – или да продаде приложението си, или да се раздели с над 150 млн. потребители в САЩ.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- ByteDance подаде иск в съда в окръг Колумбия с мотив, че законовите промени нарушават Конституцията на САЩ по редица параграфи, включително Първата поправка, гарантираща защита на словото.
- В иска се посочва, че продажбата на приложението “не е възможна нито от търговска, нито от технологична, нито от правна гледна точка”.
- Според иска 58% от ByteDance са собственост на глобални институционални инвеститори, включително BlackRock, General Atlantic и Susquehanna International Group, 21% са собственост на китайския основател на компанията и 21% са собственост на служители – включително около 7000 американци.
- Според иска TikTok е похарчила 2 млрд. долара, за да приложи мерки за защита на данните на американските потребители, и е поела допълнителни ангажименти в проект на споразумение за национална сигурност от 90 страници, разработен чрез преговори с Комитета за чуждестранни инвестиции в САЩ
- Белият дом и Министерството на правосъдието отказаха да коментират съдебния иск.
- Ултиматумът за компанията е или да продаде алгоритъма си, или да платформата да бъде забранена. Срокът е до 19 януари. От ByteDance обаче са категорични, че няма да позволят продажбата на алгоритъма, който е ключов за успеха на TikTok.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Няма никакво съмнение: законът ще наложи спирането на TikTok до 19 януари 2025 г., заглушавайки 170 милиона американци, които използват платформата, за да общуват по начин, който не може да бъде възпроизведен другаде”, посочват в иска си от китайската компания.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Законът бе одобрен с огромно мнозинство само за седмица в американския Конгрес и подписан от президента Джо Байдън на 24 април. Причината за тези законови промени са опасенията на Вашингтон, че Китай използва TikTok, за да извършва шпионаж и в този смисъл приложението представлява заплаха за националната сигурност на страната. TikTok отрича тези твърдения и обвини САЩ в лов на вещици.
Евентуалната забрана на TikTok ще е последната брънка в четиригодишния конфликт между САЩ и Китай на технологичното поле. Една от последните ескалации засегна Meta на Марк Зукърбърг, след като Apple обяви, че ще премахне приложенията на компанията за потребителите в Китай по нареждане на властите.