Застрашените от бедност българи все още са твърде много
Висок остава делът на българите, застрашени от бедност и социално изключване. Неравенствата в доходите са значителни, показва работен документ на Европейската комисия след втория етап на анализ на социалната конвергенция на страните членки от Европейския съюз. Свива се ножицата между най-богатите и най-бедните.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- България отчита напредък в постигането на амбициозната цел да намали процента на хората в риск от бедност или социално изключване – от 2,3 милиона през 2019 г. със 787 000 до 2030 г., в това число и 196 750 деца. Към 2023 г. хората в риск са с 367 000 души по-малко.
- Въпреки това делът на населението, изправено пред риск от бедност и социално изключване, остава висок и неравенствата в доходите са значителни. През 2023 г. този дял е 30%. За сравнение, през 2022 г. делът на хората, застрашени от бедност в България е бил 32,2 процента, а в ЕС – 21,6 процента, припомнят от ЕК.
- Този спад се дължи предимно на по-малкия процент от хората, изправени пред тежки материални и социални лишения в България. Процентът на хората в риск от бедност е останал висок.
- През 2023 г. доходите на най-богатите 20% от населението на България са били 6,6 пъти по-високи от тези на най-бедните 20%. През 2022 г. тази разлика е била дори по-голяма – 7,3 пъти, при средно за ЕС 4,7 пъти.
- Отчита се лек спад в процента на енергийно бедните българи. Делът на населението, което не може да поддържа домовете си достатъчно топли, е намалял между 2015 г. и 2023 г. (с 18,5 процентни пункта) и през миналата година е бил 20,7 на сто.
- Забелязва се спад в дълбочината на бедността с близо 4%. Данните показват, че дълбочината на бедността – колко под прага на бедността е дадено лице или домакинство, е била 22,4 процента през 2023 г., докато за миналата година говорим за 26%. През 2022 г. енергийната бедност в България е засегнала 22,5 процента от населението, докато средното ниво за ЕС е било 9,3 процента. Просрочените сметки за комунални услуги също са били повече, отколкото в повечето други страни членки.
- По отношение на делът на работещите българи, застрашени от бедност – той е засегнал 11,4 на сто от работната сила през 2023 г., в сравнение с 9,7 процента през 2022 г. и 8,5 процента в ЕС за същата година.
АКЦЕНТ
Намаляването на бедността в България е било подкрепено от положително развитие на пазара на труда, повишаване на реалните заплати в сектори с интензивно използване на неквалифицирана работна ръка, както и дефлационни или ниски инфлационни тенденции до 2021 г., които допринесоха за по-висока покупателна способност сред най-бедните домакинства, пише още в работният документ на ЕК.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Това е вторият етап от анализа на Европейската комисия на социалната конвергенция на страните членки от ЕС в съответствие с характеристиките на Рамката за социална конвергенция, обсъдена от Съвета по заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси (EPSCO) през юни 2023 г.
В първата част бяха идентифицирани потенциални рискове за възходяща социална конвергенция за седем членки на ЕС – България, Естония, Унгария, Италия, Литва, Румъния и Испания. Тези страни са във фокуса и на втория етап от анализа.