Спад в запасите в САЩ повиши цените на петрола
Цената на петрола отчете лек ръст заради спад в запасите в САЩ. Рафинериите увеличиха дейността си с над 300 хил. барела дневно. Влияние оказа и увеличението на китайския внос на годишна база.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите за юли на сорта Брент, който е референтен за Европа, поскъпнаха с 0.29% до 83.87 долара за барел. Котировките на американския лек суров петрол за юни отчетоха ръст с 0.39% до 79.38 долара за барел.
- Основната причина за този лек скок е намаляването на запасите от суров петрол в САЩ и нарастващото потребление в рафинериите.
- Запасите на суров петрол в САЩ са намалели през миналата седмица с 1,4 млн. барела до 459,5 млн. барела, което надхвърля очакванията на анализаторите за намаление с 1,1 млн. барела.
- Дейността на рафинериите през този период се е увеличил с 307 хил. барела дневно. Това доведе до нарастване на запасите от бензин с над 900 000 барела до 228 млн. барела, докато запасите от дестилати, включително дизелово гориво и мазут, се увеличиха с 600 000 барела до 116,4 млн. барела, предават от агенция “Ройтерс”.
- Влияние оказа и увеличението на китайския внос на годишна база през миналия месец. Доставките на суров петрол през април за Китай, най-големия вносител на петрол в света, са 44,72 млн. метрични тона, или около 10,88 млн. барела дневно, според данни на китайските митници. Това е с 5,45% повече от сравнително ниските 10,4 млн. барела дневно, внесени през април 2023 г.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Цените на петрола спаднаха с повече от 7% от достигането на най-високите си стойности през април, когато търговците предложиха по-високи цени поради опасенията, че конфликтът в Близкия изток ще ескалира на фона на напрежението между Иран и Израел.
Перспективите за търсенето на петрол през лятото изглеждат стабилни, а според Morgan Stanley ОПЕК+ вероятно ще удължи съкращенията на производството си до края на годината. Това би трябвало да подкрепи дефицита от 2 млн. барела на ден през третото тримесечие и цените на Брент от 90 долара през лятото. ОПЕК и съюзниците, включително Русия, ще се срещнат на 1 юни, за да обсъдят производствената си политика.