В Исландия заработи най-големият в света завод за улавяне на въглероден диоксид от въздуха
В Исландия бе открита най-голямата в света инсталация за улавяне на въглероден диоксид от атмосферата. Заводът е с 10 пъти по-голям капацитет от този на досегашния рекордьор.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Компанията зад завода, който носи емблематичното име “Мамут”, е Climeworks. Инсталацията има капацитет да улавя 36 000 метрични тона въглероден диоксид годишно.
- Climeworks не разкрива каква е цената на тон уловен въглероден диоксид в завода, но от компанията посочват, че се стремят да намалят цената на технологията до 400-600 долара за тон до 2030 г., а до 2040 г. сумата да спадне до 200-300 долара.
- Предстои заводът за бъде завършен до края на годината.
- Това е вторият проект на “Клаймуъркс” с търговска цел след завода “Орка” (Orca), също в Исландия, чийто капацитет от 4000 тона годишно беше най-голям до днес.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Започването на работа на завода “Мамут” е поредното доказателство, че компанията е в състояние да осъществи плановете си да постигне капацитет от мегатон към 2030 г. и гигатон към 2050 г.”, заяви Ян Вюрцбахер, съосновател и главен изпълнителен директор на “Клаймуъркс”.
АКЦЕНТ
Технологиите за директно улавяне на въздуха (DAC) извличат въглероден диоксид от атмосферата. След това отделеният CO2 може да бъде трайно съхранен дълбоко под земята или да бъде преработен в продукти.
КОНТРА
Тази технология има и недостатъци. Премахването на въглероден диоксид от въздуха изисква много енергия, тъй като само малък процент от атмосферата се състои от CO2. Технологията е свързана и с разходи за съхранение или използване на уловения CO2. Съществува и потенциал от замърсяване. Според информацията на Международната агенция по енергетиката това е най-скъпата технология.