Правенето на бизнес в Китай става все по-трудно за европейските компании
Бизнес средата в Китай продължава да се влошава, показва проучване на Търговската камара на Европейския съюз в Китай за 2024 г. Според него въпреки отварянето на границите на Китай след пандемията от COVID-19, доверието на бизнеса продължава да бележи спад.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- 68% от участниците в проучването посочват, че бизнес средата в Китай е станала по-трудна. Това е безпрецедентно висок процент.
- 55% смятат, че забавянето на китайската икономика е основно бизнес предизвикателство, което е с 19 процентни пункта повече в сравнение с предходната година.
- 58% са пропуснали бизнес възможности в резултат на бариери за достъп до пазара или регулаторни пречки.
- 44% са песимистично настроени по отношение на рентабилността през следващите две години, което е най-високото ниво в историята, а делът на респондентите, които са положително настроени към перспективите си за растеж, е спаднал със зашеметяващите 23 процентни пункта на годишна база.
АКЦЕНТ
Вместо да се възползват от силното икономическо възстановяване, което мнозина очакваха, европейските фирми, работещи в Китай, се оказаха изправени пред повече несигурност. Структурните проблеми на Китай – включително бавното търсене, нарастващият свръхкапацитет и продължаващите предизвикателства в сектора на недвижимите имоти – наред с бариерите за достъп до пазара и регулаторните пречки, продължиха да оказват негативно въздействие върху европейските компании.
КОНТРА
Стратегиите, които компаниите прилагат, за да се приспособят към бизнес средата, вероятно ще навредят на Китай и ще задълбочат икономическите проблеми на страната, посочват в анализа си от Търговската камара на Европейския съюз в Китай. 52% от анкетираните планират да намалят разходите си, като 26% от тях правят това чрез намаляване на броя на служителите. 13% вече са преместили или са взели решение да преместят съществуващи инвестиции извън Китай. 42% обмислят да разширят дейността си в Китай през 2024 г. – най-ниското ниво в историята.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Съществуват тревожни признаци, че някои европейски компании отделят дейността си или намаляват амбициите си в Китай, тъй като предизвикателствата, с които се сблъскват, започват да надвишават ползите от присъствието им тук. Въпреки че китайското правителство често сигнализира за намерението си да подобри бизнес средата, сега трябва да видим конкретни действия за възстановяване на доверието на инвеститорите“, казва Йенс Ескелунд, председател на Търговската камара на Европейския съюз в Китай.