САЩ удрят Китай с по-високи мита. Край на свободния внос на стоки
Отразявам новини в сферата на технологиите и международната политика. Вярвам, че зад всеки успех стои една вдъхновяваща човешка история, която си струва да бъде разказана.
САЩ официално представиха новия санкционен пакет срещу Китай, който засяга редица вносни стоки. Слага се край на свободния внос. Някои мита скачат четворно. Администрацията на президента Джо Байдън предприема този ход в опит да привлече избиратели в разгара на предизборната надпревара. Този ход обаче ще предизвика ответна реакция от страна на Китай.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Ще бъдат запазени митата, които бяха въведени от предшественика на Байдън в Белия дом Доналд Тръмп. Настоящата администрация обаче допълва списъка с например четирикратно увеличение на митата за вноса електромобили от Китай до над 100%.
- Мотивът за тези мерки са “рискове икономическата сигурност на САЩ, породени от нелолни практики от страна на Китай, който залива световните пазари с евтини стоки”.
- Според Вашингтон предишните мита по раздел 301 са имали минимално въздействие върху цените и заетостта в цялата американска икономика, но са били ефективни за намаляване на вноса на китайски стоки в САЩ, като същевременно са увеличили вноса от други държави.
- Новите мерки засягат китайски вносни стоки на стойност 18 млрд. долара, включително стомана и алуминий, полупроводници, батерии, критични суровини, соларни клетки и кранове.
- Тарифите за внос на електрически автомобили скачат от 25 на 100%.
- Митата за вноса на литиево-йонни батерии се увеличават от 7.5% на 25%.
- Двойно скачат и таксите за внос на фотоволтаичните клетки, използвани за производството на слънчеви панели – от 25 на сто на 50%.
- Митата за “определени“ критични минерали ще бъдат увеличени от нула на 25%.
- Тарифите за крановете за превоз на товари от кораб до бряг ще се повишат от нула на 25%, а тези за спринцовките и иглите ще се повишат от нула на 50%.
- Скачат и митата за внос на лични предпазни средства, използвани в медицината до 25%.
- През 2025 г. и 2026 г. ще последват още мита за полупроводници, чиято ставка ще се удвои до 50 %, както и за литиево-йонни батерии, които не се използват в превозни средства с електрическо задвижване.
АКЦЕНТ
По данни на Бюрото за преброяване на населението на САЩ през 2023 г. Съединените щати са внесли стоки от Китай на стойност 427 млрд. долара и са изнесли такава за148 млрд. долара за големия си конкурент – търговска разлика, която се запазва от десетилетия и се превръща във все по-чувствителна тема във Вашингтон.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Китай използва стратегията си за стимулиране на собствения си растеж за сметка на конкуренцията като продължава да инвестира и да залива световните пазари с износ, който е на занижени цени поради нелоялни практики“, заяви пред репортери в конферентен разговор националният икономически съветник на Белия дом Лаел Брейнард.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Политиката на САЩ да се справи с икономическото надмощие на Китай в редица сектори, може би ще бъде последвана и от Европа. През декември миналата година администрацията на американския президент Джо Байдън нареди анализ на цялата верига за доставки на полупроводници, за да се оцени доминиращото положение на Китай, което ни отвежда и до миналата седмица, когато се проведе срещата на Съвета по търговия и технологии ЕС-САЩ в Льовен.
“Европейският съюз и Съединените щати потвърждават ангажимента си за изграждане на партньорство за ребалансиране на световните вериги за доставки на полупроводници с оглед повишаване на съответната сигурност на доставките, както и на капацитета им за проектиране и производство на полупроводници”, се посочва в съвместно изявление след срещата – сигнал, че Европа също може да предприеме подобни на САЩ действия.
Китай обаче не гледа безучастно. Съединените щати продължават да политизират икономическите и търговските въпроси и да увеличават допълнително митата, злоупотребявайки с т.нар. процес на преразглеждане на политиката съгласно раздел 301, “което е допълнителна обида“, посочват в отговор от Пекин. Китай призова американската страна ефективно да спазва правилата на Световната търговска организация и да отмени всички вътрешни мита за Китай и обеща да предприеме всички необходими мерки, за да защити своите права и интереси.
Ответна реакция на Китай ще доведе до проблеми. Например потенциално забавяне на доставките на полупроводници, което ще засегне редица сектори, например производството на електрически автомобили или европейските усилия за преход към зелена енергия – голяма част от компонентите на соларните панели са изцяло китайски. Освен това много от европейските производители зависят от китайския пазар за своя растеж.