ЕС също обмисля търговски удар по Китай. Редица сектори – притеснени от ескалация
Отразявам новини в сферата на технологиите и международната политика. Вярвам, че зад всеки успех стои една вдъхновяваща човешка история, която си струва да бъде разказана.
ЕС обмисля налагането на мита върху вноса на китайски електромобили и други стоки, призна ръководителят на икономическото управление на ЕС Паоло Джентилони – новина, която по всяка вероятност ще засили противопоставянето с Пекин на фона на разгарящата се яростна търговска война между САЩ и Китай.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- В интервю за CNBC Джентилони призова за “по-зряло отношение” спрямо глобалната търговия, но същевременно заяви, че е важно блокът да защити икономиката си и да реши проблемите с китайските държавни субсидии.
- Според текущите проверки на ЕС редица сектори в блока са заляни от евтина китайска продукция. Например пазара на електрически превозни средства и вятърни турбини.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Смятам, че що се отнася до Европа, ние се нуждаем от по-зряло отношение в нашата търговия, обезпечаване на нашата икономика, особено с Китай“, заяви Джентилони.
АКЦЕНТ
Основното обвинение спрямо Китай е за държавните субсидии, които страната използва, за да стимулира икономиката си. Така например гигантът в производството на електрически автомобили BYD е получил около 3,5 млрд. долара преки държавни субсидии между 2018 г. и 2022 г., предизвиквайки ценова война с компании като Tesla, например. Европа също има такива опасения.
Китай твърди, че неговият пазар на електромобили се разраства благодарение на иновациите, а не на държавните субсидии, и заявява, че американският Закон за намаляване на инфлацията – който също предизвика опасения за протекционизъм сред служителите на ЕС, включително Джентилиони – субсидира американското производство.
КОНТРА
Много сектори са притеснени от търговската ескалация с Китай. Ответни мерки от страна на Пекин могат сериозно да засегнат европейските пазари – от френския коняк до германското производство на електрически автомобили.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Изявлението на Джентилони идва непосредствено след като САЩ обяви нови мита за вноса на редица стоки от Китай. На практика с таксите се сложи край на безплатния внос, след като митата за вноса на стоки от множество сектори – батерии, соларни панели, чипове, медицински консумативи, бяха увеличени драстично. САЩ обявиха високи мита за китайски внос на стойност 18 млрд. долара.
Мотивът на САЩ – да се пребори с огромния китайски внос на евтини продукти, които подбиват цените на пазара.
Европа вече е давала сигнали, че може да последва САЩ в тази политика – ход, който обаче според анализатори може да окаже негативен ефект върху европейската икономика. Причината – множество бизнеси разчитат на Китай за своя растеж.
През декември миналата година администрацията на американския президент Джо Байдън нареди анализ на цялата верига за доставки на полупроводници, за да се оцени доминиращото положение на Китай, което ни отвежда и до миналата седмица, когато се проведе срещата на Съвета по търговия и технологии ЕС-САЩ в Льовен.
“Европейският съюз и Съединените щати потвърждават ангажимента си за изграждане на партньорство за ребалансиране на световните вериги за доставки на полупроводници с оглед повишаване на съответната сигурност на доставките, както и на капацитета им за проектиране и производство на полупроводници”, се посочва в съвместно изявление след срещата – сигнал, че Европа също може да предприеме подобни на САЩ действия.