Европейската банка за възстановяване запази прогнозата за ръст на БВП на България от 2.6%
Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) Европейската банка за възстановяване и развитиезапази прогнозите си за икономическия растеж на България за тази и следващата година. Очаква се производството на държавите от регионите на ЕБВР да нарасне. Въпреки това се отчита известно отклонение от прогнозите от септември миналата година заради по-бавния от очакваното растеж в началото на 2024 г. в Централна Европа и балтийските държави, който повтаря слабите икономически резултати на Германия.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Перспективите пред България се запазват като ЕБВР очаква БВП да нарасне с 2.6% през настоящата година и с 3% през 2025 г.
- Положителни са очакванията за целия Югоизточен регион, в който влизат България, Румъния и Гърция. Очаква се икономиките да запазят темпа си на растеж, заложен в прогнозите на ОИСР от септември 2023 г., от 2,8 на сто за тази година и 3,1 на сто за догодина.
- Растежът във всички региони на ЕБВР ще се ускори до 3 % през 2024 г., а инфлацията ще намалее до 6.3 %, въпреки предизвикателствата, произтичащи от глобалното геополитическо напрежение, включително нарастващите ограничения върху търговията. Увеличават се разходите за отбрана, показва последният доклад на ЕБВР, озаглавен “Укротяване на инфлацията”.
- Предвижда се растежът в регионите да се ускори допълнително през 2025 г. до 3.6%. ЕБВР отчита сближаване на доходите в осем държави от ЕБВР след 20 години членство в ЕС.
- Данните показват отслабване на инфлационния натиск в сравнение с миналата година, белязана от икономическо забавяне заради войната на Русия в Украйна и високите цени на енергията. Инфлацията в регионите на ЕБВР спада до средно 6.3% през март 2024 г. спрямо пиковата стойност от 17.5% през октомври 2022 г.
- Страните от Централна и Източна Европа в ЕС настигат икономически Германия, 20 години след присъединяването към Европейския съюз. България и Румъния увеличиха повече от три пъти своя доход на на глава от населението като дял от дохода на Германия за периода от 10 до 30-35%.
КОНТРА
Макар че се очаква растежът да се ускори, прогнозата е малко под предвижданията от миналия септември, като е ревизирана надолу с 0.2 процентни пункта. Това отчасти се дължи на по-бавния от очаквания растеж в началото на 2024 г. в Централна Европа и балтийските държави, който повтаря бавните икономически резултати на Германия. Икономиките от Южното и Източното Средиземноморие са изправени пред слаб растеж в резултат на войната в Газа и намалените фискални стимули в Египет. Основните рискове за реализирането на прогнозата се явяват по-нататъшни забавяния в усвояването на средствата от ЕС и реформите на фона на повишена политическа несигурност.