Цените на петрола поеха нагоре в очакване но по-голямо търсене
Цените на петрола се повишиха на фона на очаквания за по-голямо търсене, след като щатският долар поевтиня и запасите от суров петрол и бензин в складовете намаляха. Надеждите за по-добри резултати за движението на инфлацията в страната подхранват очакванията за по-благоприятни икономически перспективи.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на суровия петрол тип “Брент” поскъпнаха с 0.68% и към 10 ч. българско време суровината се търгува а 82.94 долара за барел.
- Американският суров петрол се е повишил с 0.77% до 78.49 долара за барел.
АКЦЕНТ
Цените поеха нагоре на фона на данните за запасите в САЩ, които показаха спад от 3,104 млн. барела през седмицата, приключила на 10 май. Запасите от бензин намаляха с 1.269 млн. барела, а тези от дестилати се увеличиха с 673 000 барела. Данните за държавните запаси на САЩ се очакват по-късно в сряда и вероятно също ще покажат спад в запасите от суров петрол, тъй като рафинериите увеличават обема на работа, за да отговорят на повишеното търсене на горива в разгара на летния шофьорски сезон. Цените на петрола бяха подкрепени и от по-слабия щатски долар и мерките за стимулиране на икономиката на Китай.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Очакванията за ново намаляване на запасите от петрол в САЩ би трябвало да подкрепят цените на петрола”, посочват в бележка от ANZ Research.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Днес се очаква публикуването на пресните данни за инфлацията в САЩ, които да дадат по-ясна представа дали Федералният резерв ще пристъпи към намаляване на лихвените проценти. Прогнозите са, че паричната политика ще остане непроменена. Ако лихвите обаче тръгнат надолу, това би могло да стимулира икономиката и да увеличи търсенето на горива.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Цената на петрола пое нагоре още вчера, когато се очакваше публикуването на месечния доклад на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), който трябваше да очертае картината на глобалното търсене. Докладът показа силен ръст на глобалното търсене на петрол. В месечния доклад ОПЕК се казва, че Световното търсене на петрол ще нарасне с 2,25 млн. барела дневно през 2024 г. и с 1,85 млн. барела дневно през 2025 г. Според прогнозите има вероятност световната икономика да се представи по-добре от очакваното през тази година.