Уиски на седмицата: Angel’s Envy 2023 Cask Strength Rye
Angel’s Envy е толкова добре установен бранд за уиски днес, че е лесно да се забрави колко противоречив беше, когато дебютира през 2010 г.
Линкълн Хендерсън, дългогодишният дестилатор в Brown-Forman, който имаше пръст в създаването на основополагащи марки като Woodford Reserve и Gentleman Jack се върна от пенсия, за да създаде новата марка със сина си Уес чрез собствената си Louisville Distilling Co.
Мнозина запазиха перлите си, твърде уверени, че завършването в бъчва лишава напитката от правото да се нарича бърбън. Но каквото и да искахте да го наречете, Angel’s Envy беше добър. И успешен, докато беше придобит от Bacardi през 2015 г., две години след смъртта на Линкълн Хендърсън.
Едно от нещата, които винаги са се откроявали в Angel’s Envy са сладостта от бъчвите с ром и подправката на ръжта, комбинирани с равни части сладък и сух вермут.
Когато Angel’s Envy стартира, нейната дестилерия все още не беше построена. Марката разчиташе на уиски от произход и все още го прави до известна степен, като ръжта идваше от известната дестилерия MGP (сега наречена Ross & Squibb) в Индиана. Марката не е имала официален главен дестилатор след смъртта на Линкълн Хендерсън. С Уес Хендерсън, който поема ролята на мениджър по иновациите и синът му Кайл, който поема ролята на производствен мениджър, заедно с по-малко публичен екип, Angel’s Envy произвеждаше много качествено уиски. Но с пенсионирането на Уес и напускането на Кайл от марката малко след това, сътресението беше неизбежно. Оуен Мартин от Stranahan’s в Колорадо, пое юздите като главен дестилатор и лицето на Angel’s Envy в края на 2022 г.
Мартин направи бляскав дебют с Angel’s Envy Cask Strength Rye Whisky Finished In Sauternes & Toasted Oak Barrels — първото в историята ограничено издание ръжено уиски, отлежало в бъчва. Това е смес от две отделни партиди от класическия 95% ръж и 5% малцов ечемичен месинг на MGP, отлежал между пет и седем години. След това една партида отлежава допълнително в бъчви за вино Sauternes в продължение на три години, докато другата отлежава в комбинация от американски и френски препечени дъбови бъчви за около шест месеца. Бутилира се при 57.2% алкохол.
Сладостта на Sauternes идва както на носа, така и на небцето, с нотки на покрити с шоколад череши, нуга и карамел, компенсиращи сухия дъб, пиперливата ръжена подправка и аромата на алкохола. Малко добавена вода създава сладки нотки на ванилия и карамел.
Ограничено до 5500 бутилки, това е едно от онези уискита, за които хората се редят на опашка с дни извън дестилериите и определени магазини, а след това скача до небето в цената на вторичния пазар.
Angel’s Envy 2023 Cask Strength Rye може да се намери за около 800 лв.