ЕС разследва Meta. Компанията на Зукърбърг не защитава децата
Брюксел започва мащабно разследване срещу Meta на Марк Зукърбърг заради предполагаеми нарушения на строгия Закон за цифровите услуги, които касаят безопасността на непълнолетните потребители.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Европейската комисия обяви, че изпълнителният орган на блока ще проверява дали Facebook и Instagram стимулират поведенчески зависимости при децата и създадат т.нар. “ефект на заешката дупка” – термин, който описва начина, по който социалните мрежи завличат потребителите с цел те да прекарват повече време пред екраните.
- В съвремието терминът все по-често се използва във връзка с конспиративните теории.
- От ЕК изразяват и загриженост от механизмите на Meta за проверка на възрастта на потребителите.
- ЕС поставя приоритет върху разследването срещу компанията като може да продължи да изисква допълнителна информация по казуса, включително да провежда интервюта с представители на Meta.
- Компанията на Марк Зукърбърг все още не е коментирала.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Настоящото разследване е свързано с отговорите, които Европейската комисия поиска от Meta за политиката на компанията за гарантиране безопасността на непълнолетните потребители. Събственикът на Facebook и Instagram изпрати доклад с оценка на риска през септември миналата година.
Meta и други американски технологични гиганти все по-често се оказват във фокуса н вниманието на ЕС след като блокът прие два нормативни акта – Закона за цифровите услуги и Закона за дигиталните пазари. Съгласно Закона за цифровите услуги на компаниите могат да бъдат наложени глоби в размер до 6% от глобалните им годишни приходи за нарушения. Блокът все още не е наложил глоби на нито един технологичен гигант по новия закон.
През декември 2023 г. ЕС започна процедура за нарушение срещу X, компанията на Илън Мъск, известна преди това като Twitter, заради проблеми с дезинформацията и манипулирането на съдържание.