“Пластхим-Т” с цел за 1 млрд. лв. оборот до 2027 г.
Когато става дума за сливане или придобиване с участие на българска компания, в повечето случаи тя е купена от чуждестранна. По-редки са случаите когато българска компания придобие чуждестранен партньор или конкурент, и затова сделката в която българското дружество “Пластхим-Т” АД купува 100% от италианската компания Manucor S.p.A може да се отчете като голям успех за местната индустрия.
“Придобиването на Manucor e важна стъпка в осъществяване на нашия 5-годишен стратегически план, който приехме в началото на 2022 г. Целта ни е да се превърнем в основен доставчик на гъвкави опаковки в Европа, запазвайки BOPE лидерската си позиция в света”, каза за Forbes Беян Фаик, главен Изпълнителен директор и член на Надзорния съвет на “Пластхим-Т”.
По думите на Беян Фаик цената на сделката по придобиването е предмет на конфиденциалност. В същото време в съобщение на “Боянов и Ко.” се казва, че правната компания е консултирала УниКредит Булбанк и Обединена българска банка относно финансирането на придобиването на Manucor S.p.A, Италия. От Цeнтралния регистър на особените залози може да се види информация, че в края на март “Пластхим-Т” заема по 23.4 млн. евро от двете банки.
По данни на сайта Plasteurope.com, българската компания е придобила 95% от акциите на Manucor, притежавани преди това от Loren SVP, както и 5% от L&M S.p.A (компания на изпълнителния директор на Manucor Луиджи Скалиоти и председателя на надзорния съвет Матео Росини).
“Пластхим-Т” е един от най-големите производители на биаксиално ориентирано фолио (BOPP) в Европа, каст ориентирано полипропиленово фолио (CPP) и гъвкави опаковки в България и на Балканския полуостров. Компанията е пионер в разработката и производство на биаксиално ориентирано полипропиленово фолио (BOPE). С придобиването на италианския конкурент се очаква общия производствен капацитет да достигне 200 000 т.
“Поставили сме си амбициозната цел през 2027 г. да станем компания с оборот от 1 милиард лева. Оставаме верни на нашата визия “Заедно създаваме възможност за по-добър живот чрез устойчиви, безопасни и рециклируеми гъвкави опаковки. Имаме свободата да се развиваме непрекъснато и да прилагаме най-напредналите технологии.“, каза още Беян Фаик.
Според него с придобиването на Manucor компанията ще разполага със значителен ресурс да постигне стратегическите си цели и ще продължи да расте уверено. Тя вече ще разполага с 4 високо-технологични производствени и дистрибуторски центъра (Тервел, Аксаково, Девня и Италия), които ще произвеждат около 90 продукти в разнообразно портфолио. Ще разполага с 1300 специализирани работници и професионалисти.
“Пластхим-” е акционерно дружество, базирано в Тервел с основен капитал 3.405 млн. лв. Основни акционери са Айдън Адем с 50% от копитала, Беян Фаик и Фаик Фаик с по 24.84%. Останалите акции са притежание на почти 800 физически лица. Приходите от оперативна дейност на дружеството за 2022 г. според данни от Търговския регистър са 574.896 млн. лв., а реализираната нетна печалба е 55.282 млн. лв. Все още няма данни за резултатите през миналата година, но по думите на Фаик тя е била предизвикателна за пазара на основните им суровини и потреблението на бързо оборотни стоки.
“Това бяха и основните фактори, които повлияха на нашето пазарно представяне. Работихме фокусирано за оптимизиране на оперативните разходи и ценовата си политика през изминалата година. Стартираме 2024 с подобрени резултати по отношение на производителност на линиите и основаните технологични параметри. Имаме амбициозен бизнес план за налагане на специализираните ни фолиа, както и за популяризирането на BOPE – PEONEER екологично 100% рециклируемо фолио”, допълни той.
Базирата в Казерта (близо до Неапол) компания Manucor е едно от най-големите производства на BOPP, с общ годишен капацитет 80 000 т. и състав от 260 човека. Данни от сайта на компанията показват, че приходите за миналата година са 225.7 млн. евро. Печалбата преди данъци, такси и амортизации е 13 млн. евро, а нетната печалба е 5.7 млн. евро.