ЕС плаши Microsoft с глоби заради AI рискове в търсачката Bing
Европейската комисия заплаши да глоби Microsoft, ако технологичният гигант не даде обяснение за рисковете, които произтичат от инструментите с генеративен изкуствен интелект в търсачката Bing.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Още през март ЕС поиска от Microsoft и редица други технологични гиганти информация за системните рискове, които крият инструментите с генеративен изкуствен интелект. В петък Комисията заяви, че Microsoft не е предоставила някои от поисканите документи.
- Microsoft има време до 27 май да предостави исканата от Брюксел информация. Ако тези срокове не бъдат спазени, ЕК може да наложи санкции на Bing в размер на до 1% от годишния оборот на компанията като периодичните санкции могат да достигнат до 5% от средния дневен доход.
- Това може да доведе до санкция в размер на няколко милиарда долара в случая на Microsoft.
- Тревогите на изпълнителния орган на Европейския съюз са свързани с разпространението на така нареченото deep fake съдържание, което може да заблуди потребителите (и избирателите) в разгара на кампанията за европейските избори това лято.
- Microsoft трябваше да изпрати информация първоначално до 14 март.
- ЕК може също така да наложи глоба на дружеството, ако то предостави невярна или подвеждаща информация.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Приетият наскоро от ЕС Закон за цифровите услуги задължи технологичните компании да подхождат по-отговорно спрямо вредното съдържание онлайн.
Вчера под ударите на този закон попадна и компанията Meta, която стои зад социалните мрежи Facebook и Instagram заради опасения за сигурността на непълнолетните потребители. Брюксел започва мащабно разследване срещу Meta на Марк Зукърбърг заради предполагаеми нарушения на строгия закон заради съмнения, че компанията стимулира поведенчески зависимости при децата.
Съгласно Закона за цифровите услуги на компаниите могат да бъдат наложени глоби в размер до 6% от глобалните им годишни приходи за нарушения. Блокът все още не е наложил глоби на нито един технологичен гигант по новия закон.
През декември 2023 г. ЕС започна процедура за нарушение срещу X, компанията на Илън Мъск, известна преди това като Twitter, заради проблеми с дезинформацията и манипулирането на съдържание.