Поевтиняват ключови за зеления преход ресурси, но достатъчно ли е?
Спад в цените на основни ресурси, използвани в технологиите за чиста енергия през 2023 г. отчита в свой доклад Международната агенция по енергетиката. От там обаче предупреждават, че има нужда от по-големи инвестиции в подкрепа на усилията за постигане на целите в областта на енергетиката и климата.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- През 2023 г. натискът върху пазара на минерали, които се използват в производството на електромобили, вятърни турбини, соларни панели и други технологии за чиста енергия, намалява заради по-голямото предлагане, пишат в анализа си от МАЕ. Цените се връщат на нивата, наблюдавани за последно преди пандемията от COVID-19.
- Значителен спад се отчита при материалите, използвани за производството на батерии, като цената на лития спадна със 75%, а цените на кобалта, никела и графита – с между 30 и 45%, което спомогна за намаляване на цените на батериите с 14%.
- Тъй като ръстът на търсенето остава стабилен, тези спадове се дължат най-вече на силното увеличение на глобалното предлагане, което на свой ред помага да се компенсира рязкото покачване на цените през 2021 и 2022 г.
- Докладът на МАЕ обаче предупреждава, че все още е необходим значителен размер допълнителни инвестиции, за да се постигнат световните цели в областта на енергетиката и климата.
- Има различни рискове пред случването му, свързани с геополитически напрежения, вериги на доставки, управленски рискове. Литият и медта например са най-уязвими към рисковете, свързани с доставките и обема, докато графитът, кобалтът, редкоземните елементи и никелът са изправени пред по-значителни геополитически рискове. Повечето минерали са изложени на високи екологични рискове.
- Увеличаването на усилията за рециклиране, иновации и насърчаване на промяната в поведението е от жизненоважно значение за намаляване на потенциалното напрежение в доставките. От сега до 2040 г. са необходими около 800 милиарда долара инвестиции в минното дело, за да се постигне сценарий с 1,5 °C. Ако не се възприеме широко рециклирането и повторната употреба, капиталовите изисквания в минното дело ще трябва да бъдат с една трета по-високи, посочват от МАЕ.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Апетитът на света към технологии като слънчеви панели, електрически автомобили и батерии расте бързо, но не можем да го задоволим без надеждни и разширяващи се доставки на критични минерали. Неотдавнашният бум на инвестициите в критични минерали е окуражаващ и сега светът е в по-добра позиция, отколкото преди няколко години. Но този нов анализ на МАЕ подчертава, че все още има какво да се направи, за да се осигурят устойчиви и диверсифицирани доставки”, заяви изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол.
АКЦЕНТ
Добре снабденият пазар не е непременно добра новина за бъдещето. Търсенето на критични материали ще продължи да нараства силно заради все по-усиленото внедряване на чисти технологии. Днешният комбиниран размер на пазара на ключови минерали за енергиен преход ще се увеличи повече от два пъти до 770 млрд. долара до 2040 г. по пътя към нулеви нетни емисии до средата на века.