Щастието на работното място – само личен въпрос ли е това?
През март 2024 г. бяха публикувани резултатите от ежегодното изследване на щастието и то даде положителни сигнали за България. Макар и все още да изоставаме от държави като Чехия, Полша, Естония, Румъния и дори Косово и Сърбия, ние се придвижваме значително нагоре в класацията на най-щастливите нации – с цели 63 места за последното десетилетие. При хората до 30 години усещането за щастие е със значителните 40 процентни пункта по-високо от това при по-възрастните хора. Явно националният ни негативизъм започва да се променя, а нагласите на младите хора дават още по-солидно основание за оптимизъм.

Какви са ефектите от щастието на хората?
Според проучване на Оксфорд има причинно-следствена връзка между щастието и продуктивността. Щастливите хора са 13% по-продуктивни. От друга страна, неангажираните и нещастни служители струват на света 8.8 трилиона долара, или 9% от глобалния БВП.
На база на тези данни е резонно да се запитаме как организациите могат да помогнат:
- Разумна гъвкавост – толкова вече се изписа по темата, че само ще спомена този фактор като част от преживяванията на хората, които ги карат да се чувстват по-щастливи и удовлетворени. Според проучване на Cisco, обновено през ноември 2023 г., 82% от хората, които имат възможност да работят 60% до 80% извън работното си място, се чувстват по-щастливи. Същите резултати показва и проучване на Gallup.
- Добри и топли взаимоотношения – най-дългото психологическо проучване в света стартира през 1936 г. и се води от Харвард. Резултатите от него категорично показват, че най-голяма тежест за качеството на живота на хората имат техните взаимоотношения.
Дейл Карнеги изпреварва във времето това проучване с цели 26 години, когато създава компанията си, за да помага на хората да говорят убедително и да изграждат взаимоотношения на приемане и харесване, както и да се справят с трудностите и несгодите с повече лекота. Неслучайно вече повече от век хиляди компании инвестират в такива програми за опознаване и сближаване на служителите си и ефектите не закъсняват. Да помогнат на хората си да водят осъзнат живот, като спазват принципите за поддържане на здравословни отношения и усещане за свързаност, е един от най-добрите начини, по които организациите могат да направят хората си да се чувстват по-щастливи.
- Поддържане на качествен живот – не всички компании могат да си позволят хората им да работят дистанционно поради естеството на процесите. Например в производствените компании това си е чиста химера, но дори и те имат полезни ходове – осигуряване на разнообразни облекчения като добър обяд на работното място, ваучери за храна, спортни съоръжения и химическо чистене на удобна дистанция и още много добре познати придобивки.
Един от най-ярките примери за това е наш клиент, голяма производствена компания със заводи в над 10 държави, който редовно проучва желанията не само за учене, но и за подпомагане на хората си да живеят по-качествено. Различното от познатите ни планове за вътрешнофирмено развитие е това, че се организират разнообразни програми, които помагат да хората в компанията да се справят по-добре с живота си – от курсове по готварство и насоки за вътрешен дизайн на домовете им с достъпни средства, до специални практически обучения за управление на личния и семейния бюджет, които покриват теми как да пазаруваш, как да вземаш решения за ежедневните си разходи, как да спестяваш, без да се намалява комфортът на живот, как да избягваш задлъжняването и да управляваш кредитите си по умен начин. Сред темите за обучение са и как да насочим детето си в неговото учение или избор на бъдеща кариера, как да го насърчим да развива личностни умения, които да осигуряват успеха в по-нататъшния му живот.
Най-интересното е, че това са абсолютно безплатни програми, организирани изцяло по искане на хората в компанията и са отворени не само за тях, но и за семействата им. Обученията се провеждат през уикенда, в добри хотели, с осигурени обяд и кафе паузи изцяло за сметка на работодателя.
Сигурно няма изненадани, че процентът на удовлетвореност в тази голяма компания е завидно висок и хората са много по-склонни да остават дълги години в нея. Не са редки и случаите, когато децата им също кандидатстват за работа в тази компания, тъй като те са усетили грижата и вниманието към тях като към важни за организацията хора, а не просто служители.
Всичко това показва, че щастието на хората далеч не е само личен въпрос. Не е задължително дори да имаме Министерство на щастието като в Бутан, макар че би било добре. Истински грижовните организации, намират начини да влияят положително на щастието на хората си и да осигуряват среда, която не само повишава производителността, но и внася слънце в ежедневието.