Най-добрият урок от Уорън Бъфет
Уорън Бъфет заема уникално място в сърцата и умовете на инвеститорите по целия свят. Ключова негова черта му е помогнала да достигне такъв престиж, според експерта по лидерство от Харвардския университет Бил Джордж. Той обяснява, че Бъфет, дългогодишният изпълнителен директор на холдинговата компания Berkshire Hathaway, е намерил „сладкото място“ между това да прави нещо, в което е добър, и да прави нещо, което наистина му харесва.
Постигането на този баланс прави по-лесно да разчитате на силните си страни и да останете мотивирани във времето, казва Джордж, изпълнителен сътрудник на Harvard Business School и бивш главен изпълнителен директор на компанията за медицински изделия Medtronic.
„За да бъдете наистина успешни, за да направите нещо велико, трябва да използвате силните си страни. Не можете просто да коригирате слабостите си“, казва Джордж пред CNBC Make It. Мотивацията е еднакво важна, добавя той: ако работата ви „не ви вълнува, тя просто се превръща в загуба на времето“.
„Така че мисля, че имате нужда и от двете, за да бъдете наистина успешни“, казва той. „Можете да се справите с едно, но не можете да бъдете наистина успешни, освен ако нямате и двете.“
В продължение на години Джордж е проучвал управлението на Бъфет и събранията на акционерите на Berkshire Hathaway преди да напише своята книга през 2022 г. „Истинският север: Издание за нововъзникващи лидери“. Да разберете какво ви движи и какво можете да предложите на света е първата стъпка към постигане на нивото на самосъзнание на Бъфет, пишат Джордж и съавторът Зак Клейтън – но това е по-лесно да се каже, отколкото да се направи.
Ето как да се възползвате от същото приятно място, което Бъфет е открил, казва Джордж.
Намерете какво ви мотивира
Има два вида мотивация, казва Джордж: външна мотивация, като добро заплащане, и вътрешна мотивация, като удоволствие от работа, при която можете да помагате на хората всеки ден.
И двете играят роля за дълголетието на кариерата. „Ако просто сте мотивирани да правите много пари, в даден момент това няма да ви удовлетворява. Ще откриете, че нещата са много кухи и всъщност нямате радостта, която сте мислили, че имате“, отбелязва Джордж.
Бъфет вероятно е покрил външните си мотиви: на 93-годишна възраст той е седмият най-богат човек в света с приблизителна нетна стойност от 135.6 милиарда долара, според Forbes.
Вътрешната му мотивация обаче – споделяне на знанията и богатството му с други, включително подробни обяснения на неговите инвестиционни стратегии и обещание да даде 99% от състоянието си за благотворителност – може да е това, което наистина го движи, казва Джордж.
Постигането на по-голям успех може да започне с разгадаването на вашите собствени вътрешни и външни мотивации, казва Джордж. Едно потенциално начално място: Отделете няколко минути, за да наблюдавате и напишете списък с дейности и страсти, които харесвате, и цели, които имате за себе си, предлага публикация в блог за 2023 г. от платформата за търсене на работа Indeed.
„Запитайте се какво има значение за вас и защо предприемате действията, които правите“, съветва публикацията в блога. „Тези мотивации могат да бъдат различни, като печелене на препитание или принос към напредъка на дисциплина или индустрия. Когато разберете защо искате да постигнете нещо, можете да използвате това, за да се мотивирате.
Запознайте се със силните си страни
Намирането на работа, която ви удовлетворява, стига само дотук. Трябва също така да измислите начин да приложите най-силните си страни към нея.
Професионалистите, които упражняват силните си страни всеки ден, са шест пъти по-склонни да бъдат ангажирани на работното място, три пъти по-вероятно да докладват за отлично качество на живот и са 8% по-продуктивни, установи анализ на Gallup.
Силните страни на Бъфет включват автономност, избягване на грешки и оптимизъм, пишат Джордж и Клейтън в книгата си – плюс острото му око за добра инвестиция, което той започна да култивира на 11-годишна възраст. Бъфет също е „немарлив“ с практическото управление, в чиято основа е много рядко да освобождава служители или да казва на другите какво да правят.
Познаването на слабостите е помогнало на Бъфет да изгради екип от ръководители, които могат да помогнат в тези области, позволявайки му да се съсредоточи върху това, което прави най-добре, казва Джордж. Ако не сте шефът, все още можете да идентифицирате моментите, в които вашите слабости се проявяват, да се упражнявате да ставате по-добри в тях и да си дадете благодат, когато нещата станат трудни, пише авторът на бестселъри Джоузеф Грени за Harvard Business Review.
По същия начин можете да влезете в хармония със силните си страни, като помолите мениджъра си за обратна връзка и обърнете внимание кога сте най-продуктивни – като напишете задачата, която сте изпълнявали в този момент. Колкото повече научавате, толкова повече можете да поемете по възможности и проекти, които по-добре отговарят на вашите възможности.