Низходящият ход на инфлацията ще продължи, въпреки това ще остане висока
Годишната инфлация в България се забавя към края на 2023 г. като тази тенденция ще продължи до 2026 г. Въпреки това обаче инфлацията ще остане висока. Отчита се и забавяне на икономическия растеж заради по-слабото външно търсене, високите лихви в еврозоната и ценовия натиск.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Данните са от Годишния доклад “Икономическо развитие и политики в България: оценки и очаквания“ на Института за икономически изследвания към Българската академия на науките.
- Числата показват, че икономическият растеж на страната през 2023 г. се забавя до 1.8%. Сериозен ефект върху реалния растеж на БВП оказва по-слабото външно търсене, повишените лихвени проценти в еврозоната и продължаващия ценови натиск. Вътрешното търсене ще продължи да е основен фактор за икономическия растеж.
- Инфлацията към края на 2023 г. се забавя до 5%, показват данните. Тази тенденция ще продължи, но инфлацията все още ще остане висока, стимулирана от различни фактори като нарастването на социалните плащания и увеличаването на работните заплати в различни сфери от публичния сектор.
- Растежът на частното потребление също оказва влияние. През първите шест месеца на 2023 г. то се разширява, подхранвано от стабилния пазар на труда, понишеното доверие на потребителите, забавянето на инфлацията и активната кредитна дейност.
- Износът на стоки отбелязва спад, което се отразява на промишленото производство и продажбите. Българските фирми намаляват покупките от чужбина и инвестициите си заради намаленото външно търсене.
- Инвестиционната активност остава слаба, което трайно се очертава като структурен проблем за българската икономика, въпреки че фирмите успяват да поддържат заетостта и да повишават номиналните работни заплати, посочват учените от БАН в доклада си.
- 2023 г. се характеризира и със запазване на интензивните темпове на кредитиране в банковия сектор на фона на все още умереното повишаване на лихвените проценти.
АКЦЕНТ
Една от положителните новини е изменението на стойностите на индексите на капиталовия пазар в посока увеличение. За пръв път след 2017 г., през 2023 г. пазарната капитализация на основния пазар BSE заема съществен дял от общата пазарна капитализация. Появяват се нови компании, които се листват на фондовия пазар. Въпреки сътресенията на международните пазари, дължащи се на опасенията за повишаване на лихвените проценти и възможността за рецесия, SOFIX и българският капиталов пазар остават незначително засегнати, смятат икономистите.