Пирина Воденичарова в книжния свят
За своите 29 години Пирина Воденичарова успява да направи рязък обрат в кариерата си и от уебдизайнер да се превърне в авторитет в света на детската литература в България, създател на най-голямата общност за детско четене у нас, а сега прави и друга голяма стъпка – като издател
„Аз просто не спрях да си купувам детски книги с порастването ми“, казва Пирина Воденичарова, създател на „Нито ден без книжки“ – най-голямата общност за насърчаване на детското четене в България, и участник в клас 2023 на селекцията „30 под 30“.
Седнала с книга в ръка на една от масите в цветната кафе-книжарница „Жираф“, Пирина веднага омагьосва с детското си излъчване – руса коса и големи сини очи, които за миг разрушават бариерите и ти позволяват да се потопиш в нейния свят. Веднага щом заговори обаче, разбираш, че зад невинното лице се крие увереност в пътя, който е поела, и дълбоки познания за детските книги и книгоиздаването в България.
Още ненавършила 30 години, Пирина е успяла да вземе доста големи решения в живота си – да промени драматично кариерата си, да стане майка, а отскоро да скочи и в съвсем нови води с основаването на свое издателство – „Книгозавър“, което пусна на пазара и първата си книга.
„Детето в нас никога не ни е напускало. То също има нужда от детски книжки“, казва Пирина и си припомня ярък момент, в който, докато е в училище, отива да си купи новата книга на детската писателка Петя Кокудева с пари, спестени от закуски.
Тя продължава да подхранва това детско любопитство живо в себе си в годините, а любовта към детските книги чертае пътя на кариерата ѝ.
Графичен дизайнер по образование, Пирина Воденичарова работи в сферата шест години, докато през 2021-ва не решава рязко да смени курса. За разлика от много други хора, които правят подобна промяна, защото са се изчерпали или животът им е претърпял рязка промяна и в него вече няма място за предишната професия, Воденичарова обича работата си на уебдизайнер. „Аз обожавам графичния дизайн и ми беше много приятно във фирмата, в която работех. Беше много трудно решение. Моята история не е от тези, в които напускаш гадната си работа от 9 до 5, за да правиш нещо за себе си. Аз трябваше да избера между две неща, които обичам, и това ми беше много, много трудно.“
С този скок Пирина решава да се посвети изцяло на „Нито ден без книжки“ и мисията си да работи за насърчаването на детското четене в България.
Към днешна дата тази мисия се е разгърнала с лекционния формат „Срещи за родители“, който създава заедно с детския психолог Анастасия Грозева, а през март тази година организира и Фестивал на детското четене, в който се включиха 18 издателства, а стотици деца и родители посетиха всички над 10 събития в рамките на фестивала – ателиета, работилници, четения за деца, театрално четене и други.
„Ние сме изолирали детските книги в детството и мислим, че не са за възрастни. Добре, че са децата. Много хора се връщат към детските книжки около това да имаш дете – да тръгнеш пак по този път и да затвориш кръга. Това си е цяло пътешествие – привилегията да съпреживееш детството на детето си през детските книги и да ти задават въпроси с едни ококорени очи, да обсъждате нещата, да търсите заедно отговорите“, казва тя.
Въпреки че през годините умело е поддържала жива любовта към детските книги у себе си, моментът да им се посвети изцяло идва след като ѝ се ражда дете.
Когато става майка, е едва на 22 години и в нейния кръг все още няма родители. Затова започва да търси нова среда, която да ѝ помогне в новата ѝ роля, а когато не я намира, решава сама да я създаде.
Стартира общността през 2019 г. като хаштаг в Instagram, а ден по-късно създава и група във Facebook. Заформя се ядро от около 700 души, което след това бързо набъбва. Първоначално приятели, след това приятели на приятели, познати, а след това и напълно непознати. Днес тази общност във Facebook надхвърля 47 хил. души. „Не мога да си представя толкова много хора на едно място. Често се шегувам така и в общността, че ние сме си един малък град“, казва Пирина за „Нито ден без книжки“.
Участниците в тази общност споделят мнения за различни книги – от книги с практична насоченост, свързано с отглеждането на дете, до съвети за детски книжки, подходящи за дете на конкретна възраст, които родителите да му прочетат, или такива, които биха грабнали вниманието на малко по-големите деца, които вече сами навлизат в света на книгите.
Самата Пирина и до днес участва много дейно в разговорите с хората в общността. Ежедневно дава препоръки за книги и отговаря под постове.
Пет години след стартирането на общността Воденичарова прави следващата стъпка в своето развитие, а тази малка армия зад гърба ѝ дава подкрепата, от която се нуждае, за да се увенчае начинанието с успех.
През есента на миналата година тя създава свое издателство – „Книгозавър“, което пусна на пазара и първата си книга – „Тайният клуб на феите“ на британската писателка Ема Робъртс.
„Тази книга сама ме намери. През Мира Мирославова, българския художник по този проект“, споделя младата издателка. „Книгата ми пасна, защото е на фентъзи тема. На мен фентъзито ми е много важно, и особено фентъзито за малки деца, защото считам, че децата имат нужда от това да насърчаваме въображението им, фантазирането. Те се раждат с едно такова много силно вродено качество и умение. Те могат да си измислят, те виждат неща там, където ги няма“, допълва тя.
Мирославова илюстрира книгата в тандем с Рaахат Кадуджи. „Когато видях корицата и страничките вътре, си казах, че тази книга трябва да я има на български. Това беше перфектната първа книга за издателство „Книгозавър“, тъй като в създаването ѝ участва български илюстратор, който по нищо не отстъпва на световните имена, но избира да твори у нас.“
Пирина се свързва с издателство Magic Cat и им предлага да издаде книгата на български език. Издателството се съгласява, но поставя срок това да се случи до 1 септември и Воденичарова има малко повече от месец, за да подготви книгата.
Така се ражда издателство „Книгозавър“. В краткото време, което има на разположение, Пирина Воденичарова създава едноименното дружество, на което е едноличен собственик, и се залавя с издаването на „Тайният клуб на феите“. Работи с преводач, редактор, дизайнери. Процесът е труден, но благодатен. „Най-хубавото беше, че всеки следващ казваше колко добра работа е свършил предишният“, казва тя, убедена, че е избрала най-правилните хора за работата.
Въпреки че има добра основа за издаването на книгата, не липсват предизвикателства. Едно от тях е, че тя трябва да се отпечата в Китай, защото е издадена на принципа на копродукцията. Британското издателство получава файловете за печат на различни езици и ги изпраща за отпечатване в печатница в Хонконг. Така се получава много голям тираж, което позволява да се постигне ниска цена, без това да се отрази на качеството. Предизвикателството е, че след отпечатване издателите имат задължението да се погрижат за одобрението на мострите и организацията по транспортирането на книгите до България. Тиражът е 2000 броя, което също е риск за начинаещото издателство, тъй като повечето издателства залагат на 1000 броя тираж или по-малко.
Създаването на издателството остава в сянка в рамките на няколко месеца. Воденичарова обявява публично основаването на „Книгозавър“ на 20 февруари тази година, а „Тайният клуб на феите“ е пусната за предварителни поръчки. Изпращането на първите книги започва в началото на март.
Пирина Воденичарова се свързва с големите книжарници, но не пропуска и по-малките книжарнички на различни места в страната. „Искаше ми се да е достъпна за хората в по-малки населени места.“ В големите книжарници по принцип трудно обръщат внимание на малките издателства, но Пирина има зад гърба си силата на „Нито ден без книжки“. Името отваря вратите пред начинаещото издателство.
Да издадеш собствена книга в България не е толкова трудно. По данни на Националния статистически институт през 2022 г. са издадени 563 книги. От тях 450 са художествена литература.
„В последните пет години има експоненциално разрастване, избухване на пазара за детски книги, което няма индикация да спира. И всъщност още едно издателство не е нещо ново, нещо иновативно, но за мен е много важно да отсяваме. Зaщото колкото повече продукти има, конкретно за детска литература, толкова по-важно става да можем да отсяваме качествените сред тях. Защото, за съжаление, това, че нещо е измислено и направено за деца, не гарантира неговото качество, не гарантира, че е полезно за децата“, казва издателката.
Осъзнаването на този важен урок, кара Пирина Воденичарова да е много внимателна при избора на книги, които да излязат в България изпод шапката на нейното издателство.
„Имам афинитет към устойчивите решения. Мога тази година да издам и само една книга. Не бързам“, казва тя, но добавя с усмивка, че вече работи по втората книга на издателството и е планирала и трета. „Скоростта, с която се движат нещата, не ми е толкова важна, колкото качеството“, уточнява тя.
Втората книга ще е свързана с детските страхове. На пазара не липсват детски книги за емоционална интелигентност, но Пирина е избрала именно тази като втора книга на издателството, защото за нея темата е важна, а и ѝ харесва, че е насочена към по-малките, информацията е поднесена по много достъпен начин като сюжет и с помощта на илюстрации.
Третата книга пък е насочена към малко по-големите деца и е в областта на науката. „В момента това са трите основни линии, по които ще движа издателството – фентъзи, емоционална интелигентност и наука“, обяснява тя.
До момента в „Книгозавър“ е инвестирала само лични средства. Приходите от продажбата на „Тайният клуб на феите“ ще бъдат реинвестирани за издаването на следващите. А след обогатяването на портфолиото на малкото издателство се надява то да започне да се самоиздържа.
На хоризонта идва и ново предизвикателство. Пирина и синът ѝ Матей ще се включат в четвъртия сезон на подкаста на Олга Василевска „Нов човек“. В рамките на 12 епизода през 12 детски книги ще бъдат обсъдени теми като загубата, фрустрацията, любовта, щастието, късмета в живота, обществото, опазването на околната среда. В подкаста ще участват 4-5 деца, които ще могат да изкажат мнение за книгите и малки и големи ще обсъждат темите с гостите.
Междувременно списъкът с книги, които Пирина Воденичарова иска да издаде с „Книгозавър“, постоянно набъбва. „Имам може би за три години напред“, уточнява тя.
Главната цел обаче си остава – да насърчи децата да четат, а възрастните да не забравят за детското в себе си. „Детските книги обгръщат душата на възрастния по един много специфичен начин. Защото ти си позволяваш да продължиш да се удивляваш на света. Припомняш си от детството едни такива чисти неща, които всички ние сме имали в себе си. Просто в ежедневието ги забравяме“, казва тя.