ЕС прие закона за AI. Какво означава това?
Европейският съюз официално прие Законодателния акт за изкуствения интелект (AI). Той трябва да влезе в сила от следващия месец. Това означава нови правила, които да регулират употребата и разработването на AI в момент, в който редица компании инвестират милиарди в опит да отчупят парче от пазара.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Системите с изкуствен интелект, които представляват само ограничен риск, ще подлежат на много леки изисквания за прозрачност. Такива са например чат ботовете.
- Високорисковите системи с изкуствен интелект ще бъдат разрешени, но ще подлежат на набор от изисквания и задължения, за да получат достъп до пазара на ЕС.
- Законът също така забранява използването на AI за полицейско профилиране и системи с биометрични данни за категоризиране на хора според признаци като раса, религия или сексуална ориентация.
- Съгласно приетия нормативен акт се създава нова структура за управление на изкуствения интелект, включително правоприлагащ орган в рамките на Европейската комисия, наречен Служба за AI.
- Глобите за нарушения на закона ще се определят като процент от глобалния годишен оборот на компанията-нарушител за предходната финансова година.
- Малките и средни предприятия, както и стартиращите компании ще подлежат на пропорционални административни глоби.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Законът все още не е влязъл в сила. След като бъде подписан от председателите на Европейския парламент и на Съвета, законодателният акт ще бъде публикуван в Официален вестник на ЕС през следващите дни и ще влезе в сила двадесет дни по-късно. Новият регламент ще се прилага две години след влизането му в сила, с някои изключения.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
На 8 декември миналата година след близо 2-годишни дебати по темата парламентът в ЕС най-сетне постигна споразумение за Закона за изкуствения интелект, превръщайки Европа в първия континент, който ще регулира AI със закон. Новината в края на миналата година на практика се превърна в отговор на призивите на имена в технологичната индустрия (в това число и Илън Мъск) секторът да се регулира, предупреждавайки за рисковете, които развитието на AI на практика крие.
В средата на март 2024 г. ЕС се приближи с още една стъпка до пълното приемане на законодателния акт, който се подготвя от около три години. В дебатите най-спорна се оказа темата за трудния баланс между потенциалните ползи и възможните вреди, които тази технология може да представлява. Конфликт се появи и около въпроса с използването на камери, които сканират лицата на хората в реално време, и софтуер, който категоризира хората.