Война на чипове: Какво ще се случи, ако Китай нахлуе в Тайван?
ASML Holding NV и Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) разполагат с начини за деактивиране на най-сложните машини за производство на чипове в света дистанционно, в случай, че Китай нахлуе в Тайван. Високопоставени служители в САЩ прогронизат, че подобен развой на събитията може да предизвика “война на чипове” в момент на изключително обтегнати отношения между Запада и Пекин. Какво означава това?
Защо евентуално нападение на Китай в Тайван застрашава полупроводниковата индустрия?
С пазарен дял от 68% Тайван остава водеща световна сила в производството на чипове. На практика по-голямата част от съвременните полупроводници в света се произвеждат там. TSMC е най-голямата компания за полупроводници в света. Тайванската фирма произвежда полупроводници за компании като Apple и Nvidia. TSMC отчете печалба в размер на 6.69 млрд. долара за първото тримесечие на тази година.
TSMC е един от най-големите клиенти на холандската компания ASML, която е монополист в EUV литографията. Нидерландската компания е една от най-важните фирми за полупроводници в света и единствената, която произвежда машини за екстремна ултравиолетова литография, необходими за производството на най-модерните чипове в световен мащаб. Една такава машина струва 217 млн. долара.
Всичко това ни връща към 2021 г., когато Комисията по изкуствен интелект към Агенцията за национална сигурност на САЩ препоръча на Държавния департамент на САЩ и Министерството на търговията да окажат натиск върху съюзниците да лишат Китай от достъп до различни технологии, включително и EUV.
Машините EUV използват високочестотни светлинни вълни, за да отпечатват най-малките съществуващи транзистори за микрочипове – създавайки чипове, които могат да се използват както за изкуствен интелект, така и за военно приложение.
Големите притеснения на САЩ сега са какво ще се случи с тези EUV технологии, ако Китай нападнат Тайван. Холандската компания ASML е уверила Вашингтон, че има възможност да деактивира машините си дистанционно. Проведена е и симулация, за да се оценят всички рискове.
Технологията на ASML отдавна е обект на правителствени интервенции, целящи да предотвратят попадането й в неподходящи ръце. Нидерландия например забранява на компанията да продава EUV машини на Китай поради опасенията на САЩ, че те могат да дадат предимство на съперника им във войната на чипове. Администрацията на Байдън накара нидерландското правителство да въведе ограничения върху износа на машини за DUV литография с потапяне на ASML, втората най-мощна категория машини, за Китай от 1 януари. Въпреки това Китай остава най-големият пазар на ASML, който представлява 49% от продажбите на системити през първото тримесечие на тази година. Контрол на износа обаче все пак има и очакванията са, че 15% от тазгодишните продажби на ASML за Китай ще бъдат засегнати.
Тези ограничения обаче може би са дошли твърде късно, особено в разгара на ожесточен търговски конфликт между САЩ и Китай. Всичко започна през 2019 г., когато Вашингтон вкара в черния си списък Huawei. Компанията обаче въпреки рестрикциите успя да пусне на пазара мощен смартфон, който е пряк конкурент на iPhone на Apple, използвайки чипове, произведени с по-стари принтери на ASML в комбинация с инструменти от двама американски доставчици. Пекин превърна технологичната си независимост в национален приоритет и усилията на Huawei да развие вътрешния дизайн и производство на чипове получиха правителствена подкрепа.
Конфликтът с Тайван
Китай отдавна има претенции спрямо островната държава. Китайският президент Си Дзинпин се застъпва за поглъщане на острова и отказва да изключи военна намеса като потенциален развой на събитията. Свръхдържавата изгражда своя военен и ядрен арсенал в мащаби, невиждани от Втората световна война насам и периодично провежда учения в близост до Тайван.
Миналия месец Конгресът на САЩ одобри помощ в размер на 8 млрд. долара за укрепване на отбраната на Тайван. Администрацията на Байдън също така се стреми да стимулира производството на полупроводници на американска земя, като обещава безвъзмездни средства в размер на 39 млрд. долара за производителите на чипове, за да се предпази от евентуални бъдещи смущения във веригата за доставки.
Залогът е голям, тъй като около 90% от най-модерните чипове в света се произвеждат в Тайван. На 20 май в Тайван встъпи в длъжност като президент Уилям Лай, който бе заклеймен от Пекин като “подстрекател към война”.