ЕС готви търговски удар срещу Китай. Какво да очакваме?
“Китай има огромен свръхкапацитет, който наводнява пазара на ЕС с изкуствено евтини стоки”. Коментарът е на председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен пред Financial Times. Малко след него финансовият министър на САЩ Джанет Йелън отправи категоричен призив към Европейския съюз да последва Вашингтон, налагайки по-строги мерки срещу китайския внос – още един сигнал за задълбочаващото се търговско напрежение между Китай и Запада.
В началото на април тази година в Льовен се проведе среща на ниво САЩ-ЕС, на която бе постигнато споразумение за засилване а сътрудничеството на пазарите за чиста енергия. Малко след това САЩ въведоха по-високи мита за вноса на определени стоки от Китай, а сега Европа вероятно ще последват тези стъпки. Митата на Вашингтон засягат вноса на редица стоки на стойност 18 млрд. долара. Китай вече обеща да предприеме ответни мерки срещу САЩ, а освен това ще отговори и на Европа, ако на стария континент бъдат въведени рестрикции.
Това обаче крие известни рискове – на първо място огромна част от бизнеса в Европа разчита на Китай за своя растеж. Освен това по този начин (конкретно чрез ограничения на вноса на соларни панели и вятърни турбини) може да се застраши зеления преход на Европа. По-голямата част от компонентите за соларни панели на стария континент идват от Китай. В някои случаи става дума за 95%.
Въпреки рисковете намеците от Европа стават все повече. Преди седмица ръководителят на икономическото управление на ЕС Паоло Джентилони обяви в интервю за CNBC, че ЕС обмисля налагането на мита върху вноса на китайски електромобили и други стоки, като в момента текат редица проверки в различни сектори. И производителите на стария континент изглежда приветстват такава политика, въпреки огромния пазарен дял на Китай. Някои компании изразиха недоволство, че китайските им конкуренти ги подбиват с 50% заради евтината продукция.
След срещата в Льовен и множеството сигнали, по всяка вероятност ЕС ще предприеме мерки, може би съвсем скоро, въпреки че все още на масата няма конкретни срокове или рестрикции. Отговорът на Запада спрямо Китай обаче трябва да “демонстрира единство”, категорична е Джанет Йелън, тъй като по думите й нарастващото производство на Китай е заплаха за индустриите на техните пазари.
Въпреки призивите за единодушие Европейският отговор по всяка вероятност ще е малко по-различен от този на Вашингтон, поне ако се съди от думите на председателката на ЕК Урсула Фон дер Лайен. Очаква се увеличение на митата, но те едва ли ще достигнат размера, наложен от САЩ, които на практика сложиха край на нулевите тарифи и повишиха митата до минимум 25%.
Брюксел уверява, че размерът на митата ще е пропорционален на размера на нанесените щети. Фон дер Лайен подчертава, че не става дума за протекционизъм и затваряне на пазари.