Големият проблем с мащабния ръст на Temu и Shein
88 товарни самолета Boeing 777. Толкова са необходими за обслужването на товарите, които изпращат китайските сайтове за електронна търговия ежедневно. Внушителното число показва ръстът двете компании, които в момента са лидери в сегмента – Temu и Shein.
Temu продава предимно дрехи и стоки за дома. Shein от своя страна започна с бързата мода и постепенно разшири дейността си с потребителска електроника и кухненски стоки. Бизнес моделите на тези две компании се различават от другите търговци на дребно, защото продават стоки, произведени директно от китайски компании. Доставят директно от Китай, вместо да работят с американски посредници.
И двете компании, които вероятно ще надхвърлят приходи от 90 млрд. долара тази година, очакват силен сезон като спедиторите вече са обезпокоени. Основната причина – бизнес моделът на Shein и Temu, който разчита предимно на бързи доставки, които предлага въздушния транспорт. Според проучване на Cargo Facts Consulting от февруари, Temu и Shein заедно превозват около 9000 тона товари по целия свят всеки ден – приблизително 88 товарни самолета Boeing 777, пълни до краен предел. Мащабът е сравним с този на флотилията Prime Air на Amazon, която разполага с 86 самолета в експлоатация.
Изпращането на товари по въздух винаги е значително по-бързо и по-скъпо от морския транспорт, който може да превозва много по-голям обем стоки, макар и с по-бавни темпове. Преобладаващата част от стоките в световен мащаб се изпращат по море, като обикновено само такива със срок на годност и скъпи предмети се превозват със самолети.
Цените на товарните превози нараснаха до почти безпрецедентни нива. По последни данни на Xeneta става дума за средна цена за май от около 4,75 долара за килограм за превози от Южен Китай до САЩ. Това е повече от два пъти повече през същия период на 2019 г., когато цената е била 2,32 долара за килограм. Смята се, че този главоломен ръст в товарните превози се дължи предимно на Temu и Shein.
За да не изостават, някои логистични и авиокомпании започват да изпълняват повече полети и да отварят нови маршрути, за да се подготвят за очаквания по-голям растеж. Например Atlas Air, американска фирма за въздушен превоз на товари, обяви по-рано тази пролет, че скоро ще пусне в експлоатация втори самолет с YunExpress, китайска транспортна компания.
В регионален план Korean Air съобщи по-рано този месец, че през първото тримесечие на 2024 г. е реализирала приходи в размер на 2,8 млрд. долара, което представлява 20% увеличение на годишна база. Авиокомпанията добави, че през второто тримесечие бизнесът й с товари ще се възползва от ръста в търсенето от Китай като засили партньорствата с клиенти и разпределяне на капацитета по ключови маршрути.
Temu отвори нови морски и въздушни маршрути през Тайван, Япония и Корея до САЩ, “променяйки традиционните търговски модели“, според доклад на тайванската корабна компания Dimerco. Миналия понеделник китайското правителство се похвали и с нов въздушен товарен маршрут между южния китайски град Джънджоу и Далас и Атланта, който “обслужва предимно трансгранични пратки за електронна търговия“.