Проблемът с китайския спасителен план на имотния пазар
Китайското правителство обяви мащабен фонд на стойност 300 млрд. юана (41 млрд. долара), за да спаси имотния си пазар. Планът бе обявен миналата седмица и цели покупката на непродадени жилища. Изглежда това е най-тежката артилерия на властта в Пекин в опит да се справи с 3-годишното забавяне на сектора, пишат от Financial Times. Всичко това обаче може да се окаже “капка в морето”.
Новите мерки може и да са повратна точка в кризата с имотния пазар, която все повече натежава върху китайската икономика. Анализатори и икономисти обаче смятат, че стотиците милиарди юани съвсем няма да бъдат достатъчни.
“Предвид мащаба на непродадените имоти, тези средства са капка в морето”, смята Хари Мърфи Круиз, икономист в Moody’s Analytics.
Всъщност наистина става дума за криза с огромни мащаби – Goldman Sachs изчислява в свой анализ от миналата седмица, че на практика непродадените жилища са на стойност 30 трлн. юана. Тази сума е 10 пъти над стойността на продадените жилища миналата година. Макар че оценките за непродадения жилищен фонд в Китай варират, те обикновено са далеч по-големи от финансирането, предоставено от Китайската народна банка в края на миналата седмица. Предвижда се парите да бъдат отпуснати чрез банките, за да се помогне на местните държавни предприятия да закупят непродадени имоти, които след това да бъдат използвани като социални или достъпни жилища.
“Както и да го въртиш и сучеш, размерът и мащабът на проблема са много по-големи от това, което предлага отделеното от правителството финансиране. Математиката показва, че има проблем със свръхпредлагането на жилищния пазар”, посочва Хуей Шан, главен икономист за Китай в Goldman Sachs.
Генезисът на настоящата криза ни връща към 2021 г., когато след десетилетия на главоломна експанзия, огромният сектор на недвижимите имоти в Китай стагнира заради изчерпването на парите на големи частни предприемачи като Evergrande. Година по-рано Пекин, опасявайки се от пренасищане на пазара на недвижими имоти, наложи ограничения върху сектора.
Оттогава насам по-сигурните, свързани с държавата строителни предприемачи се оказаха засегнати от забавянето и доверието не успя да се възстанови. Пекин реагира главно чрез насърчаване на завършването на жилищни проекти, които в Китай обикновено се купуват на зелено.
Новите мерки, обявени в петък, които включват също така премахване на минималните лихвени проценти по ипотечните кредити и намаляване на първоначалните вноски за купувачите на първо жилище, отразяват необходимостта от по-спешно съживяване на пазара, който в продължение на десетилетия е крепял икономическия растеж и богатството на домакинствата в Китай. Този ход обаче подчертава същата предпазливост, която неотдавна накара политиците да ограничат експанзивните частни предприемачи.
Въпреки че съществува сравнение с голямата финансова криза, когато Федералният резерв на САЩ изкупи всички проблемни активи на финансовите институции, ситуацията в Китай е различна. Леонард Лоу, старши кредитен анализатор в Lucror Analytics в Сингапур казва, че Китай се стреми да действа много по-таргетирано, защото се опитва да се справи с моралните рискове и да внимава да не надуе балона.
Анализатори на Morgan Stanley коментират, че новите мерки “постигат добър баланс между предоставянето на известна защита и оставянето на имотния цикъл да следва своя ход без разширяващи се рискове за местните държавни компании и банки“. Спадащите цени обаче създават все по-притеснителен финансов риск – през април те отчетоха най-бързия си спад от девет години насам. Друг проблем са имотите, които са били купени с инвестиционни цели, но никога не са били обитавани. Става дума за 90-100 млн. единици, част от т.нар. “предлагане в сянка”.
“Финансовата система на Китай в голяма степен се движи от банките и банковите заеми са до голяма степен обезпечени с имоти под една или друга форма. Това може да е основание да се смята, че е важно цените да бъдат подкрепени. Смятам, че това може би е началото на нов подход. Ако властите осъзнаят, че цените продължават да намаляват, а продажбите не се увеличават, централното правителство може би ще трябва да увеличи финансирането, което предоставя“, коментира Шан.
UBS изчислява, че въз основа на наличното в 35 големи града, намаляването на излишните запаси от завършени, но непродадени жилища до нормални нива ще струва на правителството до 2,4 трлн. юана. Главният икономист на UBS за Китай Тао Уанг посочва, че въпреки недостатъчните средства, правителствената политика е в правилната посока.
“Смятаме, че това вероятно е отправна точка и че вероятно ще е необходимо повече. Колко обаче – не е ясно“, допълва тя.
Все още остава прогнозата за БВП от 4.9% през тази година и мерките няма да повлияят на това число. Не се очаква голямо възстановяване и растеж.