Бум в строителството няма, ръстът в сектора е здравословен
България попадна в топ 3 на държавите в ЕС по ръст на строителството. Статистиката на Евростат отчете близо 4% ръст на сектора на годишна база. Не можем обаче да говорим за бум, а числата имат своето обяснение, каза пред Forbes Невена Гаджева, маркетинг мениджър в строителната компания BLD. В момента компанията работи по шест проекта в различни столични квартали като най-мащабният е Uptown Square в Лозенец.

Статистиката на Евростат постави страната ни почти наравно със строителния бум в Италия. Числата сочат ръст на строителството у нас на годишна база от 3.7 на сто, докато този в Италия е 3.8%. Лидер в ЕС е Белгия, където се отчита увеличение от 7.3 на сто или почти двойно на това у нас.
Този ръст, макар и впечатляващ, има своите обяснения. Невена Гаджева от BLD посочва като причина високите лихви по заемите в Европа, които у нас продължават да бъдат значително ниски, а ръстът на заплатите – повече от инфлацията.
“Реално стандарта на живот на българина се повишава, а от там идва и желанието му да живее по-добре и в по-качествени жилища. Самият ръст от 3.7% ръст не е бум, а нормален ръст, който отговаря и на очаквания ръст на БВП на България от 3,2%, което не поставя тази бизнес сфера извън рамката на икономическите показатели. Едно от обясненията за този позитивен тренд е следствие на частично задържане на строителни проекти към края на миналата година, които инвеститорите възобновиха след позитивното възстановяване на броя на сделките след няколко тримесечия спад”, допълва още Невена Гаджева.
Ръстът от 3.7 на сто е “напълно здравословен”, категорична е Гаджева. Въпреки че не може да се говори за бум на строителния сектор, очакванията са положителната тенденция да се задържи, докато все още е налице търсенето на имоти.
“Хубавото на нашия пазар е, че строителите първо продават и после строят. Това означава, че още със самото започване на нова сграда поне 25-30% от апартаментите са вече продадени. Което и отговаря на изискването на банките за предварителни продажби за усвояване по кредит за строителство. Това е един предпазен механизъм, който помага да не се построят много сгради, които да останат празни и непродадени и една превенция, която също допълнително регулира пазара”, допълва Гаджева.
Същевременно обаче се очаква и този ръст да се забави. На първо място – заради по-добрите данни от тази година, които ще служат за база през 2025 г.
“В допълнение се повяват и много предизвикателствата в сектора, които идват основно от две посоки – увеличаване на регулациите и оскъпяване на продукцията заради инфлация и покачващите се изисквания и спецификации. Също така, времето за урегулиране на парцел и получаване на разрешение за строеж се увеличава постоянно. Ако преди 10 години този процес отнемаше месеци, сега говорим за 2-3 години. А това е ключов фактор, който всеки инвеститор взима под внимание при планирането на всяка своя инвестиция в нов строителен проект. Реално времето става все по-голям фактор. Отделно, трябва да отбележим и всички нови изисквания – достъпна среда, ESG, енергийна ефективност и тн. Повишават се изискванията и към самите материали, което ги оскъпява. Най-голямото предизвикателство обаче си остава липсата на работна ръка и поскъпването на труда”, допълва Гаджева.
Макар че влизането на България в еврозоната вероятно ще се отложи заради все още високата инфлация, приемането на еврото ще окаже положителен ефект върху редица отрасли, включително и сектора на строителството. Годишната инфлация в България за април 2024 г. се сви до 2,5%, като слиза под 3% за пръв път от лятото на 2021 г.
“Най-големият плюс ще дойде от освобождаването на кредит ресурс в банките и навлизането на повече чуждестранни инвеститори и клиенти. Макар и в момента да сме под валутен борд, което да дава някаква сигурност, инвестициите в България за много от чужденците се възприема като рискова.