ЕС преначертава глобалния пазар на кафе, износът скочи над 30%
Европейският съюз е напът да преначертае глобалния пазар на кафе чрез нов регламент, който се бори срещу обезлесяването. Той трябва да влезе в сила в края на декември тази година и колкото повече се приближаваме до крайната дата, толкова повече се засилва износа на кафе към ЕС в опит да се избегнат по-големи проблеми.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Доклад на Международната организация за кафе (ICO) се посочва, че най-голям ръст на износа има от Африка и Южна Америка, където увеличението е съответно с 12-6% до 1.19 млн. чувала кафе и 33.1% до 5.49 млн. чувала кафе за март 2024 г.
- Изпълнителният директор на ICO Ванусия Ногейра заяви, че запасите от кафе в страните производителки са започнали да намаляват заради интензивния износ, тъй като компаниите се опитват да изпратят колкото се може повече зърна кафе в Европа преди влизането в сила на новото законодателство, което ще забрани вноса на селскостопански продукти, произведени върху обезлесени земи.
- Има очакване Европейският съюз да предостави освобождаване от задължението за спазване на изискванията за определен период, докато страните производителки и търговците са готови да работят с новото законодателство, но това не е сигурно.
КАКВО ПРЕДВИЖДА РЕГЛАМЕНТА
На 6 декември 2022 г. ЕС постигна споразумение за т.нар. регламент за веригата на доставки, които не водят до обезлесяване. Той засяга редица сектори, които се консумират и произвеждат на европейския пазар, за да гарантира, че те не водят до обезлесяване и влошаване състоянието на горите – палмово масло, едър рогат добитък, соя, кафе, какао, дървен материал и каучук, както и производни продукти като говеждо месо, мебели или шоколад.
Обезлесяването е вторият по големина източник на въглеродни емисии след изкопаемите горива. Според доклад на Световния фонд за дивата природа от 2021 г. през 2017 г. Европа се нарежда на второ място след Китай по вносни стоки, довели до обезлесяване. Ако се приложи добре, регламентът може да помогне за подобряване на тревожните числа.