Най-скъпите футболни отбори в света за 2024 г.
Когато сър Джим Ратклиф, милиардерът, основател и главен изпълнителен директор на химическата група Ineos, купи 27.7% от „Манчестър Юнайтед“ през февруари на корпоративна стойност от 6.5 милиарда долара, това беше най-високата цена, плащана някога за спортен отбор, в който купувачът получи и оперативни права. „Манчестър Юнайтед“ има 187 милиона долара оперативни приходи (печалби преди лихви, данъци, амортизация) и глобална фен база от повече от 650 милиона. За година стойността на „червените дяволи“ е поскъпнала с 500 млн. долара.
Forbes сега оценява Манчестър Юнайтед на 6.55 милиарда долара, на второ място след испанския „Реал Мадрид“, който с 6.6 милиарда долара е най-скъпият отбор в света за трета поредна година.
В класацията не можем да не обърнем внимание, че 12 от 30-те най-ценни футболни отбора в света играят във Висшата лига.
Най-високата лига на Англия, сключи нова вътрешна телевизионна сделка през декември за сезони 2025-26 до 2028-29 за средно 2.1 милиарда долара годишно. Висшата лига ще печели над два пъти повече приходи от местно излъчване в сравнение с всяка друга футболна лига и почти два пъти повече от номер две в списъка – испанската Ла Лига.
По същество всички европейски футболни лиги – с изключение на Висшата лига – вземат или мислят да вземат заеми срещу бъдеща стойност. Преди четири години италианската Серия А продаде 10% от медийните си права на CVC Capital Partners и Advent International, както и на италианския държавен фонд Fondo Strategico Italiano (FSI).
През 2022 г. френската Лига 1 продаде 13% от правата си в ново дъщерно дружество на CVC, което даде на Лига 1 добра парична инфузия в замяна на изплащане на дивиденти на CVC от права за излъчване, права за спонсорство и други подходящи търговски договори.
Миналият октомври Франция отмени своя търг за права за излъчване, тъй като не получи никакви оферти, които да отговарят на минималните цени за Лига 1 от 2024 г. до 2029 г.
В началото на 2022 г. Ла Лига направи нещо подобно, като продаде 8.2% от ново търговско дъщерно дружество на CVC. Серия А също обмисляше да продаде правата си за излъчване на частен капитал, но очевидно се отказа от идеята. Междувременно в Германия привържениците на Бундеслигата протестират срещу продажбата на акции в нейните права за излъчване.
Попътният вятър в сделките за излъчване означава, че представянето на терена е жизненоважно за най-добрите футболни отбори в света. Редът на оценките се основава повече на напредъка в Шампионската лига. До полуфиналите на тазгодишния турнир от Шампионската лига има седем отбора, които са спечелили повече от 100 милиона долара – „Реал Мадрид“ (144 милиона долара), „Пари Сен Жермен“ (131 милиона долара), „Борусия Дортмунд“ (130 милиона долара), „Байерн Мюнхен“ (129 милиона долара), „Манчестър Сити“ (118 милиона долара), „Барселона“ (105 милиона долара) и „Арсенал“ (100 милиона долара). Победителят от финала между „Реал Мадрид“ и „Борусия Дортмунд“ на 1 юни ще прибере още 21.6 милиона долара.
„Реал Мадрид“ генерира най-много приходи (873 милиона долара) от всички отбори и спечели Шампионската лига пет от последните девет години. Спонсорите могат да разчитат, че отборът е на екрана пред стотици милиони футболни фанатици по време на много големи мачове, поради което „Реал Мадрид“ печели средно 205 милиона долара годишно за своите спонсори на фланелки. Не изостават по приходи от спонсорство и други отбори, които обикновено се класират за Шампионската лига: „Барселона“ (189 милиона долара), „Пари Сен Жермен“ (158 милиона долара), „Арсенал“ (158 милиона долара), „Манчестър Юнайтед“ (154 милиона долара), „Манчестър Сити“ (152 милиона долара), „Челси“ (126 милиона долара) и „Байерн Мюнхен“ (119 милиона долара).
Във Висшата лига „Нюкасъл Юнайтед“, „Астън Вила“ и ФК „Фулъм“ увеличиха приходите от спонсори с нови сделки за лица на фланелки, които започнаха със сезон 2023-24. „Нюкасъл“ осребри нова сделка със Sela на стойност около 30 милиона долара годишно за три години, четири пъти повече от това, което отборът получаваше преди от Fun88. Споразумението на „Вила“ за 15 милиона долара на година с BK8 удвои предишното му спонсорство с Cazoo, а сделката на „Фулъм“ за 12.5 милиона долара със SBOTop е с 66% по-висока от предишната му такса за спонсорство от W88.
Въпреки скока на приходите от европейско излъчване, средният футболен отбор сега струва 2.3 милиарда долара, което е увеличение от 5.1% спрямо предходната година. Европейските екипи отдавна са глобални марки, за които инвеститорите жадуват. Приходите за 30-те отбора са средно 397 милиона долара, или с 3% повече от миналата година. Но оперативните приходи са средно 36 милиона долара, което е ръст от 57% спрямо предходната година. Една от причините за увеличаване на рентабилността беше, че няколко европейски отбора запазиха заплатите на играчите почти същите през сезон 2022-23 като предходната година, а няколко, като „Манчестър Юнайтед“, „Интер“ и „Ювентус“, значително намалиха разходите за играчи.
Но да бъдеш елит на терена ще бъде още по-възнаграждаващо в началото на следващата година, когато започне новият формат на Шампионската лига. Броят на отборите ще се увеличи от 32 на 36, а броят на мачовете ще се увеличи от 125 на 189. В резултат на това УЕФА прогнозира увеличение с една трета на парите от телевизионни права.
Ето как изглежда Топ 10 (вижте пълния списък)
1. РЕАЛ МАДРИД
Оценка: 6.6 млрд. долара | Годишно изменение: +9% | Оперативни приходи: 76 млн. долара
2. МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД
Оценка: 6.55 млрд. долара | Годишно изменение: +9% | Оперативни приходи: 187 млн. долара
3. БАРСЕЛОНА
Оценка: 5.6 млрд. долара | Годишно изменение: +2% | Оперативни приходи: минус 145 млн. долара
4. ЛИВЪРПУЛ
Оценка: 5.37 млрд. долара | Годишно изменение: +2% | Оперативни приходи: 102 млн. долара
5. МАНЧЕСТЪР СИТИ
Оценка: 5.1 млрд. долара | Годишно изменение: +2% | Оперативни приходи: 148 млн. долара
6. БАЙЕРН МЮНХЕН
Оценка: 5 млрд. долара | Годишно изменение: +3% | Оперативни приходи: 84 млн. долара
7. ПАРИ СЕН ЖЕРМЕН
Оценка: 4.4 млрд. долара | Годишно изменение: +4% | Оперативни приходи: минус 126 млн. долара
8. ТОТНЪМ ХОТСПЪР
Оценка: 3.2 млрд. долара | Годишно изменение: +14% | Оперативни приходи: 161 млн. долара
9. ЧЕЛСИ
Оценка: 3.1 млрд. долара | Годишно изменение: +1% | Оперативни приходи: минус 400 хил. долара
10. АРСЕНАЛ
Оценка: 2.6 млрд. долара | Годишно изменение: +15% | Оперативни приходи: 4140 млн. долара
Методология
Данните за приходите и оперативните приходи, посочени за европейските отбори, са за сезон 2022-2023, конвертирани в щатски долари въз основа на средните обменни курсове през този сезон (1 евро = 1.05$, 1 GBP = 1.21$, 1 GBP = 1.15 евро). Числата за приходите отразяват постъпленията, които футболният отбор генерира от излъчване, реклами и събития в деня на мача. Стойностите на отбора са стойности на предприятието (собствен капитал плюс нетен дълг) и включват икономиката на стадиона на отбора (но изключват стойността на самия недвижим имот), въз основа на сравними транзакции. Тъй като стойността на предприятието е показател, неутрален по отношение на капиталовата структура, той позволява на Forbes да сравнява компании (или в този случай футболни отбори) с различни структури на дълга и капитала. Оперативните приходи са печалби преди лихви, данъци, обезценка и амортизация, търговия с играчи и продажба на регистрации на играчи. Дългът е лихвоносни заеми, дължими за повече от една година (включително дълг на стадион). Обменните курсове, използвани за преобразуване на стойностите на отбора и дълга в щатски долари за европейските отбори, са към 6 май 2024 г. (1 евро = 1.08 $, 1 GBP = 1.25$, 1 GBP = 1.17 евро). Източниците включват годишни отчети и документи на отборите, ръководители на отбори, инвеститори във футболен отбор, доклади на агенции за кредитен рейтинг и спортни банкери. За да сме сигурни, че приходите и разходите на Forbes са сравними за всеки отбор, ние разчитаме на годишния отчет на Deloitte Football Money League и Swiss Ramble, за да проверим нашите числа.