САЩ готви закон за криптовалутите. Задава ли се финансова криза?
Камарата на представителите на САЩ прие законопроект, който има за цел да създаде нова правна рамка за криптовалутите, въпреки предупреждението на Американската комисия по ценните книжа и борсите, че това може да създаде нови финансови рискове.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
Предложеният от републиканците Закон за финансовите иновации и технологии в 21 век беше приет с 279 за и 136 гласа против в Камарата на представителите. Това обаче не означава автоматично зелена светлина. Американският сенат също трябва да се произнесе, но не е сигурно дали законопроектът ще бъде подкрепен.
Поддръжниците на законопроекта в Конгреса на САЩ твърдят, че той ще осигури регулаторна яснота и ще спомогне за насърчаване на растежа на индустрията.
Гласуването идва в момент, в който американската Комисия по ценни книжа и борси (SEC) сигнализира, че нормативният акт би могъл да създаде нови регулаторни пропуски. В същото време SEC даде сигнал, че може би ще одобри заявленията за фондове за борсова спот ETF на етера, което е изненадващ стимул за индустрията.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Председателят на SEC Гари Генслер отдавна се възприема като пречка за по-широкото приемане на цифровите активи. Според него криптовалутите трябва да са обект на същите закони, както и другите активи. В изявлението си от сряда той заяви, че съгласно законопроекта инвестиционните договори, записани в блокчейн, вече няма да се считат за ценни книжа, което лишава инвеститорите от защита съгласно законите за ценните книжа.
Той сигнализира още, че законопроектът също така ще позволи на емитентите на криптоинвестиционни договори да се сертифицират, че собствените им продукти са цифрови стоки, които не подлежат на надзор от страна на SEC, оставяйки на агенцията само 60 дни, за обжалване.
Законопроектът обаче се приема добре от криптосвета. Главният изпълнителен директор на Blockchain Association Кристин Смит пише в статия за CoinDesk, че това всъщност е изключително голяма стъпка индустрията.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Твърде дълго време регулаторният пейзаж за цифровите активи в САЩ беше пълна каша. Различни федерални агенции са с противоречива юрисдикция, което създава объркване и несигурност на пазара. Междувременно Комисията за ценни книжа и фондови борси на САЩ (SEC) се възползва от тази несигурна ситуация, като засили кампанията си за сплашване и правоприлагане, която застрашава жизнеспособността на криптовалутите в САЩ. Това доведе до допълнителна несигурност, скъпи съдебни битки и риск САЩ да изостанат от други региони, като например Европейския съюз, в насърчаването на динамичен, местен криптопазар”, посочва Смит.