Силен растеж на световния застрахователен пазар през 2023 г.
Глобалната застрахователна индустрия е нараснала с приблизително 7.5% през 2023 г., отбелязвайки най-бързия растеж от 2006 г., показва годишния доклад за глобалното застраховане Global Insurance Report 2024 на Алианц. Докато в много други отрасли традиционните пазари губят значението си спрямо нововъзникващите, световната застрахователна индустрия все още е доминирана от САЩ.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Застрахователите в световен мащаб имат премиен приход общо 6.2 трлн. евро, като най-големият сегмент остава Животозастраховането с над 2.620 трлн. евро.
- Общо застраховане е с премиен приход от 2.153 трлн. евро, а Здравно застраховане е на стойност 1.427 трлн. евро.
- Силното развитие обаче трябва да се разглежда на фона на висока инфлация, поради което картината става по-малко впечатляваща. Реалните премии са почти в застой, като от 2020 г. насам са нараснали само с 0.7%.
- Американският застрахователен пазар успява да повиши своя дял от 41.3% до 44.2%. Други „стари“ пазари като Западна Европа (-6.7 процентни пункта) и Япония (-2.8 процентни пункта) загубиха пазарен дял предимно за сметка на Китай, който почти удвои глобалния си дял до 10.6%.
КЛЮЧОВ ЦИТАТ
„Добрите перспективи за премийния приход не бива да водят до самодоволство в бранша“, казва Арне Холцхаузен, съавтор на доклада. „Най-голямото предизвикателство пред индустрията е да защити своята значимост в обществото. Нарастващата поляризация и неравенство заплашват да подкопаят социалната тъкан. Как да се справи с тези предизвикателства, запазвайки социалната си значимост като сила за равенство и единство, е основната задача на застрахователната индустрия през следващите години“, допълва той.
БЪЛГАРСКИЯТ ПАЗАР
Застрахователният пазар у нас расте с над 23% през 2023 г., като според доклада има рязко покачване на премийния приход в сектор Общо застраховане на българският застрахователен пазар, който достига до 1.8 млрд. евро или растеж с 24.5% спрямо 2022 г. Премиите при животозастраховането са се повишили с 2.6 на сто. Премийния приход на българския застрахователен пазар се е повишил с 23.2% до 2.3 млрд. евро. През следващото десетилетие се очаква връщане към по-балансиран растеж, възлизащ на 5.3% годишно, се отбелязва в доклада.
ОБЩАТА КАРТИНА
Рисковете в световен мащаб нарастват, затова във фокуса на вниманието са границите на застрахователните възможности. Превантивните мерки, новите технологии и иновативните партньорства могат да изместят границите, но не могат да ги премахнат. “Невъзможността за застраховане все още трябва да се има предвид. Претенциите за застраховане – чрез изкуствено занижени и неадекватни на риска цени – водят до прекомерна рискова експозиция и все по-високи размери на загубите”, се казва в доклада.
„В крайна сметка овладяването на климатичната криза е въпрос не само на политика и пари, но и на лична отговорност. Един незастрахован свят би бил не само свят, който не успява да се справи с изменението на климата, но и метафора на колективния етичен провал, при който всеки индивид избягва моралното си задължение да намали въглеродните емисии”, каза Лудовик Субран, главен икономист на Allianz.
През следващото десетилетие се очаква световният застрахователен пазар да нарасне с 5,5% годишно, т.е. точно с толкова, колкото и световният БВП. За сравнение през предходните десетилетия ръстът на застраховането изоставаше от икономическия растеж.
ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА
Според авторите на доклада, изкуственият интелект (AI) е в състояние да разруши индустриите на фундаментални нива – от бизнес модела до веригата за създаване на стойност. Малко индустрии разчитат толкова много колкото застраховането на данните – основният градивен елемент на изкуствения интелект. Това прави изкуствения интелект ключа към по-голяма конкурентноспособност в бъдеще. Усвояването на GenAI има потенциала да оптимизира процесите за намаляване на разходите и повишаване на ефективността.
„AI не е вълшебен куршум за решаване на всички проблеми.“, коментира Патрисия Пелайо Ромеро, още един от съавторите на доклада. „Но той има значителен потенциал да спомогне за намаляване на пропуските в защитата чрез подобряване на достъпността, финансовите условия и възможностите за застраховане, благодарение на повишената персонализация и подобрената ефективност на разходите.“