Поривът на Renault Rafale
Това е една история, започнала преди 91 години, която продължава и до днес. В нея има легендарни хора, велики конструктори и перфектни машини. През 1933 г. Луи Рено, страстен почитател на аеронавтиката и състезанията, един от основателите на Renault, купува Caudron, компания, пионер в авиацията, със значим принос в развитието на летателната техника във Франция. Caudron-Renault създава емблематичния самолет със символно име Rafale, в превод порив на вятъра. Поривът на тази едноместна машина е толкова силен, че през 1934 г. френската авиаторка Хелен Буше развива с него скорост, непозната дотогава на света – 445 км/ч. През следващите години Caudron-Renault Rafale се превръща в един от символите на авиоиновациите. А Марсел Рифар, водещият аеродинамичен инженер, показал как съчетанието на страст, знания и стремеж да си най-добрия, води до забележителни постижения.
Днес Renault стъпва върху традициите, създадени от този забележителен самолет, за да създаде съвременен Rafale – този път SUV. Той има модерна технология, дързост, пъргавина и дизайн, елементи, превърнали Caudron-Renault в легенда.
Forbes България бе сред малкото български медии, които имаха възможността да присъстват на световната премиера на моделa в Испания и да разкажат за него.
СМЕЛ ПОГЛЕД
Rafale предлага изобилие от смели решения и иновативни елементи, достойни за най-висок клас автомобил. Това не трябва да ни изненадва, тъй като по него е работил не кой да е, а дизайн директорът на Renault Жил Видал, доказал не веднъж, че знае как се създават запомнящи се автомобили.
Rafale е първият, който носи цялата категоричност в новия дизайнерски език на Renault. Дълъг 4710 мм, широк 1860 мм и висок 1610 мм, Rafale съчетава значителни размери със спортни характеристики. Отпред има открояваща се голяма решетка с новото стилизирано лого на Renault и елегантни фарове. Пристъпете към задната част и ще откриете скосената линия на покрива, която отличава Rafale от традиционните, компактни SUV.
Острата линия на каросерията се простира от над 20-инчовите колела до ъгловатите задни светлини, които се намират под малък спойлер. Бъдещите собственици на този впечатляващ автомобил могат да избират измежду пет цвята, включително две UV-устойчиви матирани покрития.
„Дизайнът Renault Rafale е вълнуващ, автомобилът има силна аура и индивидуалност, които се открояват в гамата на марката“, казва Агнета Далгрен, продуктов директор на дизайна на Renault.
МОДЕРНИ ТЕХНОЛОГИИ, ЛУКС И ОЩЕ НЕЩО
Настанявайки се в купето ясно се вижда, че дизайнерите на Renault са пипали много прецизно. Първото, което прави впечатление са висококачествените материали и тапицерии, които създават премиум усещане. В седалките е използвана специална алкантара, която е 61% рециклируема. Тя е толкова иновативна, че от Renault твърдят, че Rafale е едва вторият автомобил след Ferrari Purosangue, който я използва.
Шофьорът получава 12,3-инчов клъстер с цифрови измервателни уреди, както и централен, вертикално разположен 12-инчов сензорен екран за информация и развлечения. Той работи с операционна система Android Automotive.
Инфоразвлекателната система разполага с приложения за изтегляне и позволява да се управлява чрез гласови команди на Google Assistant. Можете да използвате гласа си и за други удобства в купето – например да настроите допълнителния панорамен покрив Solarbay, който може електронно да преминава от непрозрачен към прозрачен. Иновативният покрив ни направи силно впечатление, тъй като досега сме го срещали единствено в свръхпремиалните автомобили. Той е с големина 1470 x 1117 мм и е разработен от Saint-Gobain, която използва технологията PDLC (Polymer Dispersed Liquid Crystal), вдъхновение в строителната индустрия. Системата за замъгляване е базирана на движение на молекули чрез електрическо поле. Има четири варианта на затъмняване – изцяло прозрачен, изцяло затъмнен и частично отпред или отзад.
Споменавайки отзад не можем да не отбележим, че има доста простор въпреки лекото скосяване. С 30 см отстояние от предните седалки, хора и с висок ръст ще се чувстват удобно. Има пет места, но истински комфортно ще се возят четирима. Пътниците на задните две кресла получават модерен подлакътник с подвижни държачи за чаши и поставки за таблет или телефон. Също така за возещите се отзад има отвори на климатичната инсталация и два USB-C порта.
Багажникът също прави впечатления със своите близо 650 литра. Този обем нараства до над 1900 литра със свалени задни седалки, достатъчно да изнесете малък апартамент.
КАК СЕ СПРАВЯ НА ПЪТЯ
Можем още дълго да говорим за екстрите в Rafale, тъй като те са в изобилие, но нека видим как се представя на пътя. За теста, който включваше градско шофиране, магистрала и доста усукани планински пътища, седнахме зад волана на пълен хибрид с 200 конски сили. Той използва 1,2-литров трицилиндров бензинов двигател, комбиниран с два електрически мотора. Двигателят с вътрешно горене извлича 130 конски сили. Основният електромотор развива 70 к.с. Той се захранва от литиево-йонна батерия с капацитет 2 kWh/400V. Второстепенният електромотор е високоволтов стартер-генератор с мощност 25 kW, който задвижва двигателя и управлява смяната на предавките без съединител.
Ускорението е достойно за уважение за автомобил с такъв размер – спринтира до 100 километра в час за 8.9 секунди. Но икономията на гориво е мястото, където този двигател наистина блести. По време на теста изминахме над 400 километра и средният разход остана под 6 литра на 100 километра. По документи разходът на Rafale е 4.7 л на 100 км в цикъла WLTP, а разстоянието, което може да измине с пълен 55-литров резервоар е над 1100 километра. Нямаше как да го потвърдим, но постигнатият от нас разход ни показва, че би било възможно да се достигнат тези параметри, тъй като не сме целели икономия.
Какви са впечатленията зад волана, как се държи автомобилът? С една дума – уверено. Окачването е повече спортно, като същевременно запазва определено ниво на комфорт при возене. Воланът бихме го определили като директен и почти липсва недозавиване. Може би затова спомага системата за завиване на задните колела 4Control, която прави автомобила доста стабилен при висока скорост, тъй като задните колела завиват по поска на движение. Системата е доста удобна и в тесни пространства и при паркиране – при ниска скорост задният мост завива обратно на посоката на движение.
За пътища със завои препоръчваме да се премине в режим Sport. При него автомобилът става по-нервен, воланът стегнат и поема по-бързо подаването на газта. За магистрала и извънградско най-добре Rafale се чувства в режим Comfort. Ако искате да постигнете икономията, посочена от производителя, най-добре е да шофирате в режим Eco. Много добра работа при висока скорост и завои върши 9,3-инчовия head-up дисплей, който показва цялата необходима информация за автомобила, без да се налага да се отклонява вниманието от пътя.
Говорейки за скорости трябва да споменем, че Rafale има и още по-спортен вариант – E-Tech 4×4 с близо 300 конски сили. Моделът използва същия 1,2-литров двигател, но комбиниран с plug-in хибридна система и допълнителен електромотор с мощност 134 к.с., който задвижва задните колела. Резултатът е задвижване на четирите колела и обща системна мощност от 296 конски сили, която изстрелва Rafale от 0-100 километра в час за 6,4 секунди. Екипът ни имаше възможност да го види на живо заедно с Caudron-Renault Rafale. Надяваме се скоро да го тестваме и споделим впечатления и за него.
Когато през 1934 г. Луи Рено и компания са създали Caudron-Renault Rafale са вярвали, че това е машина достойна за уважение, че духът на смелост и иновации, вграден в него, ще продължи във времето. 91 години по-късно Renault доказва, че гените са устойчиви и успешно ги пренасят във времето с Rafale SUV. Ще успее ли този автомобил да остави следа в историята както легендарния самолет? Времето и бъдещите водачи на автомобила ще кажат.
Едно обаче е сигурно отсега, в Renault не се притесняват да мислят с размах и са създали един достоен за уважение автомобил в ниша, доминирана от премиуем модели. С него тръгват към бъдещето, в което високите технологии вървят ръка за ръка с традициите.