Какво се случва със златото, среброто и медта? Докога ще растат цените?
Цените на златото се покачват до рекордно високи нива, като спот златото достигна нов пик от 2449.89 долара за унция в понеделник. Среброто също достигна многогодишни върхове по-рано миналата седмица, както и индустриалният мед. Какво стимулира ралито при ценните?
СПОТ ЗЛАТО
в момента се търгува на 2.344 долара. Цените на жълтия метал са запазили възходящата си инерция на фона на подновената слабост на щатския долар и намаляващата доходност на държавните облигации на САЩ, каза ANZ в скорошен анализ. Но това не е всичко.
„Докато геополитическите рискове продължиха да стимулират търсенето на убежище за инвеститорите, впечатляващото увеличение на търсенето на злато в Китай през първото тримесечие на 2024 г. до голяма степен подхрани ценовото рали“, пишат стратезите на ANZ.
В момента потребителско търсене на кюлчета в Китай е в сериозен подем, след като през 2023 г. страната изпревари Индия и стана най-големият купувач на златни бижута в света.
Китайските потребители са били в челните редици на покупките на злато, купувайки 603 тона златни бижута миналата година, скок от 10% спрямо 2022 г., показват данни на Световния съвет по златото. Организацията очаква търсенето на бижута в Китай да остане високо през тази година или дори по-високо в сравнение с 2023 г.
Стратезите на UBS повишиха прогнозите си за златото до 2500 долара за унция до края на септември и 2600 долара до края на годината. Възходящите перспективи на банката се дължат на по-силното китайско търсене, в допълнение към поредицата от меки данни за САЩ през април, които доведоха до известна преоценка на очакванията за намаляване на лихвените проценти от Федералния резерв на САЩ.
По-високите лихвени проценти са склонни да оказват натиск над златото, тъй като правят съкровищните облигации — също актив-убежище — по-привлекателна опция за инвеститорите.
„Смятаме, че златото може да продължи да достига нови върхове“, каза Джони Тевес, стратег за ценни метали на UBS, пред CNBC.
„ПО-БЕДНИЯТ БРАТОВЧЕД“ НА ЗЛАТОТО
Какво ще кажете за по-бедния братовчед на златото, среброто? Докато среброто има тенденция да играе „втора цигулка“ на жълтия метал, двете споделят положителна корелация, когато става въпрос за цените, макар и със закъснение от страна на среброто.
Миналата сряда среброто поскъпна над 31 долара за унция до над десетилетен връх на фона на нарастващия инвеститорски интерес и предизвикателствата в предлагането. В момента се търгува за 31.46 долара за унция.
„Смятаме, че [среброто] всъщност е най-добре позиционираният благороден метал, който наистина може да се възползва от по-високите цени на златото. Има много силна връзка“, каза Тевес.
Тя добави, че когато Фед облекчи лихвите, среброто е в „добра позиция да надмине златото“, особено след като основните показатели на търсенето и предлагането остават стегнати.
„По-бавният ръст на производството в мините и силното промишлено търсене предполагат, че предлагането изостава от търсенето, което ще поддържа пазара в структурен дефицит“, каза Даниел Хайнс, старши стоков стратег в ANZ.
Среброто се използва широко за промишлени цели и обикновено се включва в производството на автомобили, слънчеви панели, бижута и електроника.
ДЕФИЦИТЪТ НА ЧЕРВЕНИЯ МЕТАЛ
Медта също наскоро имаше своя бляскав момент, като достигна исторически връх от 10 857 долара за тон миналия вторник, преди да спадне. В момента се търгува на нива от около 10 256 долара за тон.
Цените на червения метал са „добре подкрепени от ограниченото предлагане“ тази година, каза ANZ, тъй като ограниченията на доставките нарастват. Международната група за изследване на медта (ICSG) намали своите прогнози за излишък в предлагането на метала тази година поради по-ниско от очакваното производство.
Миналия ноември First Quantum Minerals спря производството в своята медна мина Cobre Panamá, една от най-големите в света, след решение на Върховния съд и национални протести поради опасения за околната среда. Anglo American, основен производител, заяви, че ще намали производството на мед през 2024 и 2025 г., тъй като се стреми да намали разходите.
„Силните печалби за индустриалните метали и комплекса от благородни метали са в основата на финансови и физически притоци и възходящи настроения“, казаха стратезите на Citi в анализ по-рано този месец, добавяйки, че това е „възходящ свят за металите“.
Базовият случай на инвестиционната банка сега е за консолидация на цените на медта през следващите три до шест месеца, но вярва, че медта все още има място за по-нататъшно рали, в зависимост от степента на облекчаване на Фед и глобалното възстановяване на производството.
„Ние все още твърдо вярваме, че медта е на път да достигне цени между 12 и 15 хил. долара за тон през следващите 12-18 месеца“, казаха стратезите на Citi.