Мрачни облаци над компаниите за доставки на храна
След като отчетоха огромни ръстове на приходите заради пандемията от COVID-19, компаниите, занимаващи се с доставка на храна по домовете, сега се изправят пред предизвикателство – лоши финансови резултати и дишащи във врата инвеститори. Големите в бизнеса като Takeaway, Delivery Hero, Deliveroo регистрират общи загуби в размер на 20 млрд. долара, но същевременно трябва да докажат, че са рентабилни бизнеси.
Акциите на Deliveroo, Just Eat Takeaway (JET), Delivery Hero и DoorDash – четирите най-големи самостоятелни, публично търгувани компании за доставка на храна в САЩ и Европа – се търгуват доста под пиковите си стойности от времето на пандемията, пишат от Financial Times.
В момента JET се търгува на борсата на цена от 13.15 долара, което е драстичен спад от отчетените през октомври 2020 г. 118 долара за акция. JET демонстрира и “разочароващи числа” в отчета си за първото тримесечие на тази година, което доведе до спад на акциите с 5%. Сериозни проблеми има в южноевропейския регион, където попада и България, Австралия и Нова Зеландия.
Акциите на DeliveryHero също поевтиняват като в момента се търгуват за 30.78 долара, сравнено с регистирарните близо 150 долара в началото на 2021 г. Под шапката на DeliveryHero е и Glovo, която замести Foodpanda в България.
След период на растеж, стимулиран от блокадата по време на COVID-19, сега четирите компании се борят с по-трудната макроикономическа среда, която засегна потребителите в САЩ и Европа. Според анализ на Financial Times и анализатора на индустрията theDelivery.World. общи кумулативни загуби на четирите компании възлизат надхвърлят 20 млрд. долара.
Това число обхваща 7-годишния период от излизането на Deliveroo, Delivery Hero и DoorDash на борсата и след създаването на гиганта Just Eat Takeaway, който стана факт след сливане през 2020 г., когато базираната във Великобритания Just Eat и нидерландската Takeaway станаха едно.
През 2022 и 2023 г. JET обаче отчита сериозни оперативни загуби, равняващи се на 9.1 млрд. долара. Това отчасти се дължи на обезценяването на придобитите от гиганта компании, което се равнява на 6.5 млрд. долара и най-вече се дължи на лошото представяне на Grubhub.
Инвеститорите следят внимателно отчетите на всички тези компании и стават все по-предпазливи в желанията си да покриват загубите. В продължение на години компании за рисков капитал наливаха пари компании, които субсидираха доставките на храна, за да привличат клиенти с ниски цени и да печелят пазарен дял. С повишаването на лихвените проценти и проблемната инфлация в Европа и САЩ обаче инвеститорите насочиха вниманието си към рентабилността, въпреки че оперативните разходи на дружествата, включително за маркетинг, остават високи.
Въпреки това анализаторите на фондовия пазар стават все по-оптимистично настроени, че компаниите могат да подобрят финансовите си показатели. Бизнесите се стремят да разработят нови източници на приходи, които да помогнат за ускоряване на растежа, като например доставка на хранителни стоки и реклама на бизнеси с по-висок марж.
В индустрията се наблюдава и консолидация. Някои играчи напускат определени пазари, а други удвояват позициите си на места, които смятат, че могат да доминират. Така например популярната в САЩ DoorDash поглежда към нови пазари, докато този месец Delivery Hero обяви, че планира да продаде бизнеса си в Тайван на Uber, за да “съсредоточи ресурсите си“ върху други места. През януари германската група продаде и миноритарния си дял в регистрираната в Лондон Deliveroo.