По една правилно отворена врата всеки път
Всеки ден правим прогнози – в стремежа ни да сме успешни. Прогнозите са ключова част от живота на един предприемач, мениджър, родител. А както все повече се убеждаваме – и от живота ни в ерата на алгоритмите, които работят с вероятности. Ако има нещо, което може да изстреля нагоре нашата кариера и успех, то е да се научим да подобряваме прогнозите ни за най-добрата възможна опция.
Защо дългосрочният ни успех зависи толкова много от качеството на прогнозите, които правим? Представих концепцията на последните майсторски класове, които водих на маркетинг и на HR директори, мениджъри и техните екипи. Всички я разбраха и свързаха пряко с конкретни свои стратегически и управленски решения. Отлично е описана в най-добрата книга за статистика за не статистици – Naked Statistics на Charles Wheelan. Тя обяснява по човешки начин ключови концепции за съвкупности, извадки, зависимости и прогнози. За да разберат обучаваните колко е приложима, но неочевадна – споделям, че и Теди не откри верния отговор веднага. Стъпка по стъпка го открихме заедно с него и Коко на границата на Унгария, пътувайки за семейна почивка.
Вие като участник в ТВ шоу
Накратко – представете си ТВ шоу (примерът е реален), в което един участник може да спечели автомобил, който се намира зад една от много на брой затворени врати. На всеки кръг той посочва зад коя врата според него е автомобилът, а водещият – отваря друга врата, зад която знае, че няма награда. При старта на следващия кръг предлага на участника опцията – да запази избора си от предния кръг, или да го смени. Докато накрая останат само две врати. Ако вратите са 10, то в самата игра шансът участникът да спечели е една десета. Да, но …
На всяко следващо отваряне шансовете да се познае вратата се увеличават, докато накрая станат 50 на 50, защото зад една от вратите е заветният автомобил. Затова и правилната стратегия, изследвана и потвърдена от стотици игри, е всеки път да се избира наново. Повече за статистиката в бизнеса и в маркетинга можете да откриете в този епизод на подкаста Xplore Marketing.
Отварянето на планирана нова врата
Така е и в живота – всяка нова информация ни помага да направим една по-добра прогноза. С “отварянето на нова врата”, която сме избрали съзнателно, за да увеличим шансовете ни за успех, вече имаме по-добра прогноза за успеха ни. Това е вярно със всяка сфера на личния и професионалния ни живот. Посещението на ключово събитие и откриването на нови тенденции, провеждането на срещи с потенциални партньори, създаването на проект на договор, първия месец на партньорство и т.н.
А ако реферирам към маркетинга – област, на която съм се посветил от над 25 години, е предположения. За аудитории, стойност, начин на извличане на тази стойност, канали за комуникация, послания, дължина на потребителската пътека до конверсия, формиране на лоялност.
Ако се замислите – така работят и алгоримите в дигиталната ера. Те търсят нови и нови сигнали, които да подобрят прогнозата:
- Нужди – какви са конкретните нужди индивидуално, и коя колко е силна. Защото в дигиталните платформи имаме етикети за стотици интереси и възможни нужди, на база на предходни наши сигнали.
- Поведение – кога какво прави конкретен човек, като тук се включва както какво отключва поведението и поддържа мотивацията, така и сезонността в рамките на деня, седмицата, месеца и годината. Тук веднага си представяте първи ден от седмицата, първи ден на месеца и летен и коледен период.
- Тайминг – всяка прогноза е релевантна в конкретен момент и зависи от действията, които ще се предприемат в този момент. И съответно каква е следващата стъпка.
Наш пример
Преди по-малко от месец бях гост в събитие – говорих пред над 150 души, а опашката за въпроси от микрофона и индивидуално продължи над два часа. Но на два въпроса от микрофона нямах желание да отговора директно, за да не уплаша хората колко много лично време изисква развитието на успешен бизнес.
Попитах Теди, който беше кацнал няколко часа преди това от Harvard, дали му е харесало, а той направо ми предложи да ми направи KISS модел. За този модел съм написал три статии за Forbes България. Научил съм Теди да прилага молела през годините, като сме говорили за конкретни ситуации. Правили сме го за негови интервюта за университети в Бръшляновата лига, както и за негови лидерски ситуации в доброволчески проекти. Каво да запазим (keep), какво да подобрим (Improve), какво да започнем и какво да спрем да правим (Start и Stop).
Теди направи правилна прогноза – че харесвам много и ползвам модела, и че ще ми хареса, че го е усвоил и знае как да го прилага. Беше откровен – проличало си е, че не съм отговорил на въпроса и съм въртял отговора. Хората в аудиторията не са били доволни и са спрели да слушат споделените от мен съвети в точно този отговор. След това Теди ми каза и какво да запазя в комуникацията – структурираните отговори, приложимите модели, примерите. От мен и от Теди зависеше в тази ситуация да направим правилната прогноза. И да сме подготвили основата за най-добрата за нас прогноза. Най-важното – знам, че съм му предал много от моите знания и умения. И те ще са му полезни в живота.
Но може би най-добрият пример е как се наложи Теди да промени прогнозата си в кой университет ще учи. Беше решил и полагаше усилия да учи изкуствен интелект в ETH в Цюрих, където преподава професор Мартин Вечев от INSAIT. Това предполагаше много усилия по немски език, които Теди положи. Но въпреки това не можа да изкара достатъчно добри оценки по немски в рамките на един и същ изпит. Най-добрата “врата”, която можехме да отворим с него беше Теди да помоли професор Вечев, за съдействие за отговор от ETH дали може да комбинира оценки от два изпита. Той веднага откликна. Както и университетът веднага отговори – не може. В резултат на това Теди избра вместо още месеци наред да се фокусира на немския език – да положи усилия за университетите от Бръшляновата лига в САЩ.
Връзката с другите принципи и подходи за развитие на потенциала
Във всяка от статиите ни като нишка е вплетена темата за прогнозите, които правим:
- Средата прави правилните неща очевадни – като родители сме направили прогноза какво конкретно ще е най-полезно в средата на детето ни. И дали най-вече – конкретно какво можем да му осигурим.
- Не можеш да извървиш пътя сам – както в бизнеса, така и в родителството, успехът не зависи само от собственика, мениджъра или единия родител. Правейки прогноза и решавайки кого да въвлечем и как да увеличим шанс той да ни помогне, следва ясното решение – коя нова врата отваряме, макар и без гаранция за успех.
- Консистентността бие всичко – тук прилагането на принципа е най-видим. С всяка нова интеракция повишаваме шанса прогнозата да е правилна. А от нас зависи консистентното поведение да е в посока дългосрочна ни цел.
С Теди ви предизвикваме да опишете три прогнози, които вашият мениджър или ваш служител ще направи за вас. И след това – да опишете за всяка от тях трите “врати”, които ще планирате да бъдат отворени. И в каква последователност. За да прогнозата да е в желана от вас посока и да има по-голяма вероятност тя да се сбъдне. Все пак вероятност 1 от 10 не е като 50 на 50, а често започваме даже от много по-малка вероятност за успех.
В книгата “Бъди за пример като успешен родител”, която през септември ще е налична в книжарниците, ще откриете темата за прогнозите в главата за Развитие на потенциала на детето. Защото всеки от нас в различни ситуации е водещ или участник на ТВ шоу с много опции, без да има готов верен отговор. Затова от нас зависи да се научим да отваряме правилната врата и така да подобряваме прогнозата ни за успех.
Текстът е от поредица от статии, в която баща и син представят как прилагат принципи в живота и в бизнеса, за да успешни. Георги Малчев е предприемач, лектор и преподавател, ментор, родител. Теди Малчев е лидер на инициативи за доброволчество, медалист от международната олимпиада по лингвистика и от четири месеца учи Изкуствен интелект в Harvard. Георги има блог malchev net, в който представя валидирани и приложими концепции, част от които са изведени като принципи.