Влошените отношения между САЩ и Китай тревожат бизнеса в Европа
Отразявам новини в сферата на технологиите и международната политика. Вярвам, че зад всеки успех стои една вдъхновяваща човешка история, която си струва да бъде разказана.
По-голямата част от европейските лидери се притесняват от влошаващите се отношения между САЩ и Китай. Основания за това има – двете държави влизат в нов етап на търговско противопоставяне, след като Вашингтон повиши митата за внос на стратегически стоки на стойност 18 млрд. долара. Европа също дава сериозни сигнали, че ще предприеме ограничения спрямо Китай – ход, който крие своите рискове.
Последните сигнали за притеснението на европейския бизнес идват от проучване на Европейската кръгла маса на индустриалците (ERT) – влиятелна група в Европейския съюз, формирана от ръководителите и представителите на най-големите промишлени и инфраструктурни компании в Европа. Групата включва изпълнителни директори и председатели на големи европейски компании като производителя на литографско оборудване за производство на чипове ASML и Unilever – един от водещите производители на стоки за всекидневна употреба в света.
Какво сочи проучването
Над 50% от компаниите вярват, че отношенията между ЕС и Китай ще се влошат. Само 7 на сто виждат подобрение.
39% от бизнес лидерите в Европа не очакват да има промяна. Това число е впечатляващо, особено предвид множеството намеци по високите етажи на Брюксел, че промяна в отношенията между Европа и Китай ще има като продължение на стремежа Брюксел да защити вътрешния си пазар от по-евтините китайски стоки. Но за това по-късно.
Успоредно проучване на The Conference Board сред базираните в Китай изпълнителни директори на западни мултинационални компании показва, че те са малко по-оптимистично настроени за бъдещето на отношенията между ЕС и Китай: 35% очакват влошаване на отношенията, 19% разчитат на подобрение, а 45% не предвиждат промяна.
Големият проблем – свръхкапацитетът на китайската промишленост
Свръхкапацитетът на китайската промишленост се разглежда като основен проблем, предизвикващ търкания, показва проучването. Това не е новина. Всъщност ходовете, предприети неотдавна от САЩ освен всичко друго целят и защита на вътрешните пазари. Такива ходове ще предприеме и Европейския съюз. Сигнали за това идват от няколко места – от председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен, ръководителят на икономическото управление на ЕС Паоло Джентилони.
Освен това в началото на април тази година в Льовен се проведе среща на ниво САЩ-ЕС, на която бе постигнато споразумение за засилване на сътрудничеството на пазарите за чиста енергия. Малко след това САЩ въведоха по-високи мита за вноса на определени стоки от Китай. Очаква се съвсем скоро и ЕС да обяви мерки, въпреки че все още на масата няма нито конкретни срокове, нито конкретни предложения за рестрикции.
В интервю за CNBC Паоло Джентилони заяви, че ЕС обмисля налагането на мита върху вноса на китайски електромобили и други стоки. Производителите на стария континент изглежда приветстват такава политика, въпреки огромния пазарен дял на Китай. Някои компании изразиха недоволство, че китайските им конкуренти ги подбиват с 50% заради евтината продукция.
Въпреки призивите за единодушие Европейският отговор по всяка вероятност ще е малко по-различен от този на Вашингтон, поне ако се съди от думите на председателката на ЕК Урсула Фон дер Лайен. Очаква се увеличение на митата, но те едва ли ще достигнат размера, наложен от САЩ, които на практика сложиха край на нулевите тарифи и повишиха митата до минимум 25%.
Европейският съюз е най-големият пазар за износ на стоки в Китай, докато азиатската страна е третият по големина пазар за стоки, произведени в ЕС. Рисковете, които налагането на мита върху китайския внос от страна на Европа крие, са свързани с намеренията да бъдат засегнати соларните панели. По-голямата част от компонентите за соларни панели на стария континент идват от Китай. В някои случаи става дума за 95%. Опасенията са, че ответен отговор на Пекин срещу евентуални ограничения от страна на ЕС може да навреди на сектора и по този начин да застрашат случването на зеления преход.
Слонът в стаята
Големият проблем за Запада, който изглежда все по-консолидиран, е близостта на Китай с Русия.
На 17 май тази година руският президент Владимир Путин пристигна в Пекин за среща с колегата си Си Дзинпин и двамата постигнаха съгласие за “нов етап” в отношенията между Китай и Русия, които категорично се противопоставят на САЩ по всички въпроси и същевременно имат много допирни точки по теми от Тайван и Украйна до Северна Корея и сътрудничеството в областта на новите мирни ядрени технологии и финансите.
Споменаването на Тайван не е никак случайно. Миналата седмица ASML Holding NV и Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) обявиха, че разполагат с начини да деактивиране на най-сложните машини за производство на чипове в света дистанционно, в случай, че Китай нахлуе в Тайван. Високопоставени служители в САЩ прогронизат, че подобен развой на събитията може да предизвика “война на чипове” в момент на изключително обтегнати отношения между Запада и Пекин.
С пазарен дял от 68% Тайван остава водеща световна сила в производството на чипове, а технологичният фронт е една от основните линии на търговското противопоставяне между САЩ и Китай. TSMC е един от най-големите клиенти на холандската компания ASML, която е монополист в EUV литографията – технология, която използва високочестотни светлинни вълни, за да отпечатва най-малките съществуващи транзистори за микрочипове – създавайки чипове, които могат да се използват както за изкуствен интелект, така и за военно приложение.
Евентуална ескалация и нахлуване на Китай в Тайван крие рискове. Залогът е голям, тъй като около 90% от най-модерните чипове в света се произвеждат в Тайван.
Войната в Украйна, която избухна след началото на руската инвазия на 24 февруари 2022 г. продължава, а САЩ е един от основните източници на подкрепа – както финансова, така и военна за Киев. В края на април след продължителни и трудни дебати Сенатът на САЩ одобри помощ от 61 млрд. долара за Украйна. Китай пък е обект на множество критики заради помощта, която оказва на Русия във войната й с Украйна и връзките с Путин, които бяха пакетирани като “приятелство без граници” на среща, малко преди началото на войната.
С посещението си в Китай на 17 май Путин цели да си гарантира, че икономическата и търговската подкрепа, която Китай му оказва, ще остане непокътната.
Именно това тревожи европейските бизнес лидери, показва проучването. Според проучването на ERT главните изпълнителни директори на европейски компании, особено тези, които са базирани в Китай, смятат “новата ера“ в партньорство между Пекин и Москва за основен риск. Тази близост тревожи и Вашингтон, който предприема редица стъпки в опит да се противопостави както на Китай, така и на Русия. Пекин обаче не гледа безучастно, а именно отношенията между САЩ и Китай според бизнес лидерите в Европа ще има отражение по линията Брюксел-Пекин.