Как Корнел Уест се разори
Бракоразводните дела разкриват „тайния живот“ на Корнел Уест и обясняват защо кандидатът за президент, който е спечелил милиони долари през годините, не разполага с почти нищо
Корнел Уест е неизменна част от американското общество повече от три десетилетия. Той публикува книги, преподава в университети от Бръшляновата лига, коментира по кабелните телевизии, сътрудничи си с американския музикант Принс, дори играе в продълженията на филма „Матрицата“.
Активната му и разностранна дейност му е осигурила солидна доходност – през последните три десетилетия Уест е спечелил около 15 млн. долара. Но изненадващо сега, когато решава да се кандидатира за президент, нетният му доход прилича повече на заплатата на млад професор. „Живея от заплата до заплата“, признава Уест.
Анализът на федералните декларации и имотните регистри потвърждава, че нетното богатство на Уест е равно почти на нула. Други медии от години съобщават, че той има проблеми с данъците, но никой не обяснява как толкова успешен човек може да се разори до такава степен. Тъй като Уест е в състояние да окаже влияние върху това кой ще стане следващият президент на САЩ, Forbes реши да намери отговора на този въпрос, като се разрови в купища съдебни и данъчни документи, подавани в различни юрисдикции в продължение на шест десетилетия. Оказва се, че голяма част от щетите са причинени от самия него. „Също като влечуго, което само откъсва опашката си“, казва той.
Неплатежоспособността на Уест контрастира с богатството на другите кандидати за президент (в това число и бивши кандидати). Доналд Тръмп е милиардер. Вивек Рамасвами, който се отказа след изборите в Айова, притежава около 950 млн. долара – с над 100 млн. долара повече от миналата година, когато обяви кандидатурата си. Джо Байдън, който цял живот е бил държавен служител, разполага с 10 млн. долара, Ники Хейли – с около 8 млн. долара, а авторката на книги за духовна самопомощ Мариан Уилямсън – с 2.5 млн. долара. Нетното състояние на Робърт Ф. Кенеди-младши се оценява на около 15 млн. долара, като тази сума включва активите на съпругата му, актрисата Черил Хайнс, която играе ролята на съпругата на Лари Дейвид в сериала на HBO „Намали своя ентусиазъм“ (Curb Your Enthusiasm). Една от основните причини Кенеди-младши да не разполага с повече пари е, че богатството на клана Кенеди е разпределено между многобройните му членове.
Уест, който вече е на 70 г., изгрява на националната сцена през 90-те години на миналия век със сборника с есета „Расови въпроси“ (Race Matters), издаден в тираж над 500 хил. екземпляра. Той пътува из страната, за да изнася речи, от което печели над половин милион долара годишно. Върху голяма част от тези пари не се удържат данъци. Уест ги пропилява за много неща, особено за жените, като оставя по малко и в държавната хазна, когато идва време за плащане на данъци. Дълговете му се трупат – 144 хил. долара през 1998 г., 105 хил. долара през 2000 г., 205 хил. долара през 2001 г. и т.н.
Уест живее в апартамент в хотел Four Seasons в Бостън (по-късно признава, че не е могъл да си го позволи) и се вози в Mercedes или Cadillac. Една от четирите му бивши съпруги го обвинява, че поддържа таен апартамент в Бостън за 5000 долара на месец, който използва като любовна бърлога. Тя също така твърди, че въпреки че не е имал никакви здравословни проблеми, по-късно той е взел болничен от университета в Харвард, за да води „таен живот“ с друга жена в Ню Мексико.
В съдебните документи, подадени през 2002 и 2003 г., Уест не отрича, че е пропилял пари за афери, поне от една от които има дете. (Той признава, че по онова време е имал 18-месечна дъщеря.) В мемоарната си книга от 2009 г. „Братът Уест – живот и любов без тайни“ (Brother West: Living and Loving Out Loud) той потвърждава някои не особено приятни подробности за живота си. Но когато през ноември 2023 г. е помолен да отговори на твърденията, че е „скрил или пропилял“ близо един милион долара, поне част от които са отишли за поддържане на извънбрачни връзки, Уест отговаря по имейл: „Тези твърдения са прекалено нелепи, за да се занимавам с тях, брат!“. Той не отговаря на последващо запитване, в което са изброени конкретни твърдения на една от бившите му съпруги.
През 2002 г. бъдещият кандидат за президент обвинява за финансовите си проблеми други фактори като склонността на бившата му съпруга да харчи пари за чанти Chanel, луксозни ресторанти и антикварни мебели. Неотдавна, след като се появи информация за данъчните му задължения, Уест разказа по-подробно за генезиса на дълговите си проблеми, предполагайки, че студентските му заеми са го поставили в „черна дупка“, от която никога не е могъл да се измъкне.
Това е нелепо. След активната си публична дейност през последните три десетилетия Уест е спечелил повече от достатъчно пари, за да изплати студентските си заеми. Без да е спечелил достатъчно пари, Уест не би натрупал толкова големи задължения от данъци (неплатените все още данъци възлизат на 466 хил. долара). Истинското обяснение за финансовите проблеми на Уест е безразсъдството. Въпреки външния си вид на университетски професор, прочут със зъбатата си усмивка и костюмите от три части, вдъхновени от социолога У. Е. Б. Дюбойс, Уест харчи и живее необуздано, като опложда и изоставя множество жени. Този начин на живот му носи значителни задължения за разводи и издръжки, някои от които той не успява да изплати. Като се има предвид, че управлението на държавата е свързано до голяма степен с управлението на пари и поддържането на взаимоотношения, трудно може да си представим някой по-неподготвен за тази работа от Корнел Уест.
Уест е роден в Тълса, щата Оклахома, и е израснал в калифорнийския град Сакраменто заедно с майка си, която е била начална учителка, и баща си – цивилен администратор във военновъздушните сили. На 17 години получава частична стипендия за Харвард. За да покрие останалата част от обучението си, той получава помощ от родителите си, работи като чистач на тоалетни и разносвач на поща и взема заеми. Опасявайки се от натрупване на още дългове, младият Уест завършва Харвард за три години. През 1973 г., на 20-годишна възраст, заминава за Принстън с пълна стипендия, за да защити докторат по философия.
Отначало изглежда, че всичко върви гладко. През 1977 г. Уест се жени за първи път, става баща и започва да преподава в нюйоркската богословска семинария Union, която е филиал на Колумбийския университет. След това животът му се преобръща. През 1979 г. той публикува една от първите си творби – есе за внедряването на марксистката идеология в теологията на чернокожите – и подава молба за развод. Години по-късно пише в мемоарите си, че съпругата му се е нуждаела от повече стабилност, отколкото могат да предложат неговите „интелектуални скитания“. Решението за развод предвижда Уест да плаща издръжка на детето си в размер на 320 долара месечно и 15% от доходите над 15 хил. долара, докато синът му стане пълнолетен. Делът на Уест от споразумението са една стереоуредба, грамофонни плочи и няколко стола. „В главата ми продължавах да чувам как Джони Тейлър пее „По-евтино е да я задържиш“, пише Уест в мемоарите си. Твърди, че заради развода и лошото му финансово планиране е спал няколко нощи в Сентръл парк.
През 1981 г. се жени за втори път. Пет години, след като сключва този съюз, среща жената, превърнала се в третата му съпруга. Това се случва в Ню Хейвън, щата Кънектикът, когато тя му сервира хамбургер, докато той чете Хегел в ресторанта на хотел Holiday Inn. Според мемоарите му Уест е предложил на 27-годишната сервитьорка Елени Гебре Амлак още на първата им среща: „Елени, омъжи се за мен и стани първата дама на Черна Америка“. Първоначално предложението му не впечатлява младата жена. Когато четири години по-късно сключват брак, през 1990 г., тя е сменила работата си като сервитьорка и работи в щата Мериленд като консултант на възрастни с аутизъм. Според твърденията ѝ Уест я е убедил да напусне работата си и да отложи плановете си за следване, за да може да пътува с него.
Не след дълго на бъдещия кандидат за президент му се налага да започне да пътува много. През 1991 г. полицаи от Лос Анджелис пребиват Родни Кинг на улицата, което предизвиква бунтове. Година по-късно Уест публикува най-известната си книга „Расови въпроси“, с която затвърждава репутацията си на изтъкнат чернокож интелектуалец. През следващите години той обикаля елитните университети – от Принстън до Харвард, отново до Принстън и до Union Theological Seminary – за да изнася лекции в цялата страна.
Речите му носят доходи. Годишната заплата на Уест в Харвардския университет е около 220 хил. долара, но той успява да удвои тази сума. За 19 дни през януари 1998 г. например Уест изнася 11 речи в Алабама, Колорадо, Мичиган, Илинойс, Вирджиния, Луизиана, Северна Каролина и Орегон, като за всяка получава между 8000 и 12 хил. долара. Уест описва скромно тези изказвания, наричайки себе си „изпълнител на блусове, който с песните си осигурява вечерята си“.
Но това му създава проблеми. По-късно през 1998 г., по време на пътуване с цел изнасяне на лекция в Охайо, Уест се запознава със студентка, която е омъжена майка на две деца. Според твърденията в съдебните документи той я е убедил да напусне съпруга си и да се премести в Бостън, където Уест работи в Харвардския университет. Той я настанява в отделен апартамент от жилището му в хотела Four Seasons, където живее заедно с Елени. Като звезда, която е вечно на път, Уест се превръща в безделник у дома. През 1998 г. бостънските власти налагат запор върху апартамента му в хотела заради неплатени данъци. Като независим бизнесмен Уест бил длъжен да заделя пари за плащане на данъците си всяка година. Но той не го е правел.
Дамите на неговото сърце:
Страстта на Корнел Уест към жените му създава много неприятности и финансови затруднения, но това не му пречи да демонстрира близост с противоположния пол.
(Вляво) Уест с петата си съпруга, Анахита Мадави Уест, на събирането на средства за 95-ия рожден ден на Хари Белафонте през 2022 г. „През последните три десетилетия го наричах мой герой. Сега мога да го наричам мой герой-съпруг, докато смъртта ни раздели“, публикува Анахита в Instagram след сватбата им през 2021 г.
(По средата) Уест прегръща професора от Колумбийския университет Фара Жасмин Грифин на раздаването на афроамериканските литературни награди през 2010 г. „Фара и аз развихме неразривна и безкрайна любов един към друг, която продължава и до днес“, пише той в мемоарите си, публикувани година по-рано.
(Вдясно) Кандидатът за президент на Зелената партия д-р Джил Щайн получава прегръдка от Уест по време на кампанията си през 2016 г. През 2024 г. тя стана съветник при кандидатурата на Уест за Белия дом.
Не след дълго нещата излизат извън контрол. През 1999 г. Уест се разделя с Елени и наема апартамент за 5000 долара на месец от друг професор в Харвард. В крайна сметка той се сдобрява с Елени и се връща в апартамента им във Four Seasons, но тайно запазва и апартамента за бъдещи афери, твърди по-късно Елени. През 1999 г. чернокожият философ започва нов роман с жена, с която се запознава в Кеймбридж, след което ѝ оказва финансова подкрепа и я води на двуседмична почивка в Турция, според документите, които съпругата му впоследствие представя пред съда. Не след дълго тя забременява с второто дете на Уест. Той си взема отпуск по болест от Харвард, за да се премести в Санта Фе, Ню Мексико. Уест редовно се обажда на Елени от Ню Мексико, за да ѝ създава впечатление, че работи, за да подреди живота си, докато тайно живее с любовницата си и новото си дете, твърди Елени в документите пред съда. (Тя отказва да говори пред Forbes.) В мемоарите си Уест признава, че е имал „любовна връзка“ със стипендиантка в Харвард на име Нейман, която довела до раждането на дете.
Докато се случват тези измами в личния живот, публичната известност на Уест продължава да расте. През 1999 г. той е избран за член на Американската академия на науките и изкуствата – почетно общество, основано от Джон Адамс и Джон Хенкок през 1780 г. През 2000 г. става съавтор на книга за ролята на чернокожите за развитието на Америка заедно с уважавания учен Хенри Луис Гейтс-младши. Уест продължава да печели пари и от лекции. През 1999 г. и 2000 г. той получава над 550 хил. долара от речи, според данните на неговия агент. Бившата му съпруга оценява брутния му доход на около 1 млн. долара за тези две години.
Всички тези пари обаче не са достатъчни, за да се справи с дълговете си. Според документите, които подава в съда, към 2002 г. той дължи 817 хил. долара по две ипотеки за жилището във Four Seasons, 271 хил. долара на федералните данъчни власти за просрочени данъци, 38 хил. долара на данъчните власти в Масачузетс и 26 хил. долара на градските власти в Бостън. Освен това през 2000 г. е взел аванс от своя агент на стойност 160 хил. долара. Задълженията му по кредитните карти, жилищните такси, личните му заеми и студентски дългове към университетите в Харвард и Принстън възлизат на още 652 хил. долара. Нещата стигат дотам, че когато съпругата му се върнала от продължително пътуване до Етиопия, за да посети семейството си, установила, че той не е успял да плати сметките им – телефонът и кабелната телевизия били прекъснати, застраховката на колата ѝ била прекратена, а голяма част от дълговете били предадени на частен съдебен изпълнител.
Издръжката на двете му деца също отнема част от доходите на Уест. В клетвена декларация от 2002 г. той признава, че е плащал за обучение в колеж, наем на апартамент, кола и адвокатски хонорари на пълнолетния си син от първия си брак. Съдебна заповед също така го задължава да плаща по 750 долара седмично за издръжка на 18-месечната си извънбрачна дъщеря.
След като остава с него през годините на изневяра, през 2001 г. Елени подава молба за развод. Две години по-късно всичко е окончателно решено, като Уест е задължен да ѝ изплати 150 хил. долара, да ѝ прехвърли 275 хил. долара от парите за пенсия и да ѝ плаща издръжка от 12 500 долара месечно в продължение на 12 години. „Психическото напрежение разруши връзката ни и резултатът, въпреки дълбоката любов, беше развод, който ме остави с разбито сърце и празна банкова сметка“, пише Уест в мемоарите си. „Вече знаете, че вашият покорен блусмен винаги е имал забавни отношения с парите“, продължава той в мемоарите си.
След третия му развод нещата стават още по-забавни. През 2003 г., по времето, когато Уест се снима в „Матрицата“, жена, която по-рано е подала жалба за установяване на бащинство срещу него, го изправя пред съда за 49 500 долара неплатена издръжка. (Дългът, за който първо съобщава Daily Beast, все още фигурира в съдебните документи въпреки твърденията на Уест пред списание New York, че той е бил уреден по извънсъдебен път преди няколко десетилетия).
Елени също се завръща в живота на Уест да търси неизплатени суми. През 2004 г. – годината, в която Уест публикува своя бестселър „Демокрацията е важна“ (Democracy Matters), тя подава жалба, че той не ѝ е изплатил 50 хил. долара. През 2011 г. тя отново го изправя пред съда, твърдейки, че ѝ дължи 486 хил. долара и не е платил здравната ѝ застраховка. Той се съгласява да ѝ прехвърли аванса от 13 хил. долара, който очаквал за книгата си (вероятно за книгата за „Богатите и останалите от нас: Манифест на бедността“), както и 22 хил. долара, които очаквал да получи следващия месец. В крайна сметка Уест поема ангажимент да ѝ преведе 575 хил. долара в рамките на 60 дни и още 165 хил. долара в продължение на 35 месеца.
Междувременно данъчните задължения на Уест продължават да растат – данъчните власти му налагат глоби на обща стойност 298 хил. долара за 2003, 2004 и 2005 г. Дори когато успява да постигне известен напредък, изплащайки поне 508 000 долара между 2007 и 2012 г., продължават да се трупат нови задължения. Регистрите на Ню Джърси за този период показват, че е натрупал допълнителни данъчни задължения към щата в размер на 85 800 долара. От 2013 до 2017 г. данъчните задължения на цветнокожия философ нарастват с още 466 хил. долара.
Уест, който вече е женен за пети път, твърди, че сега печели около 115 хил. долара годишно в богословската семинария Union, която му осигурява и безплатно жилище. Според Уест изнасянето на речи и преподаването в MasterClass са помогнали за увеличаване на доходите му до около 500 хил. долара през 2022 г. Но признава, че изплащането на стари дългове изяжда по-голямата част от доходите му: „Непрекъснато ми се налага да затягам колана“.
Най-новата му проява на финансово безразсъдство е кандидатурата му за президент. В момента Уест е в творчески отпуск от богословската семинария, което му позволява да продължи да получава заплата. Но отпускът ще приключи тази година, вероятно преди края на кампанията, и той ще трябва да излезе в неплатен отпуск. На 70-годишна възраст Уест вече има право на обезщетения от социалното осигуряване. Кандидатпрезидентската кампания може да му помогне да продаде повече книги, но философът е скептичен: „Четенето не е неразделна част от навиците на нашите скъпи съграждани в наши дни“.
Предизборната му кампания също не върви гладко. Федералната избирателна комисия върна първоначалната му регистрация, защото той е пропуснал да я подпише. Финансовата му декларация – стандартен формуляр, който всички кандидати за президент трябва да подадат – беше забележително насъдържателна. В нея не се споменаваха данъчните му задължения, но подробности кой му плаща за речите.
Общо взето, сега нетното богатство на Уест изглежда близко до нулата. Жилището му в Принстън, което той притежава съвместно с университета, се оценява на около 225 хил. долара. В пенсионната му сметка имаше 280 хил. долара в края на 2023 г. Но данъчните му задължения възлизат на 465 хил. долара.
Уест определено не разполага с финансови средства, за да инвестира в кампанията си, за разлика от бившия милиардер Рос Перо, който през 1992 г. издигна независима кандидатура за Белия дом. Кампанията на Уест е събрала само 250 хил. долара през третото тримесечие, в сравнение с 25 млн. долара, набрани от Байдън и Тръмп. На този етап обаче Уест не изглежда твърде притеснен от финансите си. „Уповавам се на себе си и на Иисус, както и на молитвите на майка ми. Така е от десетилетия“, каза неотдавна той през смях.