Зеленият преход се забавя, сочи проучване
Световният преход към възобновяеми енергийни източници се забавя, сочи доклад на базирания в Париж мозъчен тръст REN21. Според числата към края на миналата година само 13 държави са приложили зелени политики като много страни са загърбили амбициите си.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Глобалните усилия за преминаване към възобновяеми енергийни източници в основните енергопотребяващи сектори се забавя през 2023 г., заради пропуски в нормативните уредба, политически натиск и липса на ясни цели, посочват в доклада си REN21.
- Към края на миналата година само 13 държави, сред които САЩ, Индия и Китай, са приложили конкретни зелени политики, които обхващат сградния фонд, промишлеността, транспорта и селското стопанство. Само 12.7% от енергията, която се консумира в тези сектори, идва от чисти източници, става ясно от анализа.
- Много държави са загърбили амбициите си за зеления преход като само 17 от общо 69 държави са удължили сроковете си до 2024 г.
- Докладът предупреждава, че страните са бавни по отношение на реформите и трилионите долари субсидии, отпуснати за изкопаеми горива, особено в промишлеността и селското стопанство, все още възпират енергийния преход. Освен това падащите цени на изкопаемите горива също оказват влияние върху дебата.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Правителствата на практика отстъпиха от амбициите си, а секторите, консумиращи енергия, вече нямат икономически стимули”, заяви изпълнителният директор на REN21 Рана Адиб.
НАЙ-ПРОБЛЕМНИТЕ СЕКТОРИ
Най-проблемните сектори, които се противопоставят на зеления преход, се оказват този на промишлеността и селското стопанство. Сектори като производство на цимент и стомана са категорични, че възобновяемите енергийни източници не могат да генерират топлината, необходима за запалването на техните пещи. Международната агенция по енергетиката изчислява, че при производството на стомана се отделя огромно количество въглеродни емисии – около 1.4 тона на тон произведена стомана.
В Европейския съюз (ЕС) промишленото производство се забавя през 2023 г. поради високите цени на енергията, високите лихви по заемите и слабото вътрешно търсене. Изчислява се, че емисиите от промишлеността са намалели с 34 млн. тона в ЕС, докато в САЩ се регистрира по-малък спад – 26 млн. тона. За разлика от тях емисиите на CO2 от сектора са се увеличили с 32 млн. тона в Китай, с 44 млн. тона в Индия през 2023 г.
Декарбонизацията на тежката промишленост остава основно предизвикателство, посочват в доклада си REN21. Въпреки това съществуват решения, включително използването на електродъгови пещи за производство на стомана.